Jak napisać wniosek o przyspieszenie operacji? jakość usług świadczonych przez polską służbę zdrowia już od wielu lat pozostawia wiele do życzenia. Terminy wizyt u lekarzy specjalistów oraz terminy operacji są bardzo odległe, a pacjenci często nie znają sposobu, aby je przyspieszyć.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Warto wiedzieć więc, że jeśli stan zdrowia ulega pogorszeniu lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie, pacjent ma prawo ubiegać się o przyspieszenie wyznaczonego terminu zabiegu. W tym celu należy złożyć wniosek o przyspieszenie operacji do dyrektora szpitala, w sekretariacie lub bezpośrednio na oddziale. Gotowy do pobrania wzór wniosku o przyspieszenie operacji pobierzesz poniżej:
Wniosek o przyspieszenie operacji wzór
Wniosek o przyspieszenie operacji wzór
Kiedy można złożyć pismo o przyspieszenie terminu operacji?
Wniosek o przyspieszenie operacji warto złożyć zawsze, lecz działanie tego typu zaleca się w szczególności osobom, które w trakcie oczekiwania na swoją kolej odczuły znaczące pogorszenie stanu zdrowia.
Należy wiedzieć, że przed wpisaniem pacjenta do kolejki oczekujących na badanie czy zabieg, lekarz określa jego stan zdrowia, oceniając czy potrzebuje on pilnego leczenia. Następnie szpital kwalifikuje pacjenta do jednej z dwóch grup oczekujących.
To przepisy wskazują kategorie medyczne, do których należy zakwalifikować chorego. Jedną z nich jest przypadek pilny.
Pacjent zostanie przypisany do tej kategorii, jeśli ze względu na gwałtowny rozwój choroby oraz możliwość jej znacznego pogłębienia się i zmniejszenia szans na powrót do zdrowia, konieczne jest szybsze udzielenie świadczenia.
Pozostali pacjenci kwalifikowani są do operacji jako przypadki stabilne.
W przypadku, kiedy osoba zakwalifikowana do zabiegu jako przypadek stabilny zaczyna czuć się gorzej, powinna złożyć wniosek o przyspieszenie operacji w celu zmiany ustalonego terminu.
Jeśli po rozpatrzeniu podania placówka uzna, że zmiana wynika z kryteriów medycznych, skoryguje termin zabiegu i poinformuje o tym chorego.
Czy można zmienić kolejkę oczekujących na zabieg?
Podanie do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji nie zawsze stanowi jedyne rozwiązanie problemu długiego oczekiwania w kolejce. Jeśli wybrana placówka medyczna nie jest w stanie zapewnić pacjentowi zabiegu, wpisuje go na listę osób oczekujących.
Ten nie ma jednak obowiązku wpisywania się do konkretnej kolejki – osoby chore nie są objęte rejonizacją. Pacjent ma zatem możliwość skorzystania z tego świadczenia w innym szpitalu, w innym mieście lub województwie.
Takie rozwiązanie będzie dozwolone i uzasadnione, jeśli w wybranej placówce kolejki nie ma lub jest ona krótsza. Należy jednak sprawdzić, czy dana przychodnia posiada kontrakt z NFZ.
UWAGA: Konieczne jest także zgłoszenie chęci rezygnacji z miejsca w zajętej już kolejce.
Rezygnacja z kolejki medycznej a prywatna placówka
Jeśli prośba o przyspieszenie operacji biodra czy jakiegokolwiek innego zabiegu medycznego nie przyniesie pożądanego rezultatu, chory może całkowicie zrezygnować ze swojego miejsca w kolejce medycznej i zdecydować się na przeprowadzenie operacji na przykład w placówce prywatnej lub w placówce publicznej w innej miejscowości.
Nie oznacza to jednak, że ma prawo zrobić to bez uprzedniego wykreślenia się z pierwszej listy oczekujących. Zgodnie z przepisami pacjentowi przysługuje bowiem miejsce wyłącznie w jednej kolejce medycznej.
Poza tym, aby zapisać się na listę oczekujących, niezbędne jest okazanie skierowania od lekarza prowadzącego, stąd w pierwszej kolejności należy poinformować szpital o swojej rezygnacji – dopiero wtedy możliwa jest zmiana świadczeniodawcy.
Taki obowiązek dotyczy także pacjentów, którzy nie mogą stawić się na umówionym zabiegu. Powinni oni poinformować o tym daną placówkę, aby nie blokować terminu i nie przedłużać kolejki w sposób sztuczny.
Co musi zawierać wzór pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji?
Pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji niezależnie od tego, czy pacjent pragnie złożyć wzór podania o przyspieszenie operacji kolana, czy podanie o przyspieszenie operacji stawu biodrowego – może wykorzystać w tym celu uniwersalny wzór pisma o przyspieszenie terminu zabiegu.
Dokument tego typu powinien zachowywać formę odpowiednią dla podań oficjalnych, co oznacza, że musi zawierać określone elementy we właściwym dla nich miejscu.
Wzór prośby o przyspieszenie operacji wymaga podania następujących informacji:
- data i miejsce sporządzenia,
- dane pacjenta, w tym imię, nazwisko, adres i dane kontaktowe,
- dane dyrekcji szpitala/ordynatora lub kierownika oddziału,
- treść podania złożoną ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia,
- prośbę o pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Uzasadnienie wniosku o przyspieszenie operacji
Najważniejszą częścią podania o przyspieszenie operacji jest dobre uzasadnienie takiej prośby. W nim należy zawrzeć krótki opis swojej przypadłości oraz sposób, w jaki choroba się rozwija i jak negatywnie wpływa na życie.
Wśród argumentów przemawiających za przyspieszeniem zabiegu będzie między innymi ciągły ból, który nie ustępuje nawet po przyjęciu środków przeciwbólowych, trudności w poruszaniu się, brak możliwości wykonywania pracy zarobkowej.
Warto podkreślić, że rehabilitacja ani inne środki lecznicze nie przynoszą rezultatów i wyłącznie jak najszybsza operacja może pomóc pacjentowi pozbyć się bólu, pozwalając na normalne funkcjonowanie.
Zanim więc sporządzisz podanie o przyspieszenie terminu zabiegu operacyjnego, dobrze zastanów się jak bardzo uciążliwe są dolegliwości, a następnie przelej je na papier!
Podobne tematy:
- Wzór skargi na lekarza PDF DOC
- Jak napisać pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji?
- Odwołanie od decyzji PZU – operacja chirurgiczna WZÓR
- Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela WZÓR
- Oświadczenie dyspozycji wypłaty odszkodowania WZÓR
- Wniosek o jednorazowe odszkodowanie ZUS wzór
- Odwołanie od decyzji komisji lekarskiej MSWiA wzór
Witam, pobrałem państwa wniosek o przyspieszenie terminu operacji, w sumie to już nawet go wysłałem do szpitala, czekam wciąż na odpowiedź, minęły dopiero 3 dni więc nie dużo, jednak liczę na jak najszybszy kontakt… moja sytuacja zdrowotna uległa pogorszeniu, bo doskwiera mi w biodrze naprawdę silny ból przy choćby małym wysiłku fizycznym. Pozdrawiam!
Nie wiem czy to prawda, ale jeśli nasz stan zdrowia został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego a nie operacji, to oczekiwanie będzie jeszcze dłuższe, bo zabieg oznacza brak zagrożenia życia, dlatego tacy pacjenci spychani są “na dalsze tory”. Jedynym sposobem wtedy jest podanie o przyspieszenie terminu operacji i opisanie dolegliwości mocno wpływających na nasz komfort życia. Wiadomo – służba zdrowia w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia dlatego samemu trzeba walczyć, żeby operacja bądź zabieg szybciej się odbyły…