Zwróciłeś się do PZU o wypłatę odszkodowania za operację chirurgiczną i spotkałeś się z decyzją odmowną? Walcz o swoje! Masz prawo złożyć odwołanie. Dowiedz się, jak skutecznie odwołać się od decyzji PZU. A więc tak… zaopatrzyłeś się w PZU w polisę na wypadek operacji chirurgicznej. Zgodnie z umową ubezpieczenia w przypadku zabiegu operacyjnego możesz liczyć na odszkodowanie.
Ale kiedy przyszło co do czego, PZU odmówiło wypłaty świadczenia. Co teraz? Zasadniczo masz dwa wyjścia: możesz skierować sprawę do sądu albo złożyć odwołanie do PZU. Które rozwiązanie jest lepsze? Oczywiście odwołanie zamiast procesu.
SPIS TREŚCI:
Dlaczego warto złożyć odwołanie od decyzji PZU?
Wejście na drogę sądową zawsze powinno być ostatecznością. Po pierwsze dlatego, że sprawa w sądzie ciągnie się bardzo długo. A po drugie dlatego, że postępowanie sądowe wiąże się z kosztami. Stąd dopiero wtedy, gdy reklamacja (tak formalnie określa się odwołanie) nie doprowadzi do rozwiązania sporu z PZU, zastanów się nad skierowaniem sprawy do sądu.
Jak napisać odwołanie od decyzji PZU?
W odwołaniu od decyzji PZU muszą się znaleźć określone informacje, które pozwolą towarzystwu ubezpieczeniowemu na identyfikację Ciebie, jako autora reklamacji oraz sprawy, do której Twoja reklamacja się odnosi. Będą to:
- imię i nazwisko,
- PESEL,
- adres,
- numer telefonu/adres e-mail,
- numer polisy/numer szkody.
Reklamacja powinna być świadectwem tego, że zdajesz sobie sprawę ze swoich praw i racji. W odwołaniu od decyzji PZU:
- dokładnie opisz zarzuty przeciw decyzji (na czym Twoim zdaniem polega niepoprawność decyzji?),
- konkretnie określ swoje żądanie (jaka kwota odszkodowania będzie dla Ciebie satysfakcjonująca?).
Do odwołania od decyzji PZU dołącz:
- kartę informacyjną z leczenia szpitalnego oraz inną dokumentację medyczną, która może być ważna dla sprawy,
- jeśli operacja chirurgiczna była spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem – dokumenty potwierdzające zajście i okoliczności nieszczęśliwego wypadku (np. opis wypadku, raport policyjny, protokół BHP etc.),
- rachunki i faktury VAT związane z wykonaną operacją chirurgiczną oraz powrotem do zdrowia po zabiegu operacyjnym (za leczenie i rehabilitację, za zakup leków i środków opatrunkowych etc.).
Wzór gotowego wzoru odwołania zamieszczam poniżej:
Odwołanie od decyzji PZU operacja chirurgiczna
Odwołanie od decyzji PZU operacja chirurgiczna
Operacja chirurgiczna – termin na złożenie odwołania
Ogólnie na złożenie odwołania od decyzji PZU w sprawie odmowy wypłaty odszkodowania za operację chirurgiczną masz aż 3 lata od daty otrzymania decyzji.
Ale pomimo że na wniesienie odwołania jest sporo czasu, lepiej z tym nie zwlekaj, tylko działaj od razu. W sporze o odszkodowanie liczą się szczegóły, a pamięć ludzka bywa zawodna. Zwlekanie ze złożeniem odwołania może skończyć się odrzuceniem reklamacji przez PZU.
Jak złożyć odwołanie od decyzji PZU?
Zasady przyjmowania i rozpatrywania odwołania określa Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.
Odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego może być złożone na kilka sposobów. A mianowicie:
- możesz połączyć się z infolinią PZU pod numerem telefonu: 801 102 102;
- możesz wysłać pismo odwoławcze na adres PZU: ul. Postępu 18 a, 02-676 Warszawa;
- możesz wypełnić formularz reklamacyjny na stronie internetowej PZU,
- możesz wysłać pismo odwoławcze na e-mail PZU: reklamacje@pzu.pl.
Ustawodawca nie uzależnia skuteczności odwołania od formy wniesienia reklamacji.
Operacja chirurgiczna – termin rozpatrzenia odwołania
Zgodnie z treścią ww. ustawy PZU na rozpatrzenie odwołania ma 30 dni od daty otrzymania reklamacji. Jeśli sprawa okaże się skomplikowana, ów termin wydłuża się do 60 dni.
W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe musi wyjaśnić powód opóźnienia i wyznaczyć orientacyjną datę rozpatrzenia odwołania. Odpowiedź na odwołanie będzie wystosowana przez PZU listownie lub mailowo.
Jeśli w ciągu 30 lub 60 dni towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowie na odwołanie, uważa się, że doszło do tzw. milczącej zgody na rozpatrzenie odwołania zgodnie z wolą klienta. Wprost oznacza to, że PZU przychyla się do żądania określonego w odwołaniu.
Koniecznie przeczytaj:
- Odwołanie od decyzji PZU – skręcenie stawu skokowego – WZÓR
- Odwołanie od decyzji PZU – uszczerbek na zdrowiu – WZÓR
- Jak napisać odwołanie od decyzji PZU? [gotowe WZORY pism]
- Odwołanie od decyzji PZU uszczerbek na zdrowiu odmowa wzór
- Wniosek o jednorazowe odszkodowanie ZUS za wypadek WZÓR
- Odwołanie od decyzji komisji lekarskiej MSWiA – WZÓR