Czy komornik może aż tyle zająć za niezapłacony MANDAT za BRAK biletu?

Witam. Chodzi o zajęcie komornicze za mandat za brak biletu. Kontrolując co jakiś czas konta bankowe, natrafiłem, że na jednym z kont, komornik zabrał z niewiadomych mi przyczyn 500 zł, po rozmowie telefonicznej z komornikiem, powiedział, że sprawa dotyczy jakiegoś nieuregulowania transportu miejskiego, nie podając żadnych szczegółów.

Domyśliłem się, że chodzi o mandat za brak biletu autobusowego z lotniska w Poznaniu. Oczywiście mandat opłaciłem w ciągu 8 dni, a jak twierdził zarząd transportu miejskiego w Poznaniu, powinienem opłacić mandat za brak biletu w ciągu 7 dni, a nie 8.

Dlatego zażądali ponownej 100% wpłaty za spóźnienie jeden dzień. Nie zgodziłem się, mówiąc, że nie będę płacił czegoś 2 razy. Było to w roku 2015. Od tamtej pory mieszkam od 3 lat w innej miejscowości i posiadam inny meldunek, jak i wymeldowanie ze starego adresu.

Po paru dniach sprawdziłem drugie konto i okazało się, że komornik wziął sobie kolejne 520 zł. Razem 1020 zł, Czy komornik ma prawo po tak długim czasie wziąć sobie aż 1020 zł od kwoty 140 zł za mandat za brak biletu? a także już opłaty zapłaconej i wymuszone ponowne 140 zł za dzień spóźnienia?


Dług za mandat a egzekucja komornicza

Jeśli chodzi o kwotę mandatu w wysokości 140 zł a później po przekroczeniu 7 dni 280 zł, to tak naprawdę w ten sposób działa wiele Zarządów Transportu Miejskiego, jeśli zapłacisz w ciągu 7 dni, płacisz 50% kwoty mandatu, jeśli nie zmieścisz się w 7 dniach, płacisz 100% mandatu, w Twoim wypadku 100% mandatu, to kwota 280 zł.

mandat-za-brak-biletu

Zresztą sam zobacz, jest to screen ze strony Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Jeśli z jakichś powodów nie zmieściłeś się w 7 dniach, to ZTM ma prawo domagać się dodatkowej opłaty, tak wynika z ich regulaminu.

Odsetki od mandatu

To całkiem możliwe, że niezapłacony mandat w ZTM-ie może w ciągu 3 lat urosnąć do takiej kwoty. Ponadto, do kwoty mandatu komornik musiał doliczyć koszty egzekucji komorniczej i tak uzbierała się kwota, o której piszesz. Jeszcze w kwestii odsetek warto sprawdzić, kiedy odsetki przedawniają się <- wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Po jakim czasie ulega przedawnieniu mandat za jazdę bez biletu?

Jeśli chodzi o przedawnienie roszczeń wynikających z mandatu za jazdę bez biletu, to przepisów dotyczących przedawnienia tego rodzaju długu, należy szukać w ustawie – Prawo przewozowe.

Art. 77. Przedawnienie roszczeń

1. Z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 78 roszczenia między przewoźnikami, roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.

Zgodnie więc z art. 77 ustawy Prawa przewozowego, roszczenie za brak biletu przedawnia się po roku. Termin przedawnienia mandatu trzeba liczyć od końca terminu widniejącego na mandacie, w którym powinieneś zapłacić mandat za brak biletu.

Niestety nie wiem jakie czynności międzyczasie podjął przewoźnik, aby określić czy dług za mandat przedawnił się, czy też nie, ponieważ istnieje coś takiego jak przerwanie biegu przedawnienia. Jeśli bieg przedawnienia nie uległ przerwaniu, to będziesz mógł powołać się na przedawnienie długu i uchylić się od płacenia mandatu za brak ważnego biletu w komunikacji miejskiej.

Jak się za to zabrać?

Aby spróbować podnieść zarzut przedawnienia długu, musiałbyś złożyć do sądu pozew przeciwegzekucyjny.

Takie prawo dają Ci przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które jasno mówią, że dłużnik może na drodze powództwa przeciwegzekucyjnego, żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane.

Powództwo przeciwegzekucyjne, aby uznane było przez sąd, musi spełniać pewne kryteria, które stawia się pismom procesowym, czyli pozwom. Oprócz samego dobrze skonstruowanego pozwu trzeba uiścić również opłatę sądową oraz dołączyć do pozwu odpowiednią ilość odpisów tego pozwu razem z załącznikami.

Wzór pozwu przeciwegzekucyjnego <— znajdziesz tutaj, w dziale wzory pism i wniosków lub poniżej:

Powództwo przeciwegzekucyjne

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Ale jest też zła wiadomość, mianowicie złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego nie jest możliwe po wyegzekwowaniu przez komornika dochodzonej należności w całości, jeśli więc komornik zajął wszystko, co miał u Ciebie do zajęcia, czyli kiedy wyegzekwował cały dług dla ZTM-u, to nie możesz w takim wypadku składać powództwa przeciwegzekucyjnego.

Wtedy podejrzewam, że musiałbyś złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu, którego wzór znajdziesz także w dziale wzory pism i wniosków.

Wtedy w takim wniosku, powołujesz się na to, że nie miałeś szansy na złożenie sprzeciwu co do egzekucji, ponieważ korespondencja od komornika trafiła na stary adres, pod którym już nie mieszkasz.

Wtedy po przywróceniu przez sąd terminu na złożenie sprzeciwu, składasz sprzeciw i powołujesz się na przedawnienie długu i sąd umarza zadłużenie.

Wzór wniosku o przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu:

Wniosek-o-przedawnienie-mandatu-za-brak-biletu

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Zobacz podsumowujący film:

Artykuły warte przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

7 komentarzy w “Czy komornik może aż tyle zająć za niezapłacony MANDAT za BRAK biletu?”
 1. Witam. Mój chłopak ma komornika za jakiś mandat z przed 5 lat. Suma wyszła 7 tysięcy złotych. Komornik rozdzielił to na raty miesięczne 1.500 zł, niestety mój chłopak nie zarabia nawet tyle, a do spłaty ma opłaty za mieszkanie, oraz musi za coś żyć. Co mamy robić? Czekam na odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli mandat jest sprzed 5 laty, to istnieje duża szansa, że przedawnił się już, poza tym, jeśli Twojego chłopaka nie stać na spłatę zadłużenia, to komornik wielce prawdopodobne, że umorzy prędzej czy później postępowanie egzekucyjne. Pamiętaj, że kwota wolna od potrącenia z wynagrodzenia wynosi 1530 zł, a w przypadku zajęcia przez komornika konta bankowego Twojego chłopaka, kwota wolna wynosi 1575 zł.

 2. Mam od ok. miesiąca kilka nieopłaconych mandatów a nie mam na tą chwilę jak je spłacić. Dziś kanar powiedział mi, że jutro przyjedzie po mnie policja i pójdę do więzienia na 2 lata. Czy to możliwe?

  1. Janina Gołębiecka

   Do więzienia za niespłacone mandaty za brak biletu? oczywiście że nie jest to możliwe, to chyba było takie niby zastraszenie Ciebie ze strony osoby kontrolującej bilety w komunikacji. Za niezapłacone kary za brak biletu nie idzie się do więzienia!

 3. Mandaty za jazdę bez biletu z KZK GOP (Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego) a przedawnienie. Posiadam mandaty za jazdę bez biletu na łączną kwotę 4500 zł. Mandaty posiadam z 2012 roku, ostatni jaki mam do zapłaty, pytanie tego typu: czy jest już możliwość ich przedawnienia? jeśli tak to w jaki w sposób mogę się o tym dowiedzieć? Dodam że widnieje z tą kwotą jako dłużnik w systemie KRD. Gdzie mogę ewentualnie zwrócić się o pomoc bezpłatną? Nie jestem w stanie na chwile obecną tych mandatów spłacać, ponieważ mam jeszcze inne zadłużenia na które idzie ponad połowa mojej miesięcznej wypłaty.

 4. Witam. W 2010 ROKU dostałem mandat w autobusie który przyjąłem na miejscu. Następnie w mniej niż rok było pismo z sądu z nakazem zapłaty. Od tego czasu do dnia dzisiejszego nie słyszałem o tym mandacie, aż do dzisiaj od szefa. Zostało zajęte moje wynagrodzenie.

  Dzwoniłem do kancelarii i to się potwierdziło tylko że problem w tym, że pismo zarówno te jak i jakieś poprzednie jak się dowiedziałem podczas rozmowy wysyłali na nieaktualny adres.

  Zadzwoniłem również do przewoźnika do działu windykacji i podobno kilka lat temu był ponowny nakaz zapłaty z sądu którego ja nie odebrałem. O przedawnieniu tu nie ma raczej mowy lecz jak wygląda sprawa gdy zawiadomienia lub inne informacje były wysyłane na nieaktualny adres zamieszkania.

  Tak naprawdę za parę dni zabiorą mi prawie 800zl z wypłaty 30% moich zarobków i prawdopodobnie szef to zapłaci. Myślałem tak na swoją logikę, czy można się jakoś gdzieś odwołać, aby sprawa wróciła do przewoźnika?

 5. Witam, dzwoniono do mnie w sprawie mandatu, który został wystawiony 10 lutego 2001. Jest to dość odległa data, dlatego nawet nie pamiętam czy taka sytuacja miała miejsce. Nie przypominam sobie żadnych ponagleń ani przypomnień o zapłacie mandatu. Kiedy poprosiłam o przesłanie jakichkolwiek dokumentów w tej sprawie, Pan odpowiedział, że w sprawie dokumentów mam się kontaktować z firmą, od której przyjęto mój dług. Czy po takim czasie mandat nie jest przedawnieniu?

Comments are closed.