Doświadczyłeś uszczerbku na zdrowiu? PZU odmawia wypłaty odszkodowania, chociaż nie ma racji? Masz prawo się odwołać! Jak przygotować skuteczne odwołanie od decyzji PZU? Oto instrukcja krok po kroku.
To stało się nieoczekiwanie. Zdarzył się wypadek. W pracy, w domu, na drodze. Być może przez niedopatrzenie, niedopilnowanie. A może po prostu w wyniku pecha. Tak czy inaczej, wypadek skończył się uszczerbkiem na zdrowiu. Rekonwalescencja wymaga czasu i pieniędzy.
Zgłaszasz się więc do PZU o wypłatę odszkodowania. Przecież właśnie w tym towarzystwie ubezpieczeniowym masz polisę. Albo sprawca wypadku ją ma. Ale nieoczekiwanie PZU odmawia wypłaty świadczenia. Zastanawiasz się, co teraz? Po prostu się odwołaj. Nie masz nic do stracenia!
SPIS TREŚCI:
Jak napisać odwołanie od decyzji PZU?
Napisanie skutecznego odwołania od decyzji PZU nie wymaga prawniczej wiedzy i umiejętności dziennikarskich. Pismo musi być po prostu zrozumiałe. Powinno być sformułowane jasno i jednoznacznie.
Bądź precyzyjny – szczegółowy i dokładny. Pisz prostym językiem. Trzymaj się tematu, unikaj lania wody. No i wystrzegaj się niewybrednych komentarzy. W odwołaniu wyjaśnij, na czym polega niepoprawność decyzji oraz sprecyzuj i uzasadnij żądanie, będące przedmiotem odwołania. To tyle ogólników. Pora przejść do konkretów.
PS. poniżej zamieszczam wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela uszczerbek na zdrowiu:
Odwołanie od decyzji PZU uszczerbek na zdrowiu
Odwołanie od decyzji PZU uszczerbek na zdrowiu
Co umieścić w odwołaniu od decyzji PZU?
Termin „uszczerbek na zdrowiu” odnosi się do zdrowia psychofizycznego człowieka. Stąd, w zależności od rodzaju i rozmiaru uszczerbku na zdrowiu, w odwołaniu opisz:
- BÓL I CIERPIENIE FIZYCZNE (np. ból i inne dolegliwości fizyczne, przebyte zabiegi i operacje, stres wynikający z oczekiwania na leczenie i rehabilitację, trudności związane z dojazdami do lekarzy i na rehabilitację),
- BÓL I CIERPIENIE PSYCHICZNE (np. poczucie bezradności i bezsilności, strach i lęk przed określoną aktywnością, np. jazdą samochodem, konieczność korzystania z pomocy psychologa etc.),
- INNE, NIEODWRACALNE SKUTKI USZCZERBKU NA ZDROWIU (np. utracone zarobki i utracone korzyści, niemożność kontynuowania pracy/pasji, niemożność posiadania dzieci, konieczność korzystania z pomocy i opieki osób trzecich etc.).
Co dołączyć do odwołania od decyzji PZU?
Żeby sprecyzować i uzasadnić żądanie, będące przedmiotem odwołania:
- w piśmie określ kwotę odszkodowania, której się domagasz i wskaż numer konta bankowego, na które środki pieniężne mają być przelane,
- do pisma dołącz załączniki – rachunki i faktury za leczenie i rehabilitację oraz inne dokumenty, które mogą być istotne dla sprawy (dokumentacja medyczna, opinia psychologiczna, umowa o pracę/o dzieło etc.).
Uszczerbek na zdrowiu – termin na wniesienie odwołania
Ogólnie na złożenie odwołania masz sporo czasu. Jeżeli starasz się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z własnej polisy (np. z ubezpieczenia NNW), od decyzji PZU możesz odwołać się w ciągu 3 lat, od dnia otrzymania decyzji. Nie czekaj jednak na ostatnią chwilę.
Wraz z upływem czasu zacierają się wspomnienia o okolicznościach, które mogą być bardzo ważne dla sprawy. Złóż więc odwołanie od decyzji PZU tak szybko, jak to możliwe.
Trochę inaczej przedstawia się sytuacja, jeżeli ubiegasz się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z winy osoby trzeciej i wnioskujesz o świadczenie z polisy sprawcy wypadku (czyli z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC).
Mianowicie, jeśli uszczerbek na zdrowiu jest następstwem wykroczenia, na złożenie odwołania od decyzji PZU masz 3 lata, licząc od dnia, kiedy dowiedziałeś się o szkodzie na zdrowiu lub o osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę zdrowotną.
Konsekwencje wypadku z winy sprawcy nie muszą być przecież od razu dostrzegalne czy odczuwalne, a i sprawca wypadku może być nieznany. Ów termin nie może być jednak dłuższy niż 10 lat, licząc od dnia wypadku.
Jeśli natomiast uszczerbek na zdrowiu jest skutkiem przestępstwa, od decyzji PZU możesz odwołać się w ciągu 20 lat, licząc od dnia wypadku. Oczywiście także i w tych dwóch sytuacjach kieruj się zasadą, że: „im szybciej, tym lepiej” i odwołaj się niezwłocznie.
Koniecznie przeczytaj:
- Odwołanie od decyzji PZU – skręcenie stawu skokowego – WZÓR
- Odwołanie od decyzji PZU – operacja chirurgiczna – WZÓR
- Jak napisać odwołanie od decyzji PZU? [gotowe WZORY pism]
- Odwołanie od decyzji PZU uszczerbek na zdrowiu odmowa wzór
- Jak napisać Odwołanie od decyzji + Gotowe wzory odwołań!