Testament – czy można zrzec się spadku?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówTestament – czy można zrzec się spadku?
Beata M. zapytał 3 lata temu

Czy mogę zrzec się spadku jeśli jestem spadkobiercą testamentalnym? Na kogo przechodzi majątek, jeśli wszyscy najbliżsi się go zrzekną, czy zabiera Państwo?

Spadkodawca nie ma dziadków, rodziców, dzieci, jedynie rodzeństwo, które nie chce spadku i dzieci rodzeństwa również nie chcą? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam,

spadkobierca testamentowy ma prawo odrzucić spadek. Powyższe wynika z regulacji art. 1022 kodeksu cywilnego, w brzmieniu:

Spadkobierca powołany do spadku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy.

Jeśli zmarły pozostawił testament, w pierwszej kolejności oświadczenie spadkowe składają osoby powołane do dziedziczenia w testamencie.

Dopiero po odrzuceniu spadku przez wszystkich spadkobierców testamentowych lub osoby wskazane w testamencie na wypadek tzw. podstawienia dochodzi do dziedziczenia z ustawy.

Wówczas oświadczenie spadkowe składają osoby powołane do dziedziczenia z ustawy. Jeśli każdy uprawniony do dziedziczenia na podstawie przepisów art. 931 i następnych kodeksu cywilnego złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku do spadkobrania dochodzi gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Proszę pamiętać, że oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć w terminie 6 miesięcy od powołania do spadku. Ten sam termin obowiązuje kolejnych spadkobierców.

Wzór oświadczenia znajdziesz poniżej:

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Jeśli masz dzieci, w ich imieniu także należy odrzucić spadek, tutaj odsyłam Cię do poradnika: Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka + [WZÓR], a wzór wniosku znajdziesz poniżej:

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Podobne wzory pism: