Kilka egzekucji komorniczych a przedawnienie długów + WZÓR PISMA

Witam, potrzebuję wzór pisma do komornika o przedawnieniu długu. Mam kilka egzekucji komorniczych i z tego, co się orientuję, to po zmianie przepisów zmieniły się daty przedawnienia długów, jak zatem napisać pismo do komornika o przedawnieniu długów? Pozdrawiam.


Kilka egzekucji komorniczych a przedawnienie długów

Skoro masz kilka egzekucji komorniczych, to przedawnienie długu stwierdzonego prawomocnym wyrokiem sądu, ulega z upływem 10 lat, przy zachowaniu warunku, że bieg przedawnienia nie został międzyczasie przerwany. Z doświadczenia wiem, że taki komorniczy dług, przedawnia się bardzo rzadko…

Art. 125. Terminy przedawnienia roszczeń stwierdzonych orzeczeniem lub ugodą. §1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub….  ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym….  przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy.

Bywa nawet, że wierzyciel specjalnie co kilka lat wznawia egzekucję komorniczą, nie tylko licząc na to, że dłużnik spłaci wreszcie swój dług, ale i po to, aby celowo przerwać bieg przedawnienia długu.

Art. 120. Rozpoczęcie biegu przedawnienia. § 1. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

Przedawnienie długów

Pytasz też, jak napisać pismo do komornika o przedawnienie długu. Z reguły to nie działa w ten sposób. Jeśli chciałbyś podnieść zarzut przedawnienia długu, który będzie egzekwowany przez komornika, to powinieneś to zrobić w momencie, gdy otrzymałeś pismo z sądu o wszczęciu egzekucji komorniczej przeciwko Tobie.

Wtedy właśnie wysyła się do sądu sprzeciw, podpierając się zarzutem przedawnienia długu, ponieważ sąd nie ma prawnego obowiązku badać wniosku wierzyciela, czy dług, którego wierzyciel domaga się spłaty, przedawnił się czy nie. Przedawnienie długu odbywa się jedynie na wniosek dłużnika.

Jeśli masz kilka egzekucji komorniczych, to pamiętaj, że egzekwowanie długu z jednego składnika majątku (wynagrodzenie, emerytura, ruchomości czy konto bankowe) nie może być prowadzone przez dwóch komorników.

Każdy pojedynczy składnik majątku dłużnika, może być zajęty przez tylko jednego komornika. Jeśli więc np. masz pensję, która wypływa na konto bankowe, to pensję tą może zająć jedynie jeden komornik. Jeśli masz konto bankowe, a nim jakieś zgromadzone środki pieniężne, to konto to może zająć ten sam komornik lub inny, który też egzekwuje na Tobie należność za niespłacony dług.

Jeśli posiadasz tylko jeden składnik majątku, który może być zajęty przez komornika, np. emerytura, to ten komornik, który jako pierwszy zajął Twoją emeryturę, będzie potrącał z niej część, aż do momentu całkowitej spłaty zadłużenia. Reszta komorników musi ustawić się w kolejce.

O przedawnienie długu można również starać się, gdy zgłasza się do nas firma windykacyjna, wtedy należy wysłać oświadczenie, że dług przedawnił się < wzór takiego wniosku znajdziesz tutaj, wystarczy go wydrukować, wypełnić i wysłać do firmy windykacyjnej.

Wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Kilka egzekucji komorniczych a przedawnienie długów + WZÓR PISMA”
 1. Zamykając rachunek bankowy 24.10.2016 roku, zostałem poinformowany, że z niczym nie zalegam w banku PKO BP. Pytanie to zadawałam kilkakrotnie i podczas zamykania jak i 30 dni później odwiedzając placówkę w celu potwierdzenia zamknięcia rachunku. Rachunek wcześniej był zablokowany przez komornika, który ściągał niespłacony kredyt, kartę kredytową i już nie pamiętam co jeszcze (razem 4 zaległości).

  10.07.2018r. przyszło pismo z windykacji z Gdyni (kolejne dot. tej samej spawy przyszło z datą 12.07.2018.), że mam niespłacony kredyt odnawialny, który został wypowiedziany i w całości wymagalny

  20.01.2015r. czyli w czasie kiedy komornik zajmował mi konto.

  19.07.2018r. udałem się do placówki, w której zamykałem rachunek (PKO BP SA ODDZIAŁ 41 W WARSZAWIE) w celu uzyskania wyjaśnień jak to możliwe, że zamknąłem rachunek i nie zostałem poinformowany o jakichkolwiek zaległościach, na które Bank miał 30 dni! Doradca nie był w stanie udzielić mi wyjaśnień, złożył w moim imieniu reklamację.

  14.08.2018r. przyszła odpowiedź na moją reklamację, z której według mnie nic nie wynika. Bank twierdzi, że wysyłał do mnie pisma, nic nie przychodziło (nie uzyskałem informacji czy pisma było w związku z tym zwracane do banku z informacją o odmowie przyjęcia). Pismo zawiera informacje, że Bank wystąpił w 2015 roku do sądu z pozwem o zapłatę zaległości( nie uzyskałem informacji do jakiego banku, kiedy dokładnie i jaki nadano temu nr nakazu zapłaty, informacje te pomogły by mi w uzyskaniu informacji od komornika, który blokował mi konto bankowe). Podejrzewam, że kredyt ten został spłacony podczas gdy komornik blokował rachunek i wszystkie wpłaty od pracodawcy były na tenże rachunek przelewane. Jeżeli to kredyt odnawialny to z jego konstrukcji wynika, że spłaca się automatycznie z wpłat wpływających na rachunek.

  Jeżeli wypowiedziano mi kredyt odnawialny 28.10.2014 roku, a w 19.07.2016 r. zamknęłam ROR i bank mnie nie poinformował, że mam dług,a w 2018 roku przypomniał sobie o mnie, to mogę podjąć zarzut przedawnienia?

 2. Witam, potrzebuję wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu ale w artykule nie mogę go znaleźć, łaskawie proszę o dołączenie wzoru pisma, z góry dziękuję. Ania

 3. Będąc mężatką wplątałam się w długi, mąż często chorował, tracił pracę no i żeby wyrównać zaległy prąd wzięło się pożyczkę i tak w kółko, aż nie dałam rady z 1 pensji, no ale że cały czas pracowałam, wypłatę zajął komornik od 2013 do tego roku, bo jestem obecnie na wychowawczym, czy mogę się starać o przedawnienie długów które jak na razie były spłacane?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli długi są spłacane, to niestety bieg terminu ich przedawnienia jest wciąż przerywany, a więc nie ma tu mowy o ich przedawnieniu.

Comments are closed.