Windykacja należności

Opóźnienia w opłacie faktur za towary i usługi, niewywiązywanie się z należności wynikających z umów itp. są zmorą wielu przedsiębiorców. Czasem problemy tego typu wynikają z gapiostwa kontrahentów i można je rozwiązać w kilka chwil. Są jednak także takie sytuacje, w których brak płatności wynika z innych czynników, a jej uzyskanie może być problematyczne.

Wielokrotne upominanie się o własne pieniądze nie należy do sytuacji przyjemnych. Przedsiębiorcy nieraz czują się bezradni wobec dłużników i tracą nadzieję na uregulowanie przez nich długów. Wcale jednak nie musi tak być – skutecznym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji windykacja należności.

Czym jest windykacja należności?

windykacja
fot. materiały prasowe

Windykacja to termin, który wielu osobom kojarzy się raczej negatywnie (niezależnie od tego, czy nigdy nie miały długów, czy też zdarzało im się zalegać z opłatami).

Mianem tym określa się bardzo wiele różnych działań, których celem jest wyegzekwowanie spłaty długu, w zgodzie z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Celem tych działań jest skłonienie dłużnika do tego, aby uregulował wszelkie zaległe należności.

Co ciekawe, procesy windykacyjne może realizować zarówno sam wierzyciel, jak i jego pełnomocnik lub specjalna firma windykacyjna. Windykacja należności może mieć różny charakter. Wyróżnia się windykację miękką oraz twardą, które szczegółowo omówione zostaną w kolejnych akapitach.

Windykacja miękka

Windykacja miękka, nazywana także polubowną, jest formą łagodną dla dłużnika i pozwala na zachowanie z nim dobrych stosunków. W jej ramach podejmuje się próby nawiązania porozumienia oraz wypracowania takich warunków spłaty długu, które byłyby dogodne zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika. Ma charakter polubowny.

Najczęściej wykorzystuje się w niej metody takie jak:

  • wysyłanie dłużnikowi monitów,
  • przypominanie o zadłużeniu i konieczności jego spłaty podczas rozmów telefonicznych,
  • wysyłanie wezwań do zapłaty,
  • ostrzeganie o możliwości wpisania dłużnika do Rejestru Dłużników prowadzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej oraz późniejsze faktyczne dokonanie wpisu,
  • prowadzenie wywiadu gospodarczego,
  • przekazanie długu do pełnomocnika lub zewnętrznej firmy.

Windykacja twarda

To kolejny etap windykacji należności, który zwykle następuje po tym, jak po windykacji miękkiej stronom nie udaje się dojść do porozumienia. Ten rodzaj odzyskiwania należności charakteryzują radykalniejsze oraz surowsze działania.

Na tym etapie wierzyciel wchodzi na drogę sądową, po tym, jak polubowne próby załatwienia sprawy spełzły na niczym.

W ramach windykacji twardej może dojść do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, a następnie egzekucyjnego (komorniczego).

Lepsza windykacja samodzielna czy ze wsparciem?

Opóźnienia w płatnościach mogą być bardzo irytujące, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że wierzycielom zależy na jak najszybszym odzyskaniu wierzytelności. Jak już wspomniano, windykacje nie należą do najprzyjemniejszych procesów, dlatego wiele osób decyduje się na profesjonalne wsparcie podczas odzyskiwania swoich pieniędzy.

Oczywiście proces windykacyjny można rozpocząć samodzielnie, jednak często pisma czy próby kontaktu są przez wierzycieli ignorowane. Właśnie dlatego warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Dzięki temu nie tylko uda Ci się zaoszczędzić sporo nerwów, ale prawdopodobnie także szybciej rozwiązać problem.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze