Wezwanie sąsiada do usunięcia drzew i gałęzi WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWezwanie sąsiada do usunięcia drzew i gałęzi WZÓR
Elwira zapytał 3 lata temu

Witam, chodzi o wezwanie sąsiada do usunięcia drzew. U sąsiada na działce rośnie dość duże drzewo, którego gałęzie wychodzą na moją działkę, nie byłby to problem, gdy nie bałagan, jaki się robi. Spadające liście z drzew spadają na połowę trawnika.

Nie dość więc, że codziennie muszę grabić liście w sezonie, to jeszcze nad częścią działki wiszą gałęzie. Gdyby sąsiad ściął drzewo, problem byłby z głowy. Jak napisać wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi? lub całego drzewa?

16 odpowiedzi
Pyciak odpowiedział 3 lata temu

pilnie potrzebuję wniosek o przycięcie gałęzi wzór

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie, przygotowaliśmy na Państwa potrzeby dwa wzory pism, które skłonią Państwa sąsiadów do usunięcia drzew bądź usunięcia/przycięcia gałęzi. Aby skorzystać ze wzoru pisma, należy go zakupić, a następnie wydrukować i wypełnić, by móc doręczyć pismo sąsiadowi.

Wezwanie sąsiada do usunięcia drzew – wzór

wezwanie-sasiada-do-usuniecia-drzew-wzor-pdf-doc

Wezwanie sąsiada do usunięcia drzew – wzór

Wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi – wzór

wezwanie-sasiada-do-usuniecia-galezi-wzor-pdf-doc

Wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi – wzór

Niestety w polskim prawie nie ma jeszcze przepisów, które jasno wskazują, w jakiej odległości od granicy można sadzić drzewa i krzewy, należy jednak sadzić je w takiej odległości, aby nie przeszkadzały naszemu sąsiadowi.

Sądząc więc drzewa i krzewy, nie można zakłócać drugiemu sąsiadowi swobodnego korzystania z jego nieruchomości. Co jednak, jeśli drzewa bądź krzewy przeszkadzają nam? jedynym ratunkiem jest wystosowanie pisma, w którym wezwiemy sąsiada do:

  • wycięcia drzewa,
  • eliminacji korzeni,
  • obcięcia gałęzi,
  • bądź do innej czynności, która umożliwi nam swobodne korzystanie z naszej nieruchomości.

Przeszkadzać nam mogą nie tylko gałęzie i same drzewa, ale także spadające na nasz trawnik owoce i liście, w takiej sytuacji jak najbardziej możemy wystosować pismo do sąsiada, aby wyeliminował ten problem przez wycięcie drzewa bądź obcięcie jego gałęzi!

W jakich jeszcze przypadkach wezwanie sąsiada do usunięcia drzew bądź gałęzi jest zasadne? jeśli korona drzewa powoduje zacienienie naszej działki, mamy prawo domagać się usunięcia/wycięcia drzewa ze względu na zasłanianie nam promieni słonecznych.

Innym powodem złożenia takiego pisma może być również wyjałowienie ziemi, jeśli po stronie sąsiada rosną drzewa lub krzewy powodujące wyjałowienie ziemi po naszej stronie, możemy domagać się usunięcia problematycznych dla nas drzew i krzewów.

Powodzenia!

Podobne:

Ela D. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry!

pobrałam wzór pisma do sąsiada o wycięcie drzewa, czy wezwanie lepiej dostarczyć sąsiadowi osobiście, czy lepiej listownie? w przypadku ewentualnej sprawy sądowej chyba lepiej będzie wysłać wezwanie pocztą prawda?drzewo-sasiada-na-moja-dzialke-jak-usunac

Alicja D. odpowiedział 3 lata temu

Witam, mam problem z drzewami sąsiada, sytuacja wygląda tak, że jak drzewa wypuszczą liście, to na połowie działki mam cień którego nie chcę mieć w tej części działki. Następnie, gdy drzewa te gubią liście na zimę, to co chwilę muszę sprzątać je z trawnika… tak jest od kilku lat, problem jest coraz większy, bo drzewa są coraz większe, coraz więcej gałęzi mam na trawniku, coraz więcej liści i coraz więcej cienia, niedługo cień będzie na całej działce… (kwestia pewnie kilku lat).

Czy jedynym rozwiązaniem jest wezwanie sąsiada do usunięcia drzew? gałęzie które leżą na trawniku, sama sobie posprzątam, chcę jedynie raz na zawsze rozwiązać problem opadających liści i gałęzi. Dobrze, że nie są to drzewa owocowe, bo już w ogóle byłby problem ze sprzątaniem trawnika, nie wspominając o krążących po działce pszczołach (mam dwójkę małych dzieci). Czy wzór pisma o usunięcie drzew sprawdzi się w moim przypadku?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Musisz wiedzieć, że formalne, pisemne wezwanie sąsiada do usunięcia drzewa bądź gałęzi nadaje prośbie poważniejszego wydźwięku, szczególnie że w przygotowanym przez nas wzorze pisma, powołujemy się na konkretne przepisy prawne, które przemawiają na Twoją korzyść.

Wezwanie sąsiada do wycięcia drzewa/drzew/gałęzi jest w obecnym stanie prawnym jedynym na tym etapie możliwym posunięciem z Twojej strony. Jeśli sąsiad po otrzymaniu pisemnego wezwania od Ciebie nadal nie będzie stosował się do Twojej prośby, to dopiero wtedy będziesz mieć podstawy do wejścia na drogę sądową.

W przygotowanym przez piśmie ostrzegamy także o możliwych kosztach sądowych, które Twój sąsiad poniesie w związku z niezastosowaniem się do Twojej prośby o wycinkę drzewa czy gałęzi. Poniżej zamieszczam jeszcze raz oba wzory pism:

wezwanie-sasiada-do-usuniecia-drzew-wzor-pdf-doc

Wezwanie sąsiada do usunięcia drzew – wzór

wezwanie-sasiada-do-usuniecia-galezi-wzor-pdf-doc

Wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi – wzór

Alicja D. odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję za szybką odpowiedź, pobrałam oba wzory pism. Pozdrawiam.

Ludwik S. odpowiedział 3 lata temu

Mam niemały problem z sąsiadem, chodzi o drzewo które stanowi zagrożenie dla mojego domu oraz pomieszczeń gospodarczych. Na działce sąsiada stoi ogromne drzewo (lipa), które zasadził ojciec sąsiada kilkadziesiąt lat temu. Rozmawiałem z sąsiadem i sąsiad nie zgadza się na wycięcie drzewa, bo ma do niego “sentyment”. Drzewo jest bardzo wysokie i bardzo rozgałęzione, patrząc na pień drzewa, widać, że drzewo nie jest w najlepszej kondycji, są małe pęknięcia w pniu, a kora gdzieniegdzie odpada.

Tak jak pisałem, w zasięgu drzewa są moje budynki i martwię się, że podczas większej zamieci, drzewo któregoś dnia runie na dom i budynki. Rozmowy z sąsiadem nie przynoszą skutku, co robić? Czy pisemne wezwanie sąsiada do wycięcia drzewa przyniesie jakiś skutek? być może jeśli zagrożę mu sądem, to może się opamięta i wytnie drzewo, co jeśli nawet pisemne wezwanie nie przyniesie skutku?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

wydaje się, że jeśli nie może Pan dojść do porozumienia z sąsiadem, wysłanie mu pisemnego wezwania do usunięcia drzewa będzie najlepszym rozwiązaniem. Jednakże, aby pismo przyniosło pożądany efekt, należy:

  • zachować formę urzędową posługując się prawniczym językiem
  • fachowo opisać zagrożenie z podaniem ewentualnych szkód i ich wycenę
  • wyznaczyć odpowiedni termin do podjęcia działań pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego
  • wskazać, że w razie sporu sądowego sąsiad narazi się na dodatkowe koszty w postaci zwrotu kosztów postępowania sądowego oraz wynagrodzenia zatrudnionego przez Pana adwokata
  • przygotowane pismo przesłać sąsiadowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Być może jeśli pismo przybierze formę żądania z zastrzeżeniem, że w razie dalszej bezczynność ze strony sąsiada zostanie złożony pozew, sąsiad zmieni zdanie.

W sytuacji jednak gdy nadal będzie on „oporny” na Pana sugestie, a zagrożenie faktycznie istnieje, radzę nie zastanawiać się dłużej, lecz wystąpić do sądu z wnioskiem o nakazanie sąsiadowi usunięcie drzewa.

Bogusław R. odpowiedział 3 lata temu

a co powiecie na to? sąsiad nie chce usunąć drzewa, nie widzi w tym nic złego:

nawet sobie nie wyobrażacie ile bałaganu po naszej stronie płotu robi to wielkie drzewo. Oprócz bałaganu jest też duże zacienienie podwórka… będziem walczyć o wycięcie tego giganta.

Karol W. odpowiedział 3 lata temu

widzę, że więcej osób ma ten problem co ja, u nas jest taka sytuacja, że po każdej większej wichurze na trawniku ląduje sterta gałęzi i liści, oczywiście sąsiad widzi, co się dzieje, ale nigdy nie poczuł się do posprzątania bałaganu które zrobiło jego drzewo… tak jest od lat, a drzewo jak wiadomo, rośnie i bałaganu będzie coraz więcej.

Czytałem na różnych forach, że czasami wystarcza wezwanie sąsiada do wycięcia drzewa albo przycięcia gałęzi od strony sąsiada, a czami gdy trafi się na upartego osła, trzeba iść do sądu. My mamy jakiś kontakt z sąsiadem taki na “dzień dobry” i mam nadzieję, że wcześniejszy jakikolwiek brak konfliktów z sąsiadem skłoni go do pójścia nam na rękę i zrobi porządek z problematycznym drzewem.

Najpierw wyślę mu listem wezwanie do usunięcia tego drzewa, a później skieruję sprawę do sądu. Mam porobione zdjęcia co dzieje się po wichurze na naszym podwórku. Mam nadzieję, że nie będzie problemu z usunięciem drzewa. Pozdrawiam

Alicja T. odpowiedział 3 lata temu

Pobrałam wzór pisma o usunięcie gałęzi, sąsiad trochę się zdziwił, ale udało się wszytko ogarnąć… pozdrawiam!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Podstawa prawna:

Art. 150. (Korzenie, gałęzie, owoce) Kodeksu cywilnego

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

MP. odpowiedział 3 lata temu

Wiatrołom na mojej działce. 15.07.21 r. złamane drzewo sąsiada upadło na moja posesje, szczęśliwie zniszczeniu uległo tylko moje ogrodzenie i drzewo owocowe i nic więcej, sąsiad nie poczuwa się do usunięcia drzewa z mojej posesji, drzewo to około 100-letnia lipa, co w tej sytuacji zrobić, by sąsiad poczuł się odpowiedzialny i uprzątnął drzewo z mojej posesji? czy ewentualnie mogę usunąć we własnym zakresie, ale czyje będzie drewno?

Andzia odpowiedział 3 lata temu

Proszę państwa, drzewa sąsiada zaśmiecają działkę, co robić? sąsiad nie reaguje na rozmowy…

Martus odpowiedział 3 lata temu

Co zrobić gdy drzewo sąsiada zagraża bezpieczeństwu? drzewo lekko przechyla się w stronę mojej posesji, jeśli kiedyś runie, to prosto na garaż i trawnik….

Piotr odpowiedział 2 lata temu

drzewa sąsiada zacieniają działkę bo sąsiad chce mieć piękne duże drzewo, które daje także zacienienie na jego działce… jest to orzech, bardzo duży. Jak zmusić sąsiada do ścięcia drzewa?