Pożyczka z kasy zapomogowo-pożyczkowej a zajęcie komornicze

Forum prawneKategoria: KomornikPożyczka z kasy zapomogowo-pożyczkowej a zajęcie komornicze
AvatarOlek zapytał 1 rok temu

Interesuje mnie kwestia: pożyczka z zakładu pracy a zajęcie komornicze (PKZP). Mam dwa pytania: czy komornik będzie mógł zająć mi pożyczkę z zakładu pracy? i czy jeśli pożyczkę dostanę, to co z jej spłatą jeśli mam komornika na pensji? co gdy komornik zajmuje część wypłaty i przyjdzie mi jeszcze spłacać tę pożyczkę? bo zakład pracy będzie automatycznie odciągać te 500 zł z wypłaty co miesiąc?

Czy wtedy zmieni się jakoś wysokość zajęcia komorniczego? bo jeśli komornik zajmie część wypłaty + będę spłacać PKZP, to dostanę na konto mniej niż kwota wolna…

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

odpowiadając na pierwsze pytanie (czy komornik będzie mógł zająć mi pożyczkę z zakładu pracy?) to co do zasady komornik nie ma prawa dokonać zajęcia pożyczki, którą zaciągniesz w ramach należenia do tzw. PKZP.

Jednak musisz uważać, by pieniądze z pożyczki nie trafiły na zajęte przez komornika konto bankowe, bo wówczas bank przekaże komornikowi wszystkie środki z konta, ponad kwotę wolną od zajęcia, czyli na obecny rok 2020 – 1 950 zł miesięcznie.

Zakładam, że pożyczka będzie w większej kwocie, niż wolne od zajęcia saldo, dlatego musisz uważać, by nie stracić pieniędzy z pożyczki. Najlepiej jeśli pożyczka zostanie wypłacona Ci w kasie lub jeśli poprosisz o przekazanie jej na konto innej osoby.

Odnośnie pytania numer dwa, to rzeczywiście Twoje wątpliwości są uzasadnione, bowiem w pierwszej kolejności pracodawca będzie dokonywał potrąceń na rzecz prowadzonej egzekucji, a dopiero z pozostałej części będzie potrącał ratę pożyczki.

Musimy jednak pamiętać o ograniczeniach w potrąceniu z wynagrodzeń za pracę, o których mowa w art. 87 kodeksu pracy. Przy długach niealimentacyjnych zajęcie egzekucyjne nie może przekroczyć 50% wynagrodzenia za pracę z zastosowaniem jednocześnie kwoty minimalnego wynagrodzenia, która musi zostać pracownikowi wypłacona pomimo potrąceń.

Powyższe przekłada się na to, że jeśli po potrąceniu egzekucyjnym do wypłaty pozostanie, jedynie kwota wolna od zajęcia – obecnie 1 788 zł, to potrącenie raty pożyczki pracowniczej nie będzie mogło zostać zrealizowane. Zaczniesz spłacać pożyczkę dopiero po zakończeniu postępowania egzekucyjnego.

Koniecznie przeczytaj też:

AvatarTatiana odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam, mam pytanie: czy mając już komornika na wynagrodzeniu za prace, mogę wziąć pożyczkę z kasy zapomogowo-pożyczkowej? czy zostanie mi przyznana? Z góry dziękuję!

Twoja odpowiedź