Jak napisać pismo przewodnie do sprostowania świadectwa pracy? Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument, wieńczący współpracę pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Dokument ten powinien zostać sporządzony z dużą starannością, ponieważ ma ogromne znaczenie dla pracownika. Mimo wielokrotnego sprawdzania, do świadectwa pracy może jednak wkraść się błąd. Należy wtedy starać się o sprostowanie błędnych informacji zawartych w dokumencie.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Z wnioskiem w tej sprawie pracownik występuje do byłego pracodawcy, który wystawia nowe świadectwo pracy i pismo przewodnie. Jak napisać pismo przewodnie do korekty świadectwa pracy? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma przewodniego, który pobierzesz poniżej:
Pismo przewodnie do sprostowania świadectwa pracy wzór
Pismo przewodnie do sprostowania świadectwa pracy wzór
Jakie elementy zawiera świadectwo pracy?
Świadectwo pracy to dokument wydawany pracownikowi po wygaśnięciu, rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę. Pismo musi zostać wydane najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia zakończenia stosunku pracy. Świadectwo pracy można wydać bezpośrednio pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej.
Pracodawca ma obowiązek wystawienia świadectwa pracy, lecz jest z obowiązku wydania świadectwa pracy zwolniony tylko w przypadku, gdy bezpośrednio po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy nawiązuje z tym samym pracownikiem kolejną umowę o pracę. Wtedy świadectwo może być wydane ewentualnie na żądanie pracownika.
Błąd w świadectwie pracy może sprowadzać się do błędnego ujęcia określonych informacji lub do ich całkowitego pominięcia. Warto wiedzieć więc, co powinien zawierać taki dokument. W świadectwie pracy muszą zostać uwzględnione następujące elementy:
- dane pracodawcy,
- miejscowość i data sporządzenia,
- dane pracownika, w tym: imię (imiona) oraz nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia pracownika, podmiot zatrudniający,
- dane na temat umowy o pracę: okres zatrudnienia, rodzaj wykonywanej pracy, wymiar etatu, zajmowane stanowiska,
- sposób ustania stosunku pracy: tryb rozwiązania lub okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy
- informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z tytułu ubezpieczenia społecznego, czyli dane o liczbie dni urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, wykorzystaniu dodatkowego urlopu, przewidzianego przepisami prawa pracy, okresie korzystania z urlopu bezpłatnego, wykorzystaniu urlopu ojcowskiego, wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego, wykorzystaniu urlopu wychowawczego, itd.
- informacje o łącznej liczbie dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie i za które nie zachował prawa do wynagrodzenia w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
- informacje o okresie, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- informacje o okresie odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
- informacje o okresie wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- informacje o zarobkach,
- informacje o zdobytych kwalifikacjach.
Kto i kiedy może wnioskować o sprostowanie świadectwa pracy?
Wniosek o sprostowanie świadectwa pracy przez pracodawcę składa były pracownik, który zauważył błędy lub braki w otrzymanym świadectwie pracy. Pismo tego typu może złożyć w ciągu 14 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy z rąk pracodawcy. Otrzymanie nowego świadectwa pracy jest bezpłatne.
Wniosek o sprostowanie świadectwa pracy musi zawierać kilka istotnych elementów:
- miejscowość i datę sporządzenia wniosku,
- dane nadawcy,
- dane adresata,
- nagłówek: „Wniosek o sprostowanie świadectwa pracy”,
- treść, w której należy wskazać, gdzie w świadectwie pracy znaleziony został błąd,
- odręczny podpis pracownika.
Po wpłynięciu do pracodawcy wniosku o sprostowanie świadectwa pracy ma on 7 dni na zajęcie stanowiska: może zgodzić się na wydanie nowego świadectwa pracy lub odrzucić prośbę pracownika.
W sytuacji, kiedy pracodawca sporządza sprostowanie świadectwa pracy, musi dołączyć do niego tak zwane pismo przewodnie do sprostowanego świadectwa pracy. Jest to dokument, który zawiera informacje o powodach korygowania świadectwa pracy oraz wyszczególnienie dokonywanych zmian.
Wydanie sprostowania świadectwa pracy
Kiedy pracownik występuje z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy lub sam pracodawca orientuje się, że w dokumencie jest błąd, musi niezwłocznie wydać nowe świadectwo pracy z pierwotną datą jego wystawienia (nie ma więc obowiązku wydawania nowego świadectwa pracy).
W Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa przewidziano dwie formy wydawania tego typu dokumentu:
- świadectwo pracy,
- odpis świadectwa pracy. Nie można stosować więc adnotacji o korekcie czy sprostowaniu.
Pracodawca wydaje zatem nowe świadectwo pracy z faktyczną, bieżącą datą jego wystawienia, a do takiego dokumentu dołącza tak zwane pismo przewodnie, czyli pismo informacyjne dotyczące korekty.
Można przygotować je w oparciu o przygotowany przez nas wzór pisma przewodniego do sprostowania świadectwa pracy, który pomaga wyliczyć konkretne punkty, które były korygowane, a także odnotować prośbę o zwrot pierwotnego świadectwa pracy.
Czy można odmówić wydania korekty świadectwa pracy?
Wzór pismo przewodnie do korekty świadectwa pracy nie będzie potrzebny, jeśli pracodawca uzna wniosek pracownika o sprostowanie świadectwa pracy za bezzasadny. Pracodawca może nie uwzględnić wniosku i w ciągu 14 dni od jego otrzymania zawiadomić pracownika o odmowie.
Pracownikowi przysługuje wtedy prawo do wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy. Podobnie jest w przypadku, kiedy pracodawca nie zawiadomi go o odmowie sprostowania świadectwa pracy.
Zgodnie z treścią artykułu 461 Kodeksu postępowania cywilnego, sprawy z zakresu prawa pracy dotyczące świadectwa pracy należą do kognicji sądów rejonowych. Pracownik może więc odwołać się w tej sprawie do sądu pracy, ale jedynie pod warunkiem, że wystąpi wcześniej do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy.
Jeśli sąd uwzględnia powództwo pracownika, zobowiązuje pracodawcę do wydania sprostowania świadectwa pracy. Przełożony będzie zmuszony wydać nowe świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia w tej sprawie. Do dokumentu będzie musiał dołączyć też pismo przewodnie do świadectwa pracy.
Podsumowanie
W przypadku, gdy wydanie świadectwa pracy nastąpiło z błędem w jego treści, w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy pracownik może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie tego świadectwa.
Pracodawca w takim przypadku zobligowany jest do wydania świadectwa pracy poprawionego, a wraz ze świadectwem listu przewodniego, w którym odnotowane zostały wszelkie poprawki w świadectwie pracy.
Korekta świadectwa pracy nastręcza i pracownikowi i pracodawcy kilku niepotrzebnych formalności, dlatego każdy pracodawca wystawiający takie świadectwo, powinien zwrócić należytą uwagę na poprawność zawartych w świadectwie informacji.
Podobne wzory pism:
- Jak napisać wniosek o sprostowanie świadectwa pracy?
- Wniosek o wydanie świadectwa pracy z archiwum WZÓR
- Podanie o wydanie świadectwa pracy z ARCHIWUM WZÓR
- Wniosek pracownika o wydanie świadectwa pracy WZÓR
- Wniosek o duplikat świadectwa pracy WZÓR doc