Pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji WZÓR

Jak napisać pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji? niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ustawowym prawem pacjenta jest możliwość zwrócenia się do dyrektora szpitala z prośbą o przyspieszenie terminu wykonania zabiegu.

Wstęp

pismo-do-dyrektora-szpitala-o-przyspieszenie-operacji-wzor-pdf-docJeśli stan zdrowia osoby chorej ulega pogorszeniu i uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie, na przykład ze względu na ból, który nie ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych – pacjent powinien podjąć starania o zmianę terminu planowanego zabiegu. Pacjent może zrobić to poprzez złożenie odpowiedniego pisma skierowanego do dyrektora placówki, wykorzystując np. przygotowany przez nas gotowy do wypełnienia wniosek o przyspieszenie terminu operacji, który pobierzesz poniżej:

Pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji wzór

pismo-do-dyrektora-szpitala-o-przyspieszenie-operacji-wzor-pdf-doc

Pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji wzór

Kiedy można złożyć pismo o przyspieszenie operacji?

ból-kolanaTeoretycznie przyspieszenie terminu operacji to opcja dostępna dla każdego pacjenta, jednak w praktyce największe szanse na przełożenie planowanego zabiegu na wcześniejszy termin mają osoby, które w trakcie oczekiwania na wyznaczoną datę operacji odczuły znaczące pogorszenie stanu zdrowia.

Ma to związek z kwalifikacją pacjentów do jednej z dwóch grup oczekujących:

  • przypadków pilnych
  • i pozostałych (stabilnych).

Pismo do dyrektora szpitala z prośbą o przyspieszenie terminu zabiegu powinna złożyć przede wszystkim osoba, która wcześniej nie kwalifikowała się jako przypadek pilny, lecz w związku z pogorszeniem stanu zdrowia wymaga już wcześniejszego wykonania zabiegu.

Kwalifikacji pacjentów dokonuje lekarz, który przed wpisaniem danej osoby do kolejki oczekujących, ocenia stan zdrowia i decyduje o tym, czy zabieg jest konieczny w trybie pilnym.

Na tej podstawie szpital wyznacza choremu termin operacji – o miejscu w kolejce decydują więc przepisy.

Kategoria przypadków pilnych zarezerwowana jest dla osób, u których przebieg choroby następuje gwałtownie.

Jeśli schorzenie grozi pogłębieniem problemów zdrowotnych i zmniejszeniem szans na powrót do pełnej sprawności, pacjent zostaje uznany za przypadek pilny, wymagający jak najszybszego wykonania zabiegu.

Pozostali chorzy to tak zwane przypadki stabilne, czyli osoby, które mogą poczekać na operację, ustępując miejsca przypadkom pilnym.

Prośba o przyspieszenie operacji będzie uzasadniona, jeśli osoba zakwalifikowana jako przypadek stabilny poczuje się gorzej niż w momencie dokonywania kwalifikacji.

W takich okolicznościach warto złożyć do dyrektora placówki podanie o przyspieszenie operacji, na podstawie którego lekarze ponownie przyjrzą się stanowi zdrowia pacjenta i zadecydują o wpisaniu go do kolejki przypadków pilnych.

 

Zmiana placówki zamiast podania o przyspieszenie operacji

szpitalPisemna prośba o przyspieszenie operacji biodra, kolana czy zaćmy to nie jedyne rozwiązanie, na jaki może zdecydować się chory, któremu zależy na przyspieszeniu terminu planowanego zabiegu.

Warto wiedzieć, że pacjenci nie są objęci rejonizacją – oznacza to, że mogą zmienić kolejkę (zmienić placówkę) na taką, w której okres oczekiwania jest krótszy.

Jeśli osoba chora wie, że inny szpital wykonuje taką operację bez kolejki lub z krótkim okresem oczekiwania i nie ma problemu z dojazdem na przykład do innego województwa, może zgłosić chęć rezygnacji z zajmowanego w jednej kolejce miejsca i zapisać się do innej placówki.

Musi dopilnować jednak obowiązku poinformowania o takim zamiarze szpitala, w którym oczekuje aktualnie na zabieg.

Żaden pacjent nie może być bowiem zapisany do dwóch kolejek jednocześnie. Wynika to, chociażby z konieczności przedstawienia skierowania od lekarza prowadzącego, którego zwrot chory otrzyma dopiero po wypisaniu się z pierwszej kolejki.

Warto pamiętać, że o rezygnacji z planowanego zabiegu należy poinformować szpital także w sytuacji, kiedy całkowicie rezygnuje się z operacji – ma to na celu zwolnienie miejsca i przyspieszenie terminu zabiegu innym pacjentom.

Każdy chory ma możliwość zmiany kolejki oczekujących, wybierając dowolną  placówkę posiadającą kontrakt z NFZ, jednak w szczególnych przypadkach jedynym rozwiązaniem może okazać się wybór placówki prywatnej.

Jeśli żaden szpital publiczny nie jest w stanie przeprowadzić danego zabiegu wystarczająco szybko, najlepszą opcją będzie całkowita rezygnacja z kolejki w placówce NFZ na rzecz placówki prywatnej.

 

Jak wypełnić wzór pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji?

jak-napisac-pismo-do-dyrektora-szpitalaWzór podania o przyspieszenie operacji to gotowy druk, który warto wykorzystać w sytuacji, kiedy chory dąży do zmiany terminu dowolnego zabiegu.

Pismo tego typu należy złożyć w szpitalu, w którym planowana jest operacja, najlepiej na konkretnym oddziale.

Treści takiego dokumentu nie określają żadne przepisy, jednak warto pamiętać, aby spełniał on podstawowe wymogi formalne dla oficjalnych podań w formie pisemnej.

Oznacza to, że powinien zawierać:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • dane wnioskującego (imię, nazwisko, adres, numer PESEL),
  • dane adresata, czyli dyrektora szpitala, ordynatora lub kierownika oddziału,
  • treść podzieloną na wstęp, rozwinięcie z uzasadnieniem i zakończenie,
  • czytelny podpis wnioskodawcy.

Jak napisać uzasadnienie wniosku?

uzasadnienie-pisma-o-przyspieszenie-operacjiNiezależnie od tego, czy chory wykorzystuje wzór podania o przyspieszenie operacji kolana, czy biodra, ze swojej strony powinien zadbać o dobre uzasadnienie takiego wniosku.

Zaleca się więc – w nawiązaniu do zasad kwalifikowania pacjentów do zabiegów – napisać w takim podaniu o pogarszającym się stanie zdrowia.

Osoba chora powinna wskazać, że jej schorzenie znacząco pogłębiło się od momentu wpisania na listę oczekujących.

W uzasadnieniu można napisać więc, że:

  • choroba uniemożliwia wykonywanie pracy zarobkowej,
  • choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie, na przykład poruszanie się,
  • choroba wiąże się z bólem, który nie ustępuje po przyjęciu leków przeciwbólowych,
  • rehabilitacja ani inne środki lecznicze nie przynoszą korzystnych rezultatów – choroba stale się pogłębia.

uzasadnienie-prosby-o-przyspieszenie-zabiegu-operacji

Krótko mówiąc, najważniejszy element wniosku o przyspieszenie operacji to właśnie argumenty, które świadczą o tym, że pacjent czuje się znacznie gorzej niż w momencie zakwalifikowania go do kolejki jako przypadek stabilny.

W piśmie należy określić więc swój stan zdrowia jako wymagający pilnego leczenia, odnosząc się do negatywnego wpływu choroby na codzienne funkcjonowanie.

Podanie o przyspieszenie terminu zabiegu na końcu należy czytelnie podpisać z dopiskiem:

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby z uwagi na pogarszający się stan …………. .

 

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

2 komentarzy w “Pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji WZÓR”
  1. Rozalia D.

    Co jeśli przyspieszenie terminu zabiegu operacyjnego a dokładniej przyspieszenie operacji stawu biodrowego nie będzie możliwe mimo dokuczającego bólu podczas chodzenia? czy szpital może mnie (na moją prośbę oczywiście) skierować mnie do innego szpitala w którym przyspieszenie operacji będzie możliwe? Chcę napisać podanie do dyrektora naszego szpitala, ale wiem, że mają ręce pełne roboty i ciężko wpisać się na wcześniejszy termin zabiegu operacyjnego (wiem to z pewnego źródła, bo moja siostra jest pielęgniarką na jednym z oddziałów). Prywatnie nie pójdę bo zapłacę majątek, a nie mam tyle pieniędzy.

  2. Biodro boli mnie przy choćby małym wysiłku fizycznym, czy to kwalifikuje mnie do wcześniejszej operacji? termin zabiegu mam na za 3 i pół miesiąca, nie wiem czy tyle wytrzymam…. zakupiłam już Państwa wzór podania do dyrektora szpitala.

Comments are closed.