Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Wniosek o OBNIŻENIE i UMORZENIE alimentów – zobacz [CO i JAK]

Witam, mam na imię Dariusz i chcę złożyć wniosek o umorzenie zaległych alimentów, oraz  wniosek o obniżenie bieżących alimentów, bo są wg mnie za wysokie, zarabiam jedynie minimalną krajową (2100 brutto). Mam dług alimentacyjny w wysokości 19.000 zł i nie mam z czego go spłacić.

To fakt, alimentów na dziecko nie płaciłem przez kilka lat, bo byłem w tamtym czasie bezrobotny, teraz od roku mam stałą pracę i płacę bieżące alimenty, ale tak jak pisałem, nie stać mnie na spłatę długu alimentacyjnego, stąd moje pytanie: czy mogę złożyć wniosek o umorzenie zaległych alimentów, będzie to tzw. umorzenie alimentów na wniosek dłużnika.

Jeśli nie spłacę długu alimentacyjnego, który wynosi 19.000 zł, to dostanę komornika, a z tego co wyczytałem to umorzenie zaległych alimentów u komornika nie będzie już możliwe, poza tym, dojdą mi dodatkowe koszty egzekucyjne, na które mnie po prostu nie stać, proszę o podpowiedź, Darek.


umorzenie-obniżenie-alimentów-na-dziecko

Witaj Darku, musisz być świadomy, że masz zasądzone miesięczne alimenty w określonej z góry kwocie, niepłacenie alimentów terminowo lub nawet płacenie ich w mniejszych niepełnych kwotach, spowodowało zaległość alimentacyjną, którą matka Twoich dzieci (wierzyciel) ma prawo od Ciebie wyegzekwować podpierając się organem egzekucyjnym jakim jest komornik.

Jeśli Twój dług za alimenty wynosi aż 19.000 zł, to niestety nie masz ani podstaw, ani szans, by starać się o umorzenie tych zaległych alimentów. Nie ma po prostu prawnych podstaw, abyś robił sobie nadzieję na umorzenie tego długu.

Jedyną szansą na umorzenie tych zaległych alimentów jest wniosek wierzyciela czyli matki Twojego dziecka o umorzenie tej zaległości, ale domyślam się, że jest to bardzo wątpliwy scenariusz prawda? jest to tzw możliwość teoretyczna ale w przyrodzie niestety nie występuje…

Matka Twojego dziecka ma więc prawo egzekwować ten dług alimentacyjny na drodze postępowania egzekucyjnego, również i bieżące alimenty matka dziecka może egzekwować od Ciebie za pomocą organu egzekucyjnego – też ma do tego prawo…

Bieżące alimenty a komornik

Jeśli doszłoby do sytuacji, gdzie matka dziecka chciałaby egzekwować od Ciebie bieżące alimenty za pośrednictwem komornika, to masz wtedy prawo, by złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego, ale pod warunkiem, że złożysz w depozycie sądowym równowartość kwoty, która odpowiadać będzie 6 miesięcznym alimentom.

To nie wszystko, bo musiałbyś też wtedy upoważnić komornika do podjęcia tej kwoty w sytuacji, kiedy Ty jako zobowiązany do płacenia alimentów, nie wywiązałbyś się z obowiązku alimentacyjnego. Wtedy komornik przelewałby matce Twojego dziecka zasądzoną kwotę, tak aby dopływ alimentów nie został przerwany.

Zaległe alimenty

Niestety zaległe alimenty komornik będzie egzekwował od Ciebie tak długo, jak długo zajmie Ci całkowita spłata tego długu alimentacyjnego. No chyba, że matka dziecka wcześniej złoży wniosek o umorzenie zaległych alimentów, ale jest to scenariusz czysto teoretyczny i strasznie rzadko występuje w przyrodzie.

Jeśli nie spłacisz długu, który jak piszesz wynosi 19.000 zł, to wkrótce pojawi się komornik i nie będziesz miał prawa, aby żądać umorzenia długu alimentacyjnego, czy umorzenia postępowania egzekucyjnego, które przeciwko Tobie wszczęła matka Twojego dziecka.

Oczywiście chcę Ci poradzić, abyś zrobił wszystko, by ten dług jak najszybciej spłacić, wszczęcie egzekucji komorniczej, to będą dla Ciebie dodatkowe koszty postępowania egzekucyjnego, a po co je generować, a później ponosić?

Obniżenie zasądzonych bieżących alimentów

Jakie masz szanse, aby skutecznie obniżyć alimenty? Warto przywołać tutaj art. 135 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który jasno mówi, że wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy od potrzeb dziecka, a także od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego do płacenia alimentów (ojca dziecka).

Art. 135. Zakres świadczeń alimentacyjnych

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka, to nic innego jak:

 • wyżywienie,
 • ubrania,
 • wypoczynek,
 • rozwój zainteresowań,
 • stan zdrowia,
 • mieszkanie,
 • wykształcenie i edukacja,
 • rozwój fizyczny i duchowy.

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 10 października 1969 r. (sygn. akt: III CRN 350/69), stwierdził, że usprawiedliwione potrzeby dziecka powinny być wytyczane oraz oceniane na podstawie nie tylko wieku dziecka, ale i jego środowiska w jakim przebywa, miejsca zamieszkania, czy możliwości zarobkowych zobowiązanego do płacenia alimentów.

Jeśli chcesz obniżyć bieżące alimenty na dziecko, to kolejno warto tu przywołać art. 138 Krio, który mówi, że w przypadku sytuacji, gdy dochodzi do zmiany sytuacji życiowej i finansowej zobowiązanego do płacenia alimentów, można wnioskować o zmianę orzeczenia sądowego lub zmianę warunków ugody z matką dziecka, która dotyczy obowiązku alimentacyjnego.

Art. 138. Przesłanki żądania zmiany obowiązku alimentacyjnego

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

A więc wniosek o obniżenie alimentów jest jak najbardziej możliwy, jeśli wystąpiły w życiu zobowiązanego pewne okoliczności, które sprawiły, że zmalały jego możliwości zarobkowe.

Obniżenie alimentów – argumenty

Wiedz, że samo obniżenie dochodów nie jest wystarczającym argumentem do zmniejszenia przez Sąd kwoty alimentów. Aby sąd obniżył alimenty na dziecko, muszą wystąpić czynniki, które zmniejszą Twoje możliwości zarobkowe, czyli bardziej chodzi tutaj o Twój:

 • wiek,
 • stan zdrowia,
 • wykształcenie,
 • doświadczenie zawodowe.

Gdzie złożyć pozew o obniżenie alimentów? Pozew o obniżenie bieżących alimentów składa się w sądzie rejonowym, a dokładniej w wydziale rodzinnym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka na które łożysz.

W pozwie o obniżenie alimentów musisz podać kwotę, na jaką chcesz obniżyć alimenty. I tak jak wyżej wspomniałam, kwota ta musi wynikać z usprawiedliwionych potrzeb dziecka i Twoich możliwości zarobkowych.

Podsumowując: wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego nie jest w Twoim przypadku możliwe, umorzyć dług może tylko matka Twojego dziecka (wierzyciel). Natomiast obniżenie kwoty alimentów jest jak najbardziej możliwe, ale muszą wystąpić pewne okoliczności, które zmniejszą Twoje możliwości zarobkowe. Życzę Ci powodzenia i  wszystkiego dobrego!

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


4 komentarzy

 1. Robert

  Pracuje w firmie i mam zajecie komornicze w wysokości 400 złotych z pensji, plus komornik ściągają mi za czynsz i zostaje mi 850 złotych na wypłacie.

  Miałem sprawę alimentacyjną, gdzie przedstawiłem zaświadczenie o swoich zarobkach i opłatach, gdzie za prąd płace 450 złotych, do tego abonament za Cyfrowy Polsat – 100 złotych i internet 100 złotych, i ogółem moje rachunki to 650 złotych, a mimo to, sąd ustalił że mam płacić alimenty w wysokości 450 złotych, ja obecnie płacę alimenty po 100 złotych bo na tyle mnie stać.

  Moje zarobki mi na to nie pozwolą i mam pytanie: CZY MOGĘ W ZAWIESIĆ KOMORNIKA KTÓRY JEST JUŻ NA PENSI BY PŁACIĆ TAK WYSOKIE ALIMENTY LUB CZY MOGĘ DALEJ PŁACIĆ ALIMENTY PO 100 ZŁOTYCH?

 2. Marek

  Witam zarabiam 3000 zł brutto siadł mi komornik na wypłatę gdzie dostałem pensji 920 zł netto tyle mi zostawił. Nadmienię ze jest to komornik od alimentów, do tego mam zasadzone dodatkowo alimenty na pierwsze dziecko w kwocie 500 zł.
  A wiec na pierwsze dziecko płace sądownie 500 zł co miesiąc bez udziału komornika, a na drugie mam zasadzone 800 zł ale przez komornika i moje pytanie brzmi: ile komornik może mi zająć z wypłaty na alimenty? Proszę o pomoc.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Marek. W przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę zastosowanie ma art. tutaj 87 § 3 kodeksu pracy, który jasno mówi o tym, że w przypadku egzekucji długu w postaci świadczeń alimentacyjnych komornik ma prawo dokonać potrącenia wynagrodzenia do wysokości 3/5, czyli 60 %.

 3. on

  Witam. Złożyłem do sądu pozew o zmianę zamieszkania mojej 14 letniej córki. Do tej pory zgodnie z decyzją sądu, córka mieszkała z matką. Miesiąc temu córka spakowała się i powiedziała, że chce mieszkać ze mną. Do matki nie zamierza wracać.

  Złożyłem poprzez adwokata pismo do sądu o zmianę pobytu małoletniej, ale od ponad miesiąca nic się w tej sprawie nie dzieje. Moje pytanie w związku z tym: zbliża się zapłata kolejnych alimentów i nie wiem co mam robić.

  Czy płacić matce córki czy nie, bo córka przebywa u mnie. Nadmieniam, że do tej pory alimenty zawsze płaciłem regularnie. Przy matce została druga córka. Z góry dziękuję za pomoc.

NAPISZ KOMENTARZ

Więcej w DŁUGI
Jak wybrać właściwego, skutecznego i dobrego komornika? [PORADNIK]

Dzień dobry, posiadam tytuł wykonawczy i mogę wszcząć egzekucję komorniczą przeciwko dłużnikowi, niestety nie wiem którego komornika wybrać, czy muszę wybrać komornika z miejscowości w której mieszkam? chciałbym aby komornik na którego się zdecyduję był skuteczny i dobrze prowadził egzekucję na dłużniku. Proszę Panią o pomoc i podpowiedź, do którego...

Zamknij