Umowa zlecenie dla kierowcy WZÓR do wypełnienia

umowa-zlecenie-kierowca-wzorJak napisać umowę zlecenie dla kierowcy? niekiedy firma nie korzysta z usług przewozowych na stałe, a jedynie sporadycznie, na przykład kilka razy w miesiącu. Warto wiedzieć więc, że z kierowcą można podpisać zarówno umowę o pracę, jak i umowę zlecenie.

Wstęp

umowa-zlecenie-dla-kierowcy-wzor-pdf-docJeżeli jednak ma to być ta druga forma współpracy (umowa zlecenie), należy dopilnować, aby jej charakter nie dawał przesłanek nawiązania stosunku pracy. Oznacza to, że zatrudnienie kierowcy nie może wiązać się między innymi z określonym z góry czasem pracy.

Jak sporządzić umowę zlecenie z kierowcą, aby nie miała ona znamion umowy o pracę? dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy do pobrania wzór umowy zlecenie z kierowcą, którą pobierzesz poniżej:

Umowa zlecenie dla kierowcy wzór

Czy kierowca może być zatrudniony na umowę zlecenie?

kierowca-na-umowe-zlecenieZawierając umowę zlecenia, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonej czynności dla dającego zlecenie. Jeśli współpraca pomiędzy przedsiębiorcą a kierowcą ma właśnie taki charakter, to mogą oni zawrzeć między sobą umowę zlecenie.

Warto pamiętać jednak, że to rzeczywiste warunki współpracy decydują o tym, jaki stosunek prawny łączy strony – nie nazwa umowy czy zamiar stron.

Czym więc różni się umowa zlecenie dla kierowcy od umowy o pracę?

Umowa o pracę a umowa zlecenie dla kierowcy

kierowca-na-umowe-zlecenieUmowa zlecenie dla kierowcy jest bez wątpienia wygodniejszym rozwiązaniem dla podmiotu zatrudniającego. Podstawową różnicą pomiędzy taką formą współpracy a umową o pracę jest niepodleganie regulacjom Kodeksu Pracy.

Przedsiębiorca nie musi przestrzegać więc między innymi zapisów o urlopach wypoczynkowych, dodatkowych składnikach wynagrodzenia czy wypłacie chorobowego. Umowa zlecenie nie chroni również pracownika w zakresie wypowiedzenia umowy.

Zanim sporządzimy umowę zlecenia z kierowcą, warto dowiedzieć się, jaki charakter współpracy ma znamiona umowy o pracę.

Według przepisów będzie to nawiązanie stosunku pracy, w którym pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a także w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

 

Pracodawca z kolei zobowiązuje się zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem. Jak widać, nie tak łatwo jest przygotować umowę zlecenia dla kierowcy tak, aby nie nosiła ona znamion umowy o pracę.

Jeśli zawarta zostanie umowa zlecenie, kierowca nie powinien wykonywać pracy w warunkach podporządkowania, czyli w określony miejscu i czasie.

Aby ten warunek został spełniony, pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków w sposób zaplanowany, na podstawie grafiku, lecz na przykład „na wezwanie”.

Kierowca na umowę zlecenie a czas pracy

Zatrudniony kierowca na umowę zlecenie nie może przekraczać określonych norm czasu pracy.

Wynoszą one, tak samo jak w przypadku umowy o pracę, maksymalnie 60 godzin, a średnio 48 godzin. Poza tym, kierowcy przysługuje cykliczna wypłata w regularnych odstępach czasu.

Jeśli jego czas zatrudnienia obejmuje okres dłuższy niż miesiąc, to konieczna jest wypłata wynagrodzenia przynajmniej raz w miesiącu.

Co grozi za zatrudnienie kierowcy na umowę zlecenie przy współpracy o charakterze stosunku pracy?

kierowca-na-umowe-zlecenieUmowa zlecenie z kierowcą to rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy sporo zaoszczędzić. Nie musi on bowiem przestrzegać przepisów dotyczących urlopów czy wypłacać dodatków, na przykład za godziny nadliczbowe.

Jeśli jednak zatrudnienie kierowcy na umowę zlecenie nosi znamiona umowy o pracę, przedsiębiorca powinien liczyć się z ryzykiem zgłoszenia takiej sytuacji do Państwowej Inspekcji Pracy.

Na skutek kontroli, która wykaże, że umowa cywilnoprawna ma cechy charakterystyczne dla umowy o pracę, przedsiębiorca zostanie wezwany do przekształcenia umowy zlecenie w umowę o pracę, a jeśli odmówi, sprawa zostanie skierowana do właściwego sądu celem ustalenie stosunku pracy.

Pracodawcy grozi również kara grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

 

Umowa z kierowcą prowadzącym działalność gospodarczą

kierowca-na-umowe-zlecenieUmowę zlecenie można zawrzeć również z kierowcą, który prowadzi własną działalność gospodarczą. W takiej umowie konieczne jest określenie między innymi takich warunków współpracy, jak:

  • zakres zleceń,
  • zasady rozliczania się,
  • odpowiedzialność za nienależyte wykonanie umowy przez kierowcę,
  • odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie towaru,
  • zasady rozliczania się za powierzony towar.

Należy pamiętać, że umowa z kierowcą samozatrudnionym powinna przenosić odpowiedzialność wobec klientów firmy na kierowcę – ponosi on ryzyko gospodarcze w ramach prowadzonej działalności

Co powinna zawierać umowa zlecenie z kierowcą?

kierowca-na-umowe-zlecenieUmowę zlecenie z kierowcą stosuje się najczęściej jednorazowo lub w przypadku sezonowego wzrostu zapotrzebowania na usługi transportowe. Umowa tego typu sprawdza się jako umowa zlecenie dla kierowcy ciężarówki, TIRa czy busa.

W dokumencie należy określić obowiązki kierowcy, w tym przede wszystkim:

  • konieczność dbania o powierzony pojazd,
  • zabezpieczenie przewożonego towaru przed kradzieżą czy uszkodzeniem.

Umowa zlecenie powinna określać rodzaj wykonywanych czynności i co do zasady, powinna obligować pracownika do osobistego wykonania zlecenia.

W pewnych okolicznościach można jednak zawrzeć w dokumencie zapisy, które uprawnią osobę zatrudnioną do powierzenia wykonania zlecenia osobie trzeciej.

 

Podsumowanie

Kierowcy wykonujący usługę na podstawie umowy zlecenie, nie są faktycznymi pracownikami pracodawcy, a zatem tacy kierowcy nie podlegają przepisom Kodeksu Pracy.

To ogromny plus, ponieważ jako pracodawca pozbywasz się zmartwień dotyczących wyliczania i pilnowania:

  • urlopu wypoczynkowego,
  • urlopu chorobowego,
  • dodatkowych składników wynagrodzenia,
  • warunków wypowiedzenia umowy,
  • itd.

Warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze