Jak napisać pismo do komornika o przedawnieniu długu? przedawnienie długu to stwierdzenie, że dług nie istnieje, a tym samym nie jest wymagany do spłaty ze względu na upływ czasu. Okres biegu przedawnienia ze względu na różne rodzaje długów – jest zróżnicowany – trwa zwykle od 2 do 10 lat.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Przedawnienie długu jest równoznaczne z tym, że komornik nie może prowadzić czynności egzekucyjnych w danej sprawie, gdyż ze względu na przedawnienie – wierzytelność nie istnieje. Jak więc sporządzić pismo do komornika o przedawnieniu długu? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pełnoprawnego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma do komornika, który pobierzesz poniżej:
Wzór pisma do komornika o przedawnieniu długu
Wzór pisma do komornika o przedawnieniu długu
Czym jest przedawnienie długu?
Przedawnienie to stwierdzenie, że zadłużenie nie istnieje, ponieważ minął ustalony dla danego typu długu okres czasu. Z reguły nie przekracza on 10 lat, jednak zależy od rodzaju zobowiązania.
Instytucja przedawnienia długu regulowana jest w różny sposób, zależnie od rodzaju długu. Aby dowiedzieć się, kiedy dług ulega przedawnieniu, należy sięgnąć po odpowiednią podstawę prawną.
W przypadku przedawnienia długu bankowego będzie to Kodeks cywilny, zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się w dniu wymagalności całej kwoty kredytu (w dniu wypowiedzenia), a do przedawnienia dochodzi po upływie 3 lat od tej daty.
Czas ten jest krótszy w przypadku zadłużenia w rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym (2 lata), natomiast dłuższy w przypadku śmierci kredytobiorcy (10 lat).
Zasadniczo, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego termin przedawnienia wynosi 10 lat, a w przypadku świadczeń okresowych 3 lata. Zgodnie z przepisem szczegółowym, termin ten może być jeszcze inny.
Warto wiedzieć, że termin przedawnienia liczy się od momentu, w którym wierzyciel może zacząć domagać się od dłużnika spłaty długu. Ustalanie pierwszego dnia biegu terminu przedawnienia odbywa się na podstawie weryfikacji dokumentacji dotyczącej danej sprawy.
Przedawnienie długu u komornika
Zasadniczo, wniosek o przedawnienie długu nie ma racji bytu, jednak w obrocie prawnym stosuje się specjalne pismo, określane mianem sprzeciwu wobec nakazu zapłaty lub przeniesienia zarzutu przedawnienia w piśmie.
Na jakiej podstawie składa się taki dokument?
Należy wiedzieć, że sądy wydają nakaz zapłaty w sprawach długu bez sprawdzania, czy taki dług nie jest przedawniony. Jeśli więc dłużnik wie, że jego dług jest przedawniony, powinien w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty wnieść zarzut przedawnienia.
Jak doprowadzić do przedawnienia długu u komornika?
Jeśli minął wyznaczony przepisami Kodeksu cywilnego okres, w którym wierzyciel mógł domagać się zwrotu należności, a zgłoszenie mimo to trafiło na wokandę, dłużnik powinien podjąć określone kroki.
Pierwszym z nich jest złożenie wniosku do komornika (wniosek o przedawnienie roszczeń komorniczych). Po otrzymaniu takiego pisma komornik powinien umorzyć postępowanie.
Warto jednak przed złożeniem dokumentów upewnić się, że przedawnienie faktycznie nastąpiło i że wierzyciel nie podjął żadnych czynności, które przerwałyby jego bieg.
W sytuacji, kiedy komornik nie zaakceptuje wniosku o przedawnienie długu, konieczne będzie złożenie skargi na czynności komornika (skargę składa się do sądu).
Należy wcześniej dokładnie sprawdzić przepisy dotyczące danego zobowiązania i upewnić się, że rzeczywiście roszczenie uległo przedawnieniu.
Co powinien zawierać wniosek o przedawnienie długu do komornika?
Aby sporządzić pismo do komornika o przedawnieniu długu, warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór pisma o przedawnienie długu. Dokument uwzględnia między innymi:
- dane stron,
- oznaczenie, od którego nakazu wnoszony jest zarzut przedawnienia,
- opis sprawy,
- informacje merytoryczne, które wskazują, że doszło do przedawnienia długu, na przykład datę zawarcia umowy kredytowej i datę jej wypowiedzenia.
Wzór pisma do komornika o przedawnieniu długu można wykorzystać także w przypadku wezwań do zapłaty, wysyłanych przez firmy windykacyjne. Takie pismo stanowi wezwanie przedsiębiorstwa do udowodnienia istnienia długu.
Ugoda z komornikiem
Wniosek o przedawnienie długu do komornika nie zostanie rozpatrzony pozytywnie, jeśli dług nie uległ przedawnieniu przed wszczęciem egzekucji komorniczej.
Kiedy komornik otrzyma już zlecenie, może wyegzekwować środki dłużnika z różnych źródeł – nawet z zasiłku chorobowego czy zasiłku dla bezrobotnych. Nie oznacza to jednak, że wszczęta egzekucja komornicza jest sytuacją bez wyjścia.
Dłużnik zawsze może próbować zawrzeć ugodę z komornikiem. Jest to próba negocjacji z wierzycielem za pośrednictwem komornika, który działa na podstawie otrzymanego wniosku o wszczęcie egzekucji.
Dzięki negocjacjom możliwe jest między innymi rozłożenie długu na raty, umorzenie części długu, bądź jedynie odsetek.
Warto pamiętać, że pierwsze próby negocjowania należy podjąć bezpośrednio z wierzycielem. Dopiero kiedy ten nie udziela żadnych odpowiedzi, dłużnik powinien skontaktować się z komornikiem.
Ten jako pośrednik może pomóc porozumieć się z wierzycielem i zawrzeć korzystną dla dłużnika ugodę. W praktyce ugoda z komornikiem nie jest więc porozumieniem pomiędzy dłużnikiem a komornikiem, lecz pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.
Podobne tematy:
- Kilka egzekucji komorniczych a przedawnienie długów WZÓR
- MPK Poznań – przedawnienie mandatu
- Jak wyegzekwować przedawnienie egzekucji komorniczej?
- Przedawnienie kosztów sądowych w sprawach cywilnych
- Pismo do komornika o rozłożenie na raty WZÓR