Jak napisać umowę rezerwacyjną mieszkania bądź domu? podpisanie umowy rezerwacyjnej mieszkania lub domu to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, czy finalnie zdecydują się na zakup oraz dla tych, którzy przed zakupem muszą postarać się o kredyt. Umowę tego typu można sporządzić nawet z deweloperem, co pozwala na rezerwację nieruchomości, która dopiero powstaje. W dobie ogromnego zainteresowania nieruchomościami z rynku pierwotnego i rynku wtórnego warto zainteresować się, na czym polega umowa rezerwacyjna domu i mieszkania.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiej skutecznej i przede wszystkim zgodnej z prawem umowy, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór umowy rezerwacyjnej mieszkania i domu, wzór umowy pobierzesz poniżej:
Umowa rezerwacyjna kupna mieszkania – wzór
Umowa rezerwacyjna mieszkania – wzór
Umowa rezerwacyjna domu – wzór
Umowa rezerwacyjna domu – wzór
Umowa rezerwacyjna najmu mieszkania – wzór
Umowa rezerwacyjna najmu mieszkania – wzór
Rezerwacja mieszkania – na czym polega?
Umowa rezerwacyjna mieszkania lub domu zawierana jest na podstawie przepisu o swobodzie zawierania umów. Polega ona na zobowiązaniu się sprzedającego do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży nieruchomości na rzecz zainteresowanego. Umowa może dotyczyć lokalu lub domu jednorodzinnego, a nawet innego rodzaju nieruchomości, jak np. lokal użytkowy, czy grunt.
W okresie trwania rezerwacji osoba zainteresowana kupnem nieruchomości weryfikuje zazwyczaj możliwość otrzymania kredytu lub zwyczajnie zapewnia sobie dodatkowy czas na przemyślenie oferty, czy też porównanie jej z innymi ofertami na rynku.
Umowa rezerwacji mieszkania może wiązać się z dokonaniem opłaty rezerwacyjnej. Opłata ta – w zależności od ustaleń stron – będzie miała charakter zwrotny lub bezzwrotny. W drugim przypadku będzie stanowiła wynagrodzenie dla sprzedającego za tymczasowe wyłączenie oferty ze sprzedaży.
Umowy rezerwacyjne można podzielić na umowy zwykłe, czyli takie, które nie zobowiązują do podpisania umowy zakupu, a także na umowy rezerwacyjne z elementami umowy przedwstępnej, które stanowią zabezpieczenie na wypadek sytuacji, w której jedna ze stron wycofa się i uchyli od wykonania obowiązku.
Warto wiedzieć, że istnieje także umowa rezerwacyjna mieszkania na wynajem (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Umowa rezerwacyjna wynajmu mieszkania wzór PDF i DOC).
Umowa rezerwacyjna kupna mieszkania a koszty
Koszty, jakie mogą być związane z zawarciem, a właściwie wycofaniem się z umowy rezerwacyjnej, zależą od wybranej formy zabezpieczenia – zaliczki, zadatku lub opłaty rezerwacyjnej. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wpłata zaliczki, gdyż w momencie rezygnacji wraca ona na konto tej osoby, która ją wpłaciła.
Inaczej jest bowiem z zadatkiem, który ma za zadanie zabezpieczać podpisanie umowy. Jeżeli jedna ze stron nie dokona zobowiązań wynikających z umowy, druga strona ma prawo żądać z tego tytułu podwójnej wysokości wpłaconego zadatku.
Charakterystyczną cechą opłaty rezerwacyjnej jest natomiast fakt, że przepada ona zarówno wtedy, kiedy z umowy wycofa się sprzedający, jak i zainteresowany zakupem. Z reguły opłata ta wynosi od 2 do 20 000 zł.
Co zawiera umowa rezerwacyjna mieszkania?
Ze względu na fakt, że umowa rezerwacyjna jest tylko formą umowy cywilnoprawnej, nie istnieje prawnie ustalony wzór takiego dokumentu. Niemniej jednak umowa ta powinna regulować jak najwięcej kwestii związanych z podpisaniem ewentualnej umowy docelowej, dlatego do jej sporządzenia warto wykorzystać wzór, który jak najlepiej zabezpiecza interesy kupującego (rezerwującego) i sprzedającego.
Umowa rezerwacyjna powinna zawierać więc:
- dane stron, czyli imię, nazwisko, serię i numer dowodu osobistego, adres, dane kontaktowe,
- składowe oraz szczegóły transakcji, czyli określenie rodzaju nieruchomości, jej adresu, metrażu itp.,
- określenie ceny nieruchomości,
- określenie terminu wydania nieruchomości,
- oświadczenia sprzedającego dotyczące stanu prawnego nieruchomości i braku powiązanych zaległości finansowych,
- potwierdzenie wpłaty zaliczki, zadatku lub opłaty rezerwacyjnej,
- określenie konsekwencji niewywiązania się z umowy,
- podpisy obu stron.
Jeśli umowa rezerwacyjna dotyczy mieszkania na wynajem, należy określić także, czy będzie to najem zwykły, okazjonalny czy instytucjonalny. W tego typu umowach konieczne będzie również określenie wysokości czynszu oraz sposobu i terminu regulowania opłat.
Kiedy podpisuje się umowę rezerwacyjną?
Umowa rezerwacyjna może dotyczyć zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W pierwszym przypadku dokument sporządza się zwykle na etapie początkowej fazy budowy lub przed wykończeniem. Mieszkania na nowych osiedlach bardzo szybko znikają bowiem z rynku, dlatego ich rezerwacja może okazać się doskonałym rozwiązaniem – zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w pożądanej lokalizacji.
Z kolei drugi przypadek zastosowania umów rezerwacyjnych dotyczy zazwyczaj mieszkań sprzedawanych po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. W takich okolicznościach dokument może ułatwić pozyskanie kredytu hipotecznego. Musi zawierać jednak ważne informacje dotyczące ceny mieszkania oraz danych jego właściciela.
Największe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej zapewnia umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej.
Co sprawdzić przed podpisaniem umowy rezerwacji mieszkania?
Przed sporządzeniem umowy rezerwacyjnej warto sprawdzić dokładnie stan prawny danego lokalu. Najłatwiejszym sposobem, aby tego dokonać, jest wgląd w aktualny wpis w księdze wieczystej, który potwierdzi faktycznego właściciela lokalu czy domu.
Sprzedający może przedstawić także dokument potwierdzający aktualne prawo do nieruchomości lub umowę nabycia lokalu (akt notarialny umowy sprzedaży, dokument potwierdzający nabycie spadku itp.).
Podobne tematy:
- Zgłoszenie budowy garażu blaszanego – WZÓR
- Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji WZÓR
- Zadatek na poczet umowy najmu wzór
- Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania – WZÓR
- Żądanie opróżnienia lokalu mieszkalnego – WZÓR + Instrukcja
- Wzór pisma do Dewelopera o Usunięcie Usterek Budowlanych