Jak napisać skuteczne podanie o przyjęcie na praktyki? praktyki zawodowe niosą korzyści zarówno dla praktykanta, jak i dla zatrudniającej go firmy. Pracownik ma dzięki nim szansę zapoznać się ze specyfiką danego zawodu, pogłębić swoją wiedzę i zdobyć cenne doświadczenie. Z kolei pracodawca może zweryfikować, czy taka osoba nadaje się do pracy w jego firmie, a jeśli tak, to zyska wyszkolonego kandydata gotowego do podjęcia zatrudnienia.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Jednak aby mieć szansę na skorzystanie z takiej okazji, należy postarać się o przyjęcie na praktyki, czyli złożyć pismo, w którym zaprezentujemy swoją kandydaturę. Aby ułatwić Ci przygotowanie takiego pisma, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania o przyjęcie na praktyki, które pobierzesz poniżej:
Podanie o przyjęcie na praktyki wzór
Podanie o przyjęcie na praktyki wzór
Do kogo adresować podanie o przyjęcie na praktyki?
Podanie o praktyki warto kierować bezpośrednio do osoby, która zajmuje się rekrutacją praktykantów i pracowników w danej firmie.
Informacje na ten temat często dostępne są w internecie. Jeśli podanie o przyjęcie na praktyki sporządzane jest w odpowiedzi na konkretną ofertę, z pewnością znajdują się w niej również dane kontaktowe do rekrutera.
W takim przypadku należy pamiętać o poprzedzeniu imienia i nazwiska właściwym tytułem, którym posługuje się taka osoba.
W ostateczności, pismo można skierować także do właściciela firmy, pomijając w tym przypadku tytuł jego stanowiska. Jeśli również tej informacji autor podania nie jest pewny, powinien pominąć wszelkie dane osobowe i skierować podanie o przyjęcie na praktyki ogólnie do przedsiębiorstwa, wpisując we wniosku jego nazwę i adres.
Co powinno zawierać podanie o praktykę?
Dobry wzór podania o przyjęcie na praktyki składa się z podstawowych elementów, takich jak data i miejscowość sporządzenia dokumentu, dane nadawcy i dane adresata, a także z pola przeznaczonego na treść wniosku.
Każde podanie o przyjęcie na praktykę powinno rozpoczynać się od prośby o pozytywne rozpatrzenie dokumentu, czyli prośby o przyjęcie kandydata na praktykę na konkretnym stanowisku.
W podaniu należy wskazać swoje obecne miejsce pobierania nauki oraz specjalizację. Należy rozróżnić, czy nauka pobierana jest w technikum, w liceum czy na studiach. Jeśli kandydat niedawno zakończył edukację, również powinien podkreślić w swoim wniosku, że nie pobiera już nauki, ale również nie pracuje jeszcze zawodowo.
Prośba o odbycie praktyk przypomina nieco list motywacyjny, dlatego powinna poruszać temat posiadanej wiedzy, umiejętności i ewentualnego doświadczenia. Niezależnie od dorobku zawodowego i edukacyjnego, w podaniu warto opisać również własną osobowość, podkreślając istotne z punktu widzenia pracodawcy cechy charakteru.
Jeśli pismo stanowi podanie o przedłużenie praktyk, należy odnieść się w nim do okresu współpracy, który praktykant i przełożony mają już za sobą. Można wskazać na swoją punktualność i sumienność w realizacji zleconych zadań, a także opisać plany i cele związane z kontynuowaniem praktyk.
Na zakończenie w podaniu należy zawrzeć formułkę ponawiającą prośbę o pozytywne rozpatrzenie wniosku. Konieczne będzie również wskazanie załączników, jakie składa się wraz z podaniem o przyjęcie na praktyki.
Z reguły jest to jedynie CV, ale w niektórych przypadkach wymagane może być także dołączenie skierowania ze szkoły lub uczelni.
Jak napisać podanie o praktyki zawodowe?
Sporządzając podanie o praktyki, warto przestrzegać podstawowych zasad poprawności językowej i kultury osobistej. Zarówno kolokwialny styl wypowiedzi, jak i nadużywanie form grzecznościowych nie będą pomocne w wykreowaniu pozytywnego wizerunku dobrego kandydata na stanowisko praktykanta.
Podanie o praktyki jest czymś, co zastępuje pierwsze wrażenie podczas spotkania z pracodawcą, dlatego warto naprawdę skrupulatnie i rzetelnie podejść do sporządzenia pisma, które musi być przede wszystkim czytelne i pozbawione wszelkich błędów.
Istotne jest stosowanie odpowiednich zwrotów grzecznościowych, pisanych wielką literą. Nie bez znaczenia pozostaje także układ strony oraz zwięzły i rzeczowy styl wypowiedzi.
Jeśli podanie o przyjęcie na praktyki wysyłane jest drogą mailową, należy szczególną wagę przywiązać do swojego adresu korespondencyjnego. Adres e-mail nie powinien być infantylny ani w żadnym innym stopniu kompromitujący kandydata.
Najlepiej, jeśli zawiera jego imię i nazwisko oraz neutralną nazwę domeny (fragment po @).
Czy warto postarać się o praktyki zawodowe?
Praktyki to nieco kontrowersyjny temat z uwagi na to, że bardzo często są one nieodpłatne. Co do zasady, za każdą pracę należy się wynagrodzenie, dlatego wiele osób podchodzi do zagadnienia praktyk z niechęcią.
Taka forma zatrudnienia ma jednak również swoje zalety. Z założenia o praktyki starają się osoby, które nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem – to praktyka służy temu, aby takowe zdobyć.
Z tego względu ubieganie się o przyjęcie na praktyki stanowi dla młodych, jeszcze uczących się osób szansę na zdobycie cennego doświadczenia, zanim wkroczą na rynek pracy.
Podczas pracy w roli praktykanta osoba przyjęta na wybrane stanowisko może nauczyć się wykorzystywać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce. Ma możliwość zapoznania się ze specyfiką danego zawodu, a nawet z polityką firmy, z którą wiąże swoje plany zawodowe.
Niekiedy to najlepsza opcja na start w danej branży. Co więcej, praktyki, które mają pomyślny przebieg, często skutkują zatrudnieniem praktykanta w roli pracownika, do którego przełożony ma już zaufanie.
Praktyki studenckie
Praktyki studenckie to szczególny rodzaj praktyk, który według przepisów może trwać jednorazowo maksymalnie jeden rok. Minimalny czas trwania praktyk określa natomiast uczelnia w sposób indywidualny.
Praktyki studenckie można odbywać w ramach pracy zawodowej, wolontariatu, bądź własnej działalności gospodarczej.
Do rozpoczęcia praktyk potrzebne jest nie tylko podanie z prośbą o przyjęcie adresowane do pracodawcy, ale również:
- skierowanie na praktyki od uczelni,
- ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej,
- ważne ubezpieczenie NNW,
- umowa o praktyki studenckie dwustronna lub trójstronna.
Praktyki studenckie są z reguły bezpłatne, choć zdarza się, że niektóre firmy oferują studentom płatne praktyki lub praktyki z gwarancją późniejszego zatrudnienia.
Podobne tematy:
- Wypowiedzenie umowy o praktyki przez ucznia WZÓR
- Podanie o staż WZÓR pdf doc
- Wniosek o wyrównanie dodatku stażowego wzór
- Podanie o przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej WZÓR
- Rezygnacja ze stanowiska kierowniczego WZÓR
- Umowa zlecenie dla kierowcy WZÓR