Jak zabezpieczyć się przed długami brata?

Forum prawneKategoria: DługiJak zabezpieczyć się przed długami brata?
AvatarZ. Katarzyna zapytał 1 rok temu

Witam, czy siostra odpowiada za długi żyjącego brata? mój brat ma sporo długów, jest po rozwodzie, ma także dwójkę dzieci z byłą żoną, czy mogę za jego życia ustrzec siebie i swoje dzieci, abym w przyszłości nie musiała za niego spłacać długów? jak zabezpieczyć się przed długami brata za jego życia i po jego śmierci? Nie chcę, aby w przyszłości moje dzieci były odpowiedzialne za spłatę jego zobowiązań. Proszę o poradę, pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam, z jednej strony nie dziwi mnie, że obawia się Pani odpowiedzialności za długi brata, z drugiej strony myślę sobie jednak, że w tym momencie nie warto zawracać sobie głowy ewentualną odpowiedzialnością spadkową.

Piszę tak dlatego, że za życia brata nikt nie pociągnie Pani do odpowiedzialności za jego nieuregulowane zobowiązania. Natomiast, gdyby brat umarł, to zgodnie z kolejnością dziedziczenia spadek po nim nabywają jego dzieci.

Gdyby odrzuciły spadek po ojcu, mając własne dzieci, to one weszłyby do dziedziczenia i dopiero na po odrzuceniu spadku przez wszystkich zstępnych brata do dziedziczenia weszłaby Pani wraz z rodzicami i pozostałym rodzeństwem. Dopiero po odrzuceniu spadku przez Panią, dziedziczyłyby jej dzieci.

W tym momencie, jeśli chce mieć Pani sprawę z głowy, może zawrzeć z bratem umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Umowę zawiera się u notariusza. Zrzekając się dziedziczenia, jest Pani traktowana, jakby nie dożyła otwarcia spadku.

Zatem w jej miejsce do dziedziczenia wejdą dzieci (oczywiście jeśli zstępni brata spadek po nim wcześniej odrzucą). Jeśli Pani dzieci są małoletnie, to nie będzie miała Pani prawa złożyć oświadczenia o zrzeczeniu się dziedziczenia za nie.

Przede wszystkim dlatego, że takie oświadczenie może zostać złożone jedynie za zgodą sądu, a dziś sąd nie wyrazi zgody na złożenie za dzieci oświadczenia o zrzeczeniu się spadku, bowiem brat żyje i przez resztę życia może poprawić swoją sytuację materialną, spłacając długi.

Jak Pani widzi, zagłębianie się już teraz w ewentualną odpowiedzialność za długi spadkowe brata, który notabene może Panią przeżyć, jest w ogóle niezasadne, również przez fakt, że w tym  momencie Pani nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jego nieuregulowane zobowiązania.

Ja doradzam więc zostawić na razie sprawę i próbować jedynie motywować brata, by zadbał o swoje sprawy.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku – wzór

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Wybrane specjalnie dla Ciebie wątki:

Twoja odpowiedź