Zajecie komornicze na koncie bankowym, czy słuszna kwota została pobrana? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Zajecie komornicze na koncie bankowym, czy słuszna kwota została pobrana?

Witam, od 04 czerwca tego roku, mam komornika na wypłacie za dług w spółdzielni mieszkaniowej w trójmieście (łączne zobowiązanie – dług wynosi 2800 zł). Na konto bankowe z tytułu umowy o prace w tym miesiącu a dokładnie 07.06 wpłynęło 2.098 zł, komornik zajął kwotę 644 zł, po czym po 2 tygodniach na moje konto wpłynęło dodatkowe 100 zł od rodziny, które także zostało zajęte przez komornika.

W związku z powyższym: czy komornik ma prawo zająć aż tyle z konta? Jaką kwotę powinien mi zostawić komornik do „przeżycia”?  Zajecie komornicze na koncie bankowym za zadłużenie w opłatach czynszowych – czy słuszna kwota została pobrana przez komornika? Z góry bardzo dziękuję za poradę.


Z tego co piszesz wnioskuję, że komornik nie zajął Ci wynagrodzenia a rachunek bankowy. Ponieważ komornik zajmuje tak jak piszesz, kwotę bezpośrednio z rachunku bankowego, a nie z wynagrodzenia, czyli zanim jeszcze kwota wypłaty wpłynie na konto bankowe.

Odpowiadając teraz na Twoje pytanie: jaką kwotę komornik powinien pozostawić dłużnikowi na przeżycie, powołam się na art. 54. Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem, który jasno mówi, że:

1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

A więc jeśli w 2018 roku minimalna krajowa brutto wynosi 2100 zł, to 75% z tej kwoty = 1575 <– to jest właśnie kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego i taką kwotę co miesiąc komornik MUSI pozostawiać Ci na życie.

Jeśli Twoja wypłata równa się kwocie 2098 zł, to odejmując od tego kwotę wolną od zajęcia z konta bankowego, komornik powinien z konta zabierać Ci jedynie 523 zł.

2098 zł (wpływ na konto bankowe) – 1575 zł (kwota wolna od zajęcia) = 523 zł

Kolejna sprawa, to jeśli komornik pozostawi Ci na koncie bankowym wolne od zajęcia wspomniane 1575 zł, to kiedy na to konto w trakcie tego samego miesiąca, wpłynie jakaś inna dodatkowa kwota, to komornik ma prawo również ją zająć. A więc wszystko ponad 1575 zł, zostanie przez komornika zajęte.

Warto, abyś wiedziała, że limit kwoty wolnej przy egzekucji z rachunku bankowego odnawiany jest co miesiąc, a więc z każdym miesiącem kalendarzowym, do dyspozycji na koncie bankowym musisz mieć dostępne 1575 zł.

Jeśli komornik zabiera za dużo z Twojego konta bankowego, to masz prawo złożyć na komornika skargę, natomiast wzór skargi na komornika <– pobierzesz tutaj.

Wzór skargi na czynności komornika

Jeśli doszłoby do zajęcia przez komornika Twojej pensji, to podczas takiej egzekucji kwota wolna od zajęcia równa się kwocie wysokości minimalnej krajowej netto, a więc jest to kwota 1530 zł. Ale z tego co piszesz, komornik zajął Ci konto bankowe a nie wynagrodzenie.

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

 1. Avatar

  Paula

  Kwota wolna w wysokości 1575 zł to kwota netto czy brutto?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jest to kwota netto (kwota na rękę).

NAPISZ KOMENTARZ