Czy można zrzec się długów po rodzicach za ich życia?

Witam. Czy można zrzec się długów po rodzicach za ich życia? Rodzice są po rozwodzie, mają zadłużenie na mieszkaniu. Z Ojcem nie mam w ogóle żadnego kontaktu i obawiam się, że może mieć on więcej długów, nie chce tego spłacać, co powinienem zrobić?

Dodam, że pewnie nie będzie chciał mi podpisać zrzeczenia się z dziedziczenia. Mam nadzieję, że można to zrobić bez niego? Dziękuję.


Dziedziczenie długów po rodzicach

Jedyna sytuacja, w jakiej przyjdzie Ci stanąć przed problem dziedziczenia długów po rodzicach, to moment, kiedy ostatnie z nich pożegna się z tym światem. Wtedy wkracza do akcji art. 926 § 1 kodeksu cywilnego.

Art. 926. § 1. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

W pierwszej kolejności, do dziedziczenia powoływane są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, ponieważ ustawowym dziedzicem jak mówi art. 931 § 1 k.c., jest jedynie osoba, która pozostaje w związku małżeńskim ze spadkodawcą w chwili otwarcia spadku (w chwili śmierci spadkodawcy). Przymiotu takiego, co oczywiste, nie posiada osoba rozwiedziona.

Jak się zrzec dziedziczenia za życia spadkodawcy?

jak-nie-placic-długów-po-rodzicach-dziedziczenie-dlugów

Spadkobierca ustawowy (czyli Ty) masz prawo, aby zrzec się dziedziczenia czegokolwiek w drodze umowy za życia spadkodawcy. Umowa zrzeczenia się dziedziczenia po ojcu, zawierana jest oczywiście między Tobą (przyszłym spadkobiercą) a Twoim ojcem (przyszłym spadkodawcą). Wzór takiej umowy pobierzesz poniżej:

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia wzór

umowa-zrzeczenia-sie-dziedziczenia-wzor-pdf-doc

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia – wzór

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia po Twoim ojcu musi niestety być zawarta przed notariuszem w formie aktu notarialnego, a jej przedmiotem jest oczywiście prawo do dziedziczenia z ustawy.

Źródło:

Umowy dotyczące spadku, art 1048 kodeksu cywilnego:

Art. 1048. Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Na plus zasługuje fakt, że zrzeczenie się dziedziczenia, automatycznie obejmuje także Twoich zstępnych (dzieci), chyba że umowa zrzeczenia mówi inaczej, w innym wypadku, zrzekający się dziedziczenia, a także jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia.

Odrzucenie spadku

Jeśli tak jak piszesz, Twój ojciec prawdopodobnie nie będzie chciał podpisać Ci notarialnego zrzeczenia się z dziedziczenia, to pozostaje Ci odrzucenie spadku po śmierci ojca.

Jest to dość skuteczny sposób na uchylenie się od odpowiedzialności za długi spadkowe. Oświadczenie o odrzuceniu spadku, powinieneś złożyć w ciągu 6 miesięcy od śmierci ojca.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed sądem lub przed notariuszem, zawsze warto odrzucić spadek przed notariuszem, ponieważ jest to znacznie szybszy sposób na uchylenie się od odpowiedzialności za długi ojca. Jeśli wybierzesz odrzucenie spadku przed sądem, to sprawa będzie ciągnąć się znacznie dłużej – wybór jednak należy do Ciebie.

Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza

Po nowelizacji ustawy, od 18 października 2015 roku, weszło w życie dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to nie mniej nie więcej, że jeśli spadkodawca pozostawił po sobie długi i następuje dziedziczenie przez spadkobiercę, to spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy, tylko do wartości majątku, jaki pozostawił po sobie spadkodawca.

Przykład:

Twój ojciec ma długu 50.000 zł, umierając, pozostawił po sobie jedynie samochód, który wart jest, powiedzmy 10.000 zł. Ty jako spadkobierca, dziedzicząc spadek i długi z dobrodziejstwem inwentarza, odziedziczysz jedynie dług swojego ojca, do wysokości 10.000 zł.

Po sporządzeniu spisu inwentarza (samochód), komornik wystawi auto na licytację komorniczą i po sprzedaniu auta, zaspokaja z uzyskanych pieniędzy wierzyciela lub wierzycieli.

Ty ze swojego majątku nie musisz nic dopłacać. Oto całe brzmienie wprowadzonej nowelizacji:

art. 1015 k.c.
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

oraz:

art. 1031 k.c.
§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.

Jak widzisz, prawo polskie poszło w tej kwestii w stronę spadkobiercy. Ponieważ dziedziczenie długów miało miejsce bardzo często w wielu polskich rodzinach. Kto dysponował większą kwotą, mógł spłacić długi spadkodawcy, kto tej kwoty nie posiadał, dostawał komornika i całe życie brykał się z zadłużeniem, którego ktoś z bliskiej rodziny kiedyś narobił.

Podsumowując, masz 3 opcje do wyboru:

  1. Umowa zrzeczenia się dziedziczenia.
  2. Odrzucenie spadku po śmierci ojca.
  3. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza po śmierci ojca.

To, która forma jest w Twojej sytuacji najlepsza, oceń sam. Jakkolwiek byś do tego nie podszedł, to raczej nie masz co się martwić, że przejmiesz długi swojego ojca. Od 18 października 2015 roku, prawo stoi po stronie spadkobiercy :-)

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

2 komentarzy w “Czy można zrzec się długów po rodzicach za ich życia?”
  1. Zadłużeni rodzice a spadek. Tata kiedyś wziął pożyczkę w Providencie… dawno z 9 lat temu – pożyczki nie płacił… teraz chcą mi przepisać mieszkanie, gdzie mogę sprawdzić wysokość ich długów zanim przyjmę spadek aby sprawdzić czy się to kalkuluje?

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli rodzice są zadłużeni i za życia chcą Ci przekazać mieszkanie, to nie oznacza to w żaden sposób, że w pakiecie otrzymasz odpowiedzialność za spłatę długów które mają to tak nie działa. Jedyny przypadek w którym możesz zostać pociągnięta do odpowiedzialności za długi rodziców to sytuacja, w której rodzice umierają. Wtedy dziecko podejmuje o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz długów. Skoro rodzice za życia chcą przepisać Ci mieszkanie, to dlaczego by im tego odmawiać? Pozdrawiam!

Comments are closed.