Zajęcie komornicze na koncie bankowym, czy słuszna kwota została pobrana?

Witam, ile komornik może zająć z konta bankowego? od 04 czerwca tego roku, mam komornika na wypłacie za dług w spółdzielni mieszkaniowej w trójmieście (łączne zobowiązanie – dług wynosi 2800 zł).

Na konto bankowe z tytułu umowy o prace w tym miesiącu a dokładnie 07.06 wpłynęło 2.098 zł, komornik zajął kwotę 644 zł, po czym po 2 tygodniach na moje konto wpłynęło dodatkowe 100 zł od rodziny, które także zostało zajęte przez komornika.

W związku z powyższym: czy komornik ma prawo zająć aż tyle z konta? Jaką kwotę powinien mi zostawić komornik do “przeżycia”?  Zajęcie komornicze na koncie bankowym za zadłużenie w opłatach czynszowych – czy słuszna kwota została pobrana przez komornika? Z góry bardzo dziękuję za poradę.


Zajęcie komornicze na koncie bankowym

Z tego co piszesz, wnioskuję, że komornik nie zajął Ci wynagrodzenia a rachunek bankowy. Ponieważ komornik zajmuje, tak jak piszesz, kwotę bezpośrednio z rachunku bankowego, a nie z wynagrodzenia, czyli zanim jeszcze kwota wypłaty wpłynie na konto bankowe.

Odpowiadając teraz na Twoje pytanie: jaką kwotę komornik powinien pozostawić dłużnikowi na przeżycie, powołam się na art. 54. Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem, który jasno mówi, że:

1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego

A więc jeśli w 2018 roku minimalna krajowa brutto wynosi 2100 zł, to 75% z tej kwoty = 1575 <– to jest właśnie kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego i taką kwotę co miesiąc komornik MUSI pozostawiać Ci na życie.

Jeśli Twoja wypłata równa się kwocie 2098 zł, to odejmując od tego kwotę wolną od zajęcia z konta bankowego, komornik powinien z konta zabierać Ci jedynie 523 zł.

2098 zł (wpływ na konto bankowe) – 1575 zł (kwota wolna od zajęcia) = 523 zł

Kolejna sprawa, to jeśli komornik pozostawi Ci na koncie bankowym wolne od zajęcia wspomniane 1575 zł, to kiedy na to konto w trakcie tego samego miesiąca, wpłynie jakaś inna dodatkowa kwota, to komornik ma prawo również ją zająć. A więc wszystko ponad 1575 zł, zostanie przez komornika zajęte.

Warto, abyś wiedziała, że limit kwoty wolnej przy egzekucji z rachunku bankowego odnawiany jest co miesiąc, a więc z każdym miesiącem kalendarzowym, do dyspozycji na koncie bankowym musisz mieć dostępne 1575 zł.

Jeśli komornik zabiera za dużo z Twojego konta bankowego, to masz prawo złożyć na komornika skargę, natomiast wzór skargi na komornika <– pobierzesz tutaj.

Wzór skargi na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Jeśli doszłoby do zajęcia przez komornika Twojej pensji, to podczas takiej egzekucji kwota wolna od zajęcia równa się kwocie wysokości minimalnej krajowej netto, a więc jest to kwota 1530 zł. Ale z tego, co piszesz, komornik zajął Ci konto bankowe, a nie wynagrodzenie.

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Zajęcie komornicze na koncie bankowym, czy słuszna kwota została pobrana?”

Comments are closed.