Niesłuszne zajęcie za zaległy abonament RTV – co robić?

Witam. Chodzi o abonament RTV i odwołanie od egzekucji. Dziś rano dowiedziałem się, że została zajęta część mojej pensji z tytułu zaległości w opłatach RTV. Sprawa zaczęła się około rok temu, kiedy otrzymałem pismo z Poczty Polskiej o rzekomej zaległości w opłacie abonamentowej. Napisałem odwołanie z prośbą o wskazanie, na jakiej podstawie została wyliczona zaległość, ponieważ nigdy nie posiadałem zarejestrowanego na siebie żadnego radia ani telewizora.

Po pół roku otrzymałem pismo, w którym wskazano nr. nadany przez pocztę, datę wysłania zawiadomienia o nadaniu nowego numeru abonenta oraz adres, na który odbiornik został zarejestrowany. W całym piśmie zgadzało się tylko moje imię i nazwisko, bo już adres był zupełnie mi nieznany oraz cała reszta, ponieważ nigdy nie miałem nic wspólnego z tym adresem ani jak już wcześniej pisałem, nigdy nie miałem na siebie zarejestrowanego żadnego odbiornika.

Opisałem to wszystko w następnym odwołaniu, sugerując, że nastąpiła pomyłka. Wysłałem pismo i oczekiwałem odpowiedzi z rozwiązaniem sytuacji. Niestety takowego nie otrzymałem, natomiast doszło do zajęcia komorniczego, o czym dowiedziałem się z kadr, ponieważ żadnego pisma z US nie dostałem również.

Proszę o poradę, co mogę w tej sprawie zrobić, bo nie mam zamiaru opłacać czyjegoś abonamentu RTV. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.


Niesłuszna egzekucja abonamentu RTV- jak się bronić?

abonament-rtv-odwolanie-od-egzekucji

Witaj serdecznie, w Twojej sprawie zostało wszczęte administracyjne postępowanie egzekucyjne, które na wniosek wierzyciela – Poczty Polskiej prowadził właściwy Urząd Skarbowy.

Wierzycielem w sprawie jest Poczta Polska, która pomimo Twoich wcześniejszych pism, wyjaśnień, zażaleń wystawiła tytułu wykonawczy. Co niestety oznacza, że Twoje argumenty nie zostały przez Pocztę Polską uwzględnione. Dlaczego tak się stało, nie wiem.

Z tego co piszesz, domniemywam jedynie, że mogło dojść do błędnego ustalenia osoby zobowiązanej do zapłaty abonamentu RTV z uwagi na zbieżność imienia i nazwiska. Aby uchronić swój majątek przed egzekucją komorniczą, musisz działać dalej. Przede wszystkim należy wszystko odkręcić i otrzymać zwolnienie zajętego wynagrodzenia za pracę.

Wiedz, że tylko twoje następne kroki mogą zatrzymać potrącenie z wynagrodzenia za pracę. Twój pracodawca, nawet jeśli uwierzy w Twoje zapewnienia, że dług wynikający z abonamentu RTV nie należy do Ciebie, zobowiązany jest realizować zajęcie komornicze zgodnie z tytułem wykonawczym, do czasu aż wierzytelność zostanie zaspokojona – o czym został zawiadomiony przez Urząd Skarbowy stosownym pismem.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – zaległości w opłatach abonamentu RTV

Zasady postępowania egzekucyjnego w administracji regulują przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zgodnie z zapisem § 15 niniejszej ustawy egzekucja administracyjna może być wszczęta, jeżeli wierzyciel, po upływie terminu do wykonania przez zobowiązanego obowiązku, przesłał mu pisemne upomnienie, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, chyba że przepisy szczególne inaczej stanowią. Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia tego upomnienia.

Wierzycielem w postępowaniu egzekucyjnym w administracji może być również Poczta Polska – jest to już ugruntowane stanowisko potwierdzone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2010 roku w sprawie sygn. akt K 24/08.

Dochodzenie należności abonamentowych przez Pocztę Polską

Z tego co napisałeś wynika, że Poczta Polska wysłała Ci wezwanie do uregulowania naliczonej opłaty abonamentowej RTV, co dało jej podstawę do prowadzenia dalszego postępowania.

Niestety pomijając twoje twierdzenia, iż zaległość za abonament RTV nie dotyczy twojej osoby, w następnej kolejności Poczta Polska wystawiła tytuł wykonawczy i o jego realizację zwróciła się do właściwego Urzędu Skarbowego.

Zażalenie na postępowanie egzekucyjne w administracji

Jednak nie jesteś na straconej pozycji, bowiem zgodnie z dalszymi regulacjami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji na postanowienie (również na postanowienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego) przysługuje zażalenie.

Natomiast jak precyzyjnie zostało to już ujęte w art. 33 § 1 ustawy, w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego mogą zostać złożone zarzuty. I to jest krok, który Ty powinieneś teraz wykonać. Podstawą zarzutu może być m.in. błąd co do osoby zobowiązanego (art. 33 § 1 pkt. 3), co ma miejsce w Twojej sytuacji.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego w administracji

Wniesienie do właściwego Urzędu Skarbowego zarzutów do postępowania egzekucyjnego w administracji zawiesza postępowanie egzekucyjne do czasu wydania ostatecznego postanowienia w przedmiocie zgłoszonego zarzutu, o ile wierzyciel po otrzymaniu zarzutu nie wystąpi z uzasadnionym wnioskiem o podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego.

Dlatego, aby uniknąć potrącenia z wynagrodzenia za pracę, radze Ci udać się Urzędu Skarbowego prowadzącego Twoją sprawę, by złożyć zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym.

Do pisma z zarzutami najlepiej będzie, jeśli przedłożysz posiadaną korespondencję, kserokopie złożonych do Poczty Polskiej odwołań z potwierdzeniem ich nadania oraz otrzymane z Poczty Polskiej pisma.

W zarzutach postaraj się dokładnie opisać swoje stanowisko, wyjaśniając, iż nigdy nie byłeś abonentem Poczty Polskiej i nigdy nie miałeś zarejestrowanego na siebie odbiornika radiowo-telewizyjnego.

Podnieś również zarzut, że pod danym adresem nigdy nie mieszkałeś. Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym, któryś członek rodziny opłaca abonament lub jest zwolniony z obowiązku regulowania abonamentu radiowo – telewizyjnego, to okoliczność tę warto również podnieść.

Myślę, że dobrze przygotowane zarzuty do postępowania egzekucyjnego w administracji, poparte wyjaśnieniami i dowodami rozwiążą całą sprawę bez dalszych problemów i co najważniejsze zakończą roszczenia Poczty Polskiej o zapłatę nienależnego abonamentu RTV raz na zawsze.

Trzymam kciuki za pozytywne rozwiązanie sprawy i pozdrawiam serdecznie!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo–telewizyjnego RTV

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie-z-abonamentu-rtv-emerytow-druk-wzor-pdf-doc

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Niesłuszne zajęcie za zaległy abonament RTV – co robić?”
  1. aleksander

    Witam. Dziś mojemu tacie przyszła informacja z urzędu skarbowego dotyczącą zajęcia wierzytelności zadłużenia za abonament RTV. Czy w jakiś sposób można się od tego odwołać lub złożyć wniosek o płatność ratalna? Do kogo należy się udać w tej sprawie? Poczta Polska chce ściągnąć należność przez Urząd Skarbowy. Tata był kilka lat bez pracy i nawet nie wiedział o tym zadłużeniu.

Comments are closed.