Zwrot zaliczki za zakup auta ciężarowego

Forum prawneKategoria: RóżneZwrot zaliczki za zakup auta ciężarowego
L.K. zapytał 2 lata temu

Dzień dobry. W dniu 18.10 zapłaciłem zaliczkę na zakup samochodu ciężarowego, wyświetlały się kontrolki w aucie na czerwono (jakieś błędy) – sprzedający powiedział, że jej usunie i za dwa dni auto do odbioru. Uprzedziłem, że zaprowadzę samochód przed odbiorem na serwis czy wszystko jest już ok. Minął termin (umówione 2 dni) więc zadzwoniłem kiedy mogę zgłosić się po samochód.

Sprzedający powiedział, że są kolejki u mechanika, żebym mu tu nie wydzwaniał, da znać, jak zrobi. Więc czekam cierpliwie. Minęły kolejne dni (tydzień) – dzwonię znowu pan z pretensjami, wręcz wyzwiskami pod moim adresem, że przecież mówił: odezwę się, jeszcze auto nie do końca naprawione -czekać. Czekam kolejny tydzień, nie dzwoni cisza (w sumie to już dwa tygodnie).

Trudno… piszę pismo, że z powodu nieotrzymania auta rezygnuję i chce zwrot zaliczki. Pan sprzedający po otrzymaniu mojego pisma wysyła mi również swoje powiadomienie (2 listopada) auto zrobione mam 7 dni na odbiór. Zaliczki nie odda jeśli nie dobiorę samochodu, ponieważ to moja wina, bo rezygnuję.

Czy mogę odzyskać zaliczkę, ponieważ rezygnuję z zakupu auta – zbyt długo musiałem czekać, a nie tak się umawialiśmy… miało być dwa dni i auto do odbioru. Niestety nie posiadam żadnej umowy przedwstępnej zakupu tylko dowód wpłaty zaliczki. Jak odzyskać zaliczkę za samochód ciężarowy?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

już na samym wstępie wyjaśnię, że jeśli doszło do wpłaty zaliczki, a nie zadatku to na sprzedającym ciąży obowiązek zwrotu całej sumy.

Zatem właściciel auta mylnie uważa, że ma prawo zatrzymać wpłaconą zaliczkę – jego obowiązkiem jest bowiem zwrot całej kwoty.

Dodam, że w razie opóźnienia w płatności właściciel auta naraża się na odsetki. Co więcej, musi liczyć się, że sprawa może trafić do sądu, a następnie do postępowania egzekucyjnego, a okoliczność, że umowa przedwstępna została zawarta jedynie w formie, ustnej nie ma znaczenia.

Posiadając dowód przelewu zaliczki, masz 100% szans na uzyskanie nakazu zapłaty.

Z uwagi na powyższe, radzę wykonać telefon do właściciela auta, żądając natychmiastowego zwrotu zaliczki. Proszę powołać się na opinię prawną (konsultację prawniczą) oraz zastrzec, że jeśli pieniądze nie zostaną zwrócone na przestrzeni najbliższych dni, sprawa trafi do sądu.

Mam nadzieje, że tak zaprezentowane stanowisko poskutkuje szybkim odzyskiem zaliczki. Jeśli jednak właściciel samochodu nadal pozostanie bierny, zasadnym będzie wystosowanie do niego oficjalnego pisma, wzór pisma o zwrot zaliczki pobierzesz poniżej:

Wezwanie do zwrotu zaliczki wzór

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór pisma

Wezwanie do zwrotu zaliczki należy podeprzeć art. 410 ustawy kodeks cywilny oraz doręczyć właścicielowi samochodu listem poleconym.

Dopiero po upływie zakreślonego w wezwaniu do zwrotu zaliczki terminu, można przygotować i złożyć do sądu cywilnego pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym.

Podobne tematy: