Jak napisać wypowiedzenie umowy z przedszkolem prywatnym lub publicznym, aby wypowiedzenie miało faktyczną moc prawną? aby ułatwić Ci przygotowanie takiego skutecznego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wypowiedzenia, które pobierzesz w dalszej części niniejszego artykułu.
SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie
Rodzic, którego dziecko zostaje przyjęte do przedszkola, zawiera z wybraną placówką umowę o świadczenie usług dydaktyczno‐wychowawczo‐opiekuńczych.
Niniejszą umowę regulują te same przepisy kodeksu cywilnego, co umowę zlecenia. Jest ona bowiem umową wzajemną – przedszkole świadczy usługi dydaktyczno‐wychowawczo‐opiekuńcze, natomiast rodzic zobowiązany jest do uiszczania miesięcznej opłaty w postaci czesnego oraz innych opisanych w umowie opłat t.j. wpisowe, opłata za posiłki, opłata za dodatkowe zajęcia.
Zazwyczaj rodzic nie ma możliwości negocjowania warunków umowy z przedszkolem. Do podpisania otrzymuje bowiem gotowy wzorzec umowy. Niemniej jednak z treści umowy, z którą warto dokładnie się zapoznać, powinny wynikać zasady rezygnacji z przedszkola. Bez względu jednak na warunki wypowiedzenia, najważniejsza zawsze będzie treść wypowiedzenia, którego wzór pobierzesz poniżej:
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem wzór
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem wzór
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem publicznym
Powszechnie wiadomo, że wypowiedzenie umowy z przedszkolem publicznym nie budzi tyle obaw, co wypowiedzenie umowy z przedszkolem niepublicznym. I słusznie! Wiadomo bowiem, że przedszkola publiczne pozostające pod nadzorem gminy, miasta lub dzielnicy – nie wysuwają tylu roszczeń, co przedszkola prywatne, czyli nie robią rodzicom dodatkowych problemów, czy kosztów.
W przypadku przedszkoli publicznych wystarczy, że rodzic złoży wypowiedzenie umowy z przedszkolem na piśmie w odpowiednim czasie. Zazwyczaj termin wypowiedzenia wynosi na miesiąc do przodu, czyli z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Rezygnacja z przedszkola – jak napisać?
Pisemne wypowiedzenie umowy z przedszkolem publicznym, powinno zawierać:
- dane dziecka i jego rodzica lub opiekuna prawnego – imię, nazwisko, adres
- informację do kogo kierowana jest rezygnacja z przedszkola – dyrektor przedszkola
- prośbę o wypisanie dziecka z przedszkola z podaniem, od kiedy ma nastąpić rozwiązanie umowy
- datę i podpis rodzica lub opiekuna prawnego.
Wypowiadając umowę o przedszkole, rodzic nie musi podawać przyczyn rezygnacji. Może jednak krótko wskazać, iż rezygnacja z przedszkola jest wynikiem zmiany miejsca zamieszkania, zatrudnieniem opiekunki lub znalezieniem placówki bliżej miejsca zamieszkania.
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem publicznym należy złożyć do rąk dyrektora placówki lub w sekretariacie przedszkola jeśli ten jest prowadzony.
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem niepublicznym
Przed złożeniem wypowiedzenia umowy z przedszkolem niepublicznym należy dokładnie zapoznać się z warunkami rezygnacji zawartymi w przepisach umowy o świadczenie usług.
Należy bowiem mieć na uwadze, że postanowienia umowy będą miały pierwszeństwo przed przepisami prawa, przede wszystkim dlatego, że w Polsce obowiązuje zasada swobody umów – chyba że umowa będzie zawierać klauzule niedozwolone.
Rezygnując z przedszkola niepublicznego, należy złożyć pisemną rezygnację. Niektóre placówki posługują się własnym wzorem wypowiedzenia umowy w przedszkolu i dopuszczają możliwość przesłania rezygnacji drogą elektroniczną.
Niemniej jednak dla ostrożności i celów dowodowych, w ewentualnych sporach np. spór o zapłatę nieuregulowanej części czesnego, warto zachować kserokopie złożonego wypowiedzenia z przedszkola.
Dodatkowo dokonując ostatecznych opłat za przedszkole, warto domagać się rachunku z pisemnym rozliczeniem – rozbiciem na poszczególne składowe.
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem w trybie natychmiastowym
O przysługujących rodzicowi prawach, w tym możliwości wypowiedzenia umowy z przedszkolem w trybie natychmiastowym, powinny traktować postanowienia zawartej umowy.
W większości jednak przypadków to wybrana placówka „przyznaje” sobie prawo do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym, ograniczając w tym rodziców dziecka. Może jednak zdarzyć się tak, że zawarta umowa zawiera wyszczególnione przyczyny, które mogą skutkować natychmiastowym odstąpieniem od zawartej umowy.
Z uwagi na powyższe rodzic, który chce zrezygnować z usług przedszkola w trybie natychmiastowym, zobowiązany jest złożyć pisemne wypowiedzenie umowy z przedszkolem w trybie natychmiastowym z podaniem jednej z przyczyn zawartych w umowie.
Podsumowanie
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem jest prawem rodzica. Jednakże zasady i tryb wypowiadania umowy z przedszkolem określa wcześniej zawarta umowa o świadczenie usług dydaktyczno‐wychowawczo‐opiekuńczych.
Dlatego przed złożeniem rezygnacji z przedszkola, rodzic powinien zapoznać się z treścią pierwotnej umowy. W zapisach umowy powinien znaleźć informacje na temat warunków wypowiedzenia umowy oraz regulacje stanowiące o możliwości rozwiązania umowy z przedszkolem w trybie natychmiastowym.
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem w trybie natychmiastowym może nastąpić jedynie gdy wynika to z treści umowy o świadczenie usług. Określone w treści umowy terminy wypowiedzenia mogą być skracane na mocy porozumienia stron.
Podobne wątki: Jak napisać wypowiedzenie umowy z przedszkolem od konkretnej daty?
Wypowiedzenie umowy żłobek prywatny wzór
Wypowiedzenie umowy żłobek prywatny wzór
Podobne:
- Oświadczenie do przedszkola o szczepieniach
- Zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola WZÓR
- Jak napisać wypowiedzenie do przedszkola?
- Podanie o przyjęcie do przedszkola WZÓR
- Jak napisać Odwołanie do przedszkola WZÓR
- Podanie o pracę nauczyciela przedszkola WZÓR
- Jak napisać wypowiedzenie umowy z przedszkolem?