Błędy młodości – narobiłem długów jak je spłacić i zacząć żyć?

Mam na imię Paweł. Mam ukończone 25 lat. Aktualnie pracuję od czterech lat w jednym miejscu na umowę o prace. Mój problem polega na tym, że po ukończeniu 18-roku życia brałem kredyty, pożyczki w parabankach, telefony u operatorów. Niestety w wieku 20 lat umknęło to moim możliwościom finansowym i wpadłem w długi.

Niestety nazywam to błędami młodości, ponieważ aktualnie mam narzeczoną, planujemy założenie rodziny i chciałbym uporządkować swoje życie i wyjść na prostą w końcu i żyć na czystą kartę.

Niestety już mam na głowie 3-4 komorników. Tak jak wyżej pisałem pracuję na umowę o prace, gdzie moje zarobki to najniższa krajowa, gdzie komornik nie ma prawa do mojego wynagrodzenia, ale niestety w mojej firmie za nadgodziny płatności odbywają się na umowę zlecenie i komornik pobiera całość tego wynagrodzenia z umowy zlecenia, a to są kwoty 1000-1500 zł w zależności od ilości nadgodzin.

Kolejna kwestia jest taka, że nie posiadam żadnych umów na wyżej wymienione zadłużenia, bo byłem tak nie mądry, że je wyrzuciłem. Teraz pytanie jak dojść do ładu z tym wszystkim, aby wiedzieć ile mam zadłużenia łącznie w jakich miejscach i gdzie to sprawdzić?

Chcę w końcu żyć spokojnie pracując i zarabiając normalne i godziwe pieniądze za swoją pracę. Proszę o wskazówki gdzie się zgłosić, aby te informacje otrzymać.


Błędy młodości

Błędy młodości przybierają przeróżne formy, w Twoim przypadku są to długi, które teraz ciągną się za Tobą, zatruwając Ci perspektywy na nowy start w życiu, czyli założenie rodzimy i życie w szczęśliwym pozbawionym kłopotów związku. Niestety za te grzechy trzeba będzie Ci odpokutować. Nie wiem jak wielkie masz długi, ale wiedz, że każdy dług da się spłacić…

Zajęcie komornicze a godziny nadliczbowe

Co do zajmowania przez komornika nadgodzin, warto abyś teraz przeczytał ten wpis: czy nadgodziny podlegają egzekucji komorniczej? wyjaśniam tam jak krok po kroku wygląda zajmowanie godzin nadliczbowych i czy jest to zgodne z prawem.

Jak sprawdzić swoje długi?

Jeśli zaciągałeś kiedyś pożyczki i chwilówki, to firma pożyczkowa czy bank powinna współpracować z BIK-iem, co oznacza, że Twoje zadłużenie powinno być odnotowane przez ten właśnie rejestr.

Nie będę się rozpisywać jak zarejestrować się w BIK-u, odeślę Cie tylko do poradnika: jak sprawdzić długi, dowiesz się z niego w jakich rejestrach najbardziej warto się sprawdzić. Jeśli już dokonasz rejestracji i pobierzesz raport/raporty, to Twoim oczom powinny ukazać się nazwy instytucji którym jesteś winien pieniądze, powinna być też określona wysokość Twojego zadłużenia.

Co potem?

Następnym krokiem będzie nawiązanie kontaktu z podmiotem któremu jesteś winien pieniądze i zdeklarowanie się do tego, by co miesiąc wpłacać na konto wierzyciela ustaloną wspólnie z nim kwotę. Możesz także poprosić o podpisanie ugody dłużnik – wierzyciel. Taka umowa zabezpieczy interesy Twoje oraz wierzyciela.

Toczące się egzekucje komornicze

Wspomniałeś, że masz na głowie 3-4 komorników, ich także możesz użyć do odnalezienia swoich wierzycieli, bo jak się domyślam, każdy komornik będzie reprezentował innego wierzyciela.

Wystarczy, że nawiążesz kontakt z każdym komornikiem z osobna i zapytasz go czego dotyczy egzekucja którą komornik prowadzi wobec Ciebie, powinieneś wtedy otrzymać informację na temat swojego zadłużenia.

Następny krok jaki wtedy powinieneś wykonać, to nawiązanie kontaktu z wierzycielami i podpisanie z nimi ugody na spłatę zadłużenia bezpośrednio do nich, w ten sposób poniesiesz mniejsze koszty egzekucji komorniczej jakbyś spłacał długi przez komorników.

Spłacając zadłużenie bezpośrednio do wierzyciela, komornik pobierze od Ciebie jedynie 5% od wpłaconej na konto wierzycieli kwoty, jeśli długi spłacałbyś przez komornika, to zostaniesz obciążony prowizją w wysokości 15%.

Oczywiście bez względu na to jak długi postanowisz spłacać, komornik obciąży Cię także innymi kosztami egzekucyjnymi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, to przeczytaj proszę wpis: koszty komornicze.

Podsumowanie

Cieszę się, że dojrzałeś na tyle by spłacić wszystkie swoje długi. Wejście w dorosłe życie z czystym kontem, to bardzo fajne uczucie i poczucie odpowiedzialności za siebie samego, a wkrótce i za swoją rodzinę. Szkoda, że tak niewiele osób decyduje się na spłacenie długów z przeszłości, zamiast tego ukrywa się “po kontach” próbując wymigać się od spłaty zadłużenia. Trzymam za Ciebie kciuki i życzę wszystkiego dobrego!

Wybrane artykuły, które warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Błędy młodości – narobiłem długów jak je spłacić i zacząć żyć?”
 1. A co jeśli:
  – mam rodzinę nie małą
  – mam długów więcej niż włosów na głowie
  – wynajmuję mieszkanie ale już nie mam z czego płacić
  – najmujący chce się mnie pozbyć z domu
  – nie mam pracy
  – nie mam oszczędności
  – nie mam siły pytać co dalej, a jak ogłoszę upadłość to mogę zacząć mieszkać na ulicy

Comments are closed.