Wezwanie sąsiada do usunięcia drzew i gałęzi WZÓR

Jak napisać wezwanie sąsiada do usunięcia drzew lub gałęzi? jeśli drzewa, gałęzie, korzenie czy nawet liście z drzew sąsiada utrudniają korzystanie z sąsiedniej posesji, jej właściciel ma prawo domagać się ich usunięcia. Co więcej, może nawet dokonać tego samodzielnie, o ile wyznaczy wcześniej formalny termin ścięcia gałęzi. Oznacza to, że przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy pisemnie wezwać sąsiada do usunięcia drzew.

Wstęp

wezwanie-sasiada-do-usuniecia-drzew-wzor-pdf-docJak napisać takie skuteczne i zgodne z prawem pismo? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pełnoprawnego wezwania, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wezwania sąsiada do usunięcia gałęzi lub drzew, które są dla Ciebie problematyczne. Wzór wezwania pobierzesz poniżej:

Wzór pisma do sąsiada o wycięcie drzewa

wezwanie-sasiada-do-usuniecia-drzew-wzor-pdf-doc

Wezwanie sąsiada do usunięcia drzew – wzór

Wzór wezwania sąsiada do usunięcia gałęzi

wezwanie-sasiada-do-usuniecia-galezi-wzor-pdf-doc

Wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi – wzór

Co mówią na ten temat przepisy?

Właściciel działki ma prawo żądać usunięcia przeszkadzających mu drzew, korzeni czy gałęzi, które rosną na terenie sąsiada. Własność rozciąga się bowiem zarówno na powierzchni gruntu, jak i pod nim oraz nad nim. Osoba mieszkająca na sąsiedzkiej posesji powinna zadbać więc o to, aby gałęzie i korzenie drzew na jej działce nie przedostawały się na podwórko obok.

Artykuł 150 kodeksu cywilnego stanowi, że właściciel gruntu może samodzielnie obciąć i zachować dla siebie korzenie, gałęzie i owoce pochodzące z sąsiedniego gruntu pod warunkiem, że wyznaczy wcześniej sąsiadowi odpowiedni termin ich usunięcia.

Oznacza to, że jeśli jakiekolwiek elementy drzewa sąsiada przeszkadzają właścicielowi działki, to powinien w pierwszej kolejności wystosować pisemne wezwanie do usunięcia gałęzi, drzew czy korzeni i podać w piśmie termin na ich usunięcie. Jeżeli sąsiad nie zareaguje na wezwanie, właściciel terenu może usunąć gałęzie na swój koszt, a także zatrzymać rosnące na nich owoce lub skierować sprawę na drogę sądową.

Jak wystosować pismo do sąsiada o wycięcie gałęzi?

Najlepszym rozwiązaniem będzie pisemne wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi lub drzew doręczone osobiście z potwierdzeniem na osobnej kopii, lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Ważne, aby posiadać dowód na formalne wezwanie sąsiada do usunięcia drzew z wyznaczonym w treści terminem ich wycięcia – jest to bowiem niezbędny dokument na wypadek ewentualnej rozprawy sądowej.

Wezwanie sąsiada do usunięcia drzew (dla celów dowodowych) powinno mieć formę pisemną.

Kiedy wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi jest zasadne?

Sąsiedzkie spory dotyczące drzew posadzonych przy granicy działek mają z reguły podłoże wynikające z obaw i utrudnień, jakie powodują wystające korzenie i gałęzie.

Należą do nich:

  • zacienienie sąsiedniej działki – szczególnie istotne jeśli wpływa negatywnie na pracę paneli fotowoltaicznych lub solarnych, lecz nie tylko,
  • zagrożenie uszkodzeniem budynków sąsiada przez drzewa, konary, gałęzie czy korzenie,
  • wyjałowienie ziemi sąsiedniej posesji, uniemożliwiające uprawy – duże drzewa mogą pozbawiać grunt wody i składników mineralnych,
  • opadające na teren sąsiada liście i owoce, wymagające cyklicznego usuwania,
  • czy też inne powody, które w jakiś sposób ograniczają Ci korzystanie z działki.

Co zawiera wzór wezwania sąsiada do usunięcia gałęzi?

Wzór pisma do sąsiada o wycięcie drzewa lub usunięcie gałęzi czy korzeni uwzględnia przede wszystkim wstęp, rozwinięcie i zakończenie treści wezwania do usunięcia problematycznych elementów rośliny. W dokumencie należy umieścić także datę i miejsce sporządzenia oraz odpowiednio zaadresować pismo i czytelnie podpisać się pod wezwaniem.

Wzór pisma o usunięcie gałęzi przewiduje faktyczne wezwanie sąsiada do usunięcia korzeni, drzew lub gałęzi (tj. zwrot „Wzywam do usunięcia”) oraz uzasadnienie takiej prośby odpowiednimi argumentami – może to być zacienienie działki, zagrożenie wyrządzeniem szkody na terenie posesji właściciela czy problem wyjałowienia ziemi.

Wzór pisma do sąsiada o przycięcie gałęzi musi zawierać także konkretną datę, jaką autor wezwania wyznacza właścicielowi sąsiedniej posesji na usunięcie problematycznych części rośliny. Nie powinna to być data domyślna, wynikająca z kontekstu – np. usunięcie drzew przed nadejściem jesieni, ze względu na problem opadających liści – lecz konkretnie wyznaczona data w kalendarzu.

Po tym terminie, w przypadku braku działań ze strony sąsiada, właściciel działki może podjąć bowiem kolejne kroki.

Co zrobić jeśli sąsiad nie odpowiada na wezwanie do usunięcia gałęzi?

Jeśli sąsiad nie odpowie na pisemne wezwanie do usunięcia drzew, właściciel terenu ma dwie możliwości – usunięcie problematycznych korzeni lub gałęzi samodzielnie na swój własny koszt, lub skierowanie sprawy do sądu, aby ten narzucił na sąsiada obowiązek wycinki.

Należy wiedzieć, że w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową, pierwszym krokiem będą oględziny drzewa i to na ich podstawie sąd uzna, czy żądania wycinki są zasadne, czy nie.

Decydując się na takie działanie, trzeba pamiętać o tym, że żądanie ochrony własności uznawane jest wyłącznie wtedy, kiedy prawo faktycznie zostało naruszone – nie zaś, jeśli istnieje tylko możliwość jego naruszenia w nieokreślonej bliżej przyszłości.

Oznacza to, że sąd uzna żądania za zasadne, jeśli drzewo będzie stanowiło zagrożenie dla zabudowań sąsiednich w chwili kierowania sprawy do sądu, a nie w przypadku, kiedy zagrożenie jest jedynie potencjalne (problem może pojawić się za kilka lat, kiedy drzewo urośnie).

Samodzielne usunięcie gałęzi lub korzeni

Pod warunkiem uprzedniego wezwania sąsiada do usunięcia gałęzi, korzeni czy całych drzew wraz z wyznaczeniem terminu ścinki, w przypadku braku reakcji właściciel posesji może samodzielnie usunąć problematyczne elementy rośliny. Przepisy stanowią jasno, że właściciel gruntu ma prawo w takiej sytuacji ściąć gałęzie lub korzenie i zachować je dla siebie.

Należy wiedzieć jednak, że musi zrobić to w sposób, który nie wywoła żadnej szkody, gdyż stanowiłoby to podstawę dla roszczeń sąsiada o wynagrodzenie strat. Przycinka drzew powinna odbywać się zgodnie z zasadami – nie może być zbyt drastyczna i nie może zagrażać statyce drzewa.

Jeśli większość gałęzi rośliny przechodzi na sąsiednią działkę, ich przycięcie może sprawić, że drzewo zostanie obciążone z jednej strony, a w konsekwencji przechyli się, a nawet upadnie. Działania na własną rękę należy podejmować więc z rozwagą i umiarem, aby nie dać sąsiadowi podstaw do żądania zadośćuczynienia.

Podsumowanie

  • Jeśli przeszkadzają Ci drzewa, gałęzie, korzenie lub liście spadające z drzew i krzewów usytuowanych na działce sąsiada, powinieneś uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia, składając sąsiadowi przygotowane przez nas pismo.
  • Powyższe także dotyczy gałęzi i owoców zwieszających nad Twoją posesją, a nawet liści które powodują bałagan i zacienienie działki.
  • Dlaczego właściciel powinien uprzednio wyznaczyć do ich usunięcia? ponieważ należy dać szansę sąsiadowi do usunięcia np. gałęzi zwisających nad Twoją działką, a jeśli termin minie, jak właściciel swojej nieruchomości gruntowej sam możesz przeciąć gałęzie, lub zlecić ich przycięcie wyspecjalizowanej firmie i obciążyć sąsiada kosztami usługi.

Podstawa prawna, którą warto znać:

Art. 150. Korzenie, gałęzie, owoce – Kodeksu cywilnego

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Art. 144. Zakazanie właścicielowi immisji – Kodeks cywilny

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Jeśli masz jakieś pytania w tej kwestii, możesz zadać pytanie na forum w specjalnym wątku pod adresem: Wzór wezwania sąsiada do usunięcia gałęzi i drzew – forum.

Podobne:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Wezwanie sąsiada do usunięcia drzew i gałęzi WZÓR”
  1. Witam, drzewa sąsiada zaśmiecają działkę, a kto sprząta liście z drzewa sąsiada? no wiadomo, że ja albo żona. Kiedyś jak drzewo nie było jeszcze takie duże, to problem nie występował, teraz od 2-3 lat jest znacznie gorzej, drzewo jest coraz wyższe… co robić? jak napisać wniosek o przycięcie drzew? w jakiej odległości od granicy można sadzić drzewa? czy one są posadzone zgodnie z prawem? co jeśli odległość drzewa od granicy działki nie została zachowana? proszę o pomoc

  2. gałęzie z drzew sąsiada zaśmiecają nasz trawnik, im większa wichura, tym więcej połamanych gałęzi na trawniku, czy w takiej sytuacji też mogę wezwać sąsiada do ich usunięcia lub przycięcia? a jeśli sąsiad nie usunie gałęzi, będę mógł sam je usunąć lub przyciąć? czy dobrze zrozumiałem?

    1. Grzegorz Szwaciński

      Zgadza się, bez względu na to co powoduje bałagan na naszej działce, zawsze najpierw pisemnie wzywamy sąsiada do usunięcia problemu, dając mu termin na wykonanie żądania. Gdy termin minie, a sąsiad nie spełnił wezwania, sami możemy przystąpić do prac lub wezwać na miejsce specjalistów, a zatem jeżeli gałęzie nadal spadają na waszą działkę, możecie sami je przyciąć, by wyeliminować problem.

Comments are closed.