Czy mając w Polsce dług alimentacyjny, który spłacam, czy mogę przekroczyć granice Polski?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy mając w Polsce dług alimentacyjny, który spłacam, czy mogę przekroczyć granice Polski?
Yasmeen zapytał 5 lat temu

Dzień dobry, chciałbym zapytać, czy jeśli mam w Polsce dług alimentacyjny, który spłacam, to czy mogę przekroczyć granice Polski? mieszkam za granicą. Alimenty zostały przyznane w polskim sądzie.

Nie widuje dzieci, ponieważ ich matka zabrania mi kontaktu, a ja bardzo chce mieć z nimi kontakt nawet przez Skype i jeśli udałoby mi się, to chciałbym zabrać dzieci na wakacje, ale niestety ich matka jest ciężką osobą do rozmów, matka zmieniła nazwisko dzieciom na swoje, mimo że ja jestem na akcie urodzenia czy może mi pani dać wskazówki, co mogę zrobić? Dziękuję

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Dzień dobry,

jeżeli nie ma przeciwko Tobie listu gończego, czy nakazu aresztowania za długi alimentacyjne, to bez przeszkód możesz przekroczyć granice Polski.

Samo posiadanie zobowiązań alimentacyjnych nie może Cię w niczym hamować. Długi przede wszystkim ściągane poprzez zaangażowanie komornika sądowego, który nie posiada takich uprawnień, jak np. prokurator, dlatego myślę, że Twoje obawy są nieuzasadnione.

Jeżeli chodzi o kontakty z dziećmi, to aby je mieć, musisz wystąpić do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o ustalenie kontaktów.

Kontakty mogą przebiegać również na odległość, dlatego, jeśli stale przebywasz za granicą, sąd może ustalić kontakt właśnie przy użyciu Skype, ustalając konkretne dni i godziny rozmów.

Wniosek o uregulowanie kontaktów może zawierać różne propozycje. Sąd może przyznać np. osobisty kontakt z dziećmi w dni świąteczne, w wakacje i ferie, a jeśli wiek i stopień dojrzałości oraz relacje rodzic/dziecko na to pozwolą, również możesz zyskać prawo zabierania dzieci poza miejsce ich stałego zamieszkania na weekendy lub nawet dłuższy czas.

Oczywiście fajnie byłoby, gdybyś dogadał się z matką dzieci. Jednakże, kiedy wspólne pretensje uderzają w dobro dzieci, nie pozostaje nic innego niż powierzenie rozwiązania konfliktu właśnie sądowi.

Ściśle powiązane artykuły: