Błędne informacje w BIK – czyli jak wyczyścić BIK samemu? [PORADNIK]

Witam, jak wyczyścić BIK samemu? moja sytuacja jest dość trudna, chciałem wziąć kredyt, ale okazało się, że jestem w BIK, dług niby był zaciągnięty 4.12.2000 roku.

Ściągnąłem raport z BIK – wyszło na zero, w innych instytucjach tez sprawdzałem i tez okazało się, że nie ma negatywnych opinii, dług jest na kwotę 3.000 zł, tak nas poinformowała Pani z banku, ale nie mogła sprawdzić, gdzie ten dług był zaciągnięty i na co i ja też nic sobie nie przypominam, żebym czegoś nie spłacił.

Wiec moje pytanie jest takie: jak mam to sprawdzić i do kogo się zgłosić, bo naprawdę nie wiem, a dodam jeszcze, że nigdy nie otrzymałem żadnego pisma w tej sprawie, więc jeszcze bardziej jest to dla mnie dziwne.

Minęło 17 lat i nic nie dostałem, a mało tego, w ciągu tych lat miałem już kredyt, który był spłacony, więc jak go dostałem, skoro niby już tyle lat jestem w BIK-u? nic z tego nie rozumiem, proszę bardzo o poradę i z góry dziękuje. Tomasz.


No sprawa rzeczywiście dość zagadkowa muszę przyznać. Jeśli naprawdę miałbyś jakieś niespłacone zadłużenie, to byłoby ono widoczne w raporcie BIK i wiedziałbyś też, u kogo ten niespłacony długu widnieje, tzn. kto jest obecnym wierzycielem, bo nie wolno wykluczać też, że długo został sprzedany na giełdzie długów komuś innemu.

Myślę, że nie ma już co sięgać pamięcią tak bardzo daleko i zachodzić w głowę skąd wziął się ten dług, czas chyba na czyszczenie BIK :-).

Jak wyczyścić BIK samemu?

Możliwość wyczyszczenia sobie BIK-u, a więc usunięcia wrażliwych dla nas danych z tego rejestru, określa Prawo bankowe, które pozwala na taki „zabieg”.

Jeśli ktokolwiek, miał kiedykolwiek opóźnienia w spłacie pożyczki czy kredytu przekraczające 60 dni, a jednocześnie minęło kolejne 30 dni od momentu, kiedy bank, czy firma pożyczkowa poinformowała nas o tym, że nasze dane będą przetwarzane, to dane Nasze mogą domyślnie pojawić się w rejestrze BIK bez naszej zgody, i będą widnieć w systemie przez 5 lat.

Usunięcie danych z BIK – 3 przypadki

  • Cofnięcie zgody na przetwarzanie naszych danych po wygaśnięciu zobowiązania (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe) lub kiedy minął termin, na jaki zgoda na przetwarzanie danych została udzielona.
  • Kiedy minie 5 lat okresu przetwarzania naszych danych bez naszej zgody po wygaśnięciu zobowiązania.
  • Nieprawdziwe dane wprowadzone do systemu BIK.

A więc w Twoim przypadku, czyszczenie BIK-u należałoby zacząć od cofnięcia zgody na przetwarzanie Twoich danych przez system. Odwołanie zgody na przetwarzanie Twoich danych, możesz skonstruować samemu.

Tak właśnie działają firmy zajmujące się czyszczeniem BIK – i za takie zabiegi kasują ludzi sporo pieniędzy. A po co płacić, skoro można odwołać zgodę na przetwarzanie danych we własnym zakresie?

… to nie koniec – niestety.

Teraz sprawa się nieco skomplikuje, bo zwykle wniosek o cofnięcie zgody na przetwarzanie naszych danych przez BIK, kieruje się do banku, przez który ten negatywny wpis w BIK-u się znalazł.

Ponieważ rejestr BIK, jest jedynie administratorem danych przekazywanych przez banki i firmy pożyczkowe, dlatego nie może on poprawić niepoprawnych, czy też nieaktualnych informacji, które znalazły się w systemie.

Ty niestety nie masz żadnych informacji o tym, kto, kiedy i z jakiego powodu umieścił negatywny wpis w BIK-u.

Widzę teraz dwa rozwiązania:

Kontakt z BIK-iem i przedstawienie całej sytuacji, tak jak opisałeś to w zapytaniu do mnie, najlepiej, jeśli przetelefonujesz na infolinię BIK-u pod numer: 223104444

bik-kontakt
BIK – kontakt

Drugim rozwiązaniem jest zwrócenie się do UOKiK ze skargą na zaistniałą sytuację.

uokik

Masz nawet szanse zawalczyć o odszkodowanie od banku lub firmy pożyczkowej, która ten błędny wpis do BIK-u przesłała! ale na tym skupisz się, gdy już uporasz się z błędnym wpisem w BIK.

Jednocześnie UOKiK przypomina, że w razie sporu z instytucją finansową konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych – Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 800 007 707.

Podsumowując, najpierw skontaktuj się z BIK-iem, i jeśli nic nie wskórasz u nich, zwróć się do którejś z wymienionych instytucji, które istnieją właśnie dla Ciebie, by pomagać Ci w takich właśnie beznadziejnych sytuacjach! Trzymam kciuki!

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze