Jestem w ostrej spirali zadłużenia (chwilówki). Zaczynam walkę, wiem, za późno. Najgorsze jest to, że panicznie się boję tych telefonów e-maili i listów od wierzycieli. Jak sobie z tym poradzić? nie potrafię normalnie funkcjonować, ani w dzień ani w nocy. Jak krok po kroku wyjść z zadłużenia, z tego bagna? Proszę o pomoc!


Wiem dokładnie co czujesz, bo sama przez to przechodziłam, u mnie niemal sama myśl na temat, że jutro zadzwonią z firm pożyczkowych, bo nie zapłaciłam jeszcze raty, niemal powodowała konwulsje i skręty żołądka.

Także tak jak Ty, miałam trudności z wysypianiem się, generalnie samo zasypianie nie sprawiało mi problemu, problemem było ciągłe budzenie się o 4 czy 5 nad ranem i ciągłe myśli o tym, co tym razem powiedzieć pracownikowi firmy pożyczkowej, który na pewno za 3-4 godziny będzie do mnie dzwonił.

…często sobie myślałam:

hmmm… dziś na pewno do mnie zadzwonią, mam to jak w banku…. :P

Wiedziałam, że tak właśnie skończy się moje zapożyczanie się, będzie strach, będzie stres i bezsenność. Nie myliłam się. To był bardzo ciężki okres w życiu moim i mojej rodziny.

Mąż wiedział tylko o części z moich długów, nie wiedział o wszystkim… fakt ten, jeszcze bardziej spotęgował u mnie stres, bo nie dość, że musiałam ukrywać przed mężem swoje długi, to jeszcze musiałam wciąż borykać się z pracownikami firm pożyczkowych i windykatorami.

Jak krok po kroku wyjść z zadłużenia, z tego bagna?

Myślę, że stres jaki obecnie przeżywasz, będzie zmniejszał się, gdy zaczniesz wychodzić z długów. Mi przynajmniej samo podjęcie walki z zadłużeniem dużo pomogło.

Sam fakt, że wreszcie wzięłam swoje życie w swoje ręce i miałam już wszystkie swoje długi ładnie policzone, czyli co, gdzie i komu jestem winna, dał mi więcej poczucia bezpieczeństwa, bo czasem naprawdę boimy się czegoś bardziej, niż jest to potrzebne, boimy się na wyrost…

„nie taki diabeł straszny jak go malują…”

Dlatego radzę Ci, abyś zaczęła spisywać i segregować wszystkie swoje długi, stwórz najlepiej listę swoich długów, która może wyglądać np. tak:

lista-długów

Lista długów

Następnie staraj się spłacić dług, który jest najdroższy na Twojej liście, dług który sprawia najwięcej strat w Twoim portfelu. Jeśli uda Ci się spłacić już ten dług, to koniecznie skreśl go grubym czarnym mazakiem ze swojej listy długów.

Jeśli to możliwe, to pozostaw listę swoich długów na wierzchu, w miejscu dobrze widocznym… i wierz mi, że za każdym razem kiedy będziesz koło niej przechodzić, będziesz dumna z tego, że udało Ci się już jeden dług spłacić.

Zyskasz dużą motywację do działania, do jeszcze większej wytężonej pracy nad swoimi dochodami i minimalizowaniem kosztów utrzymania. Nim się obrócisz, to kolejny dług będzie spłacony i ponownie skreśl go czarnym grubym mazakiem.

Teraz Twoja lista długów będzie wyglądać właśnie tak:

jak-wyjść-z-długów

Z każdym skreślonym zadłużeniem, będziesz zyskać na siłach i stres związany z Twoimi długami, będzie malał. Wyprze go po prostu duma z samej siebie i coraz lepsze perspektywy na przyszłość w kwestii finansów.

Po prostu zacznij działać, życie w długach nie jednego człowieka doprowadziło do choroby, to dlatego, że długotrwałe życie w strachu i stresie, wywołuje najróżniejsze powikłania zdrowotne, aby przed tym uciec, zacznij działać już DZIŚ i pozbądź się długów!

Wybrane specjalnie dla Ciebie: