Jak napisać zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola lub żłobka? zdarzają się sytuacje, w których musimy udowodnić fakt swojego zatrudnienia w celu zwiększenia szans na akceptację wniosku, na przykład o kredyt, pożyczkę czy dofinansowanie.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Podobnie jest w przypadku zapisywania dziecka do przedszkola. W procesie rekrutacji dziecku przyznawane są punkty między innymi za rodzeństwo w tej samej placówce czy za zadeklarowanie odpowiedniej liczby godzin, jakie maluch ma spędzać dziennie w szkole.
Duże znaczenie ma także fakt zatrudnienia, który należy udowodnić odpowiednim dokumentem. Aby przedszkole bądź żłobek zaakceptowało zaświadczenie, powinny znaleźć się w nim niezbędne dane, informacje i klauzula w formie oświadczenia.
Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór zaświadczenia o zatrudnienie do żłobka i do przedszkola, wzór pobierzesz poniżej:
Zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola wzór
Zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola wzór
Zaświadczenie o zatrudnieniu do żłobka wzór
Zaświadczenie o zatrudnieniu do żłobka wzór
Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o zatrudnieniu?
Zaświadczenie o zatrudnieniu to dokument potwierdzający wykonywanie pracy zawodowej. Niekiedy pismo uwzględnia także wysokość otrzymywanego za to wynagrodzenia, jednak nie w każdym przypadku jest to konieczne.
Zaświadczenie o zatrudnieniu zwiększa zdolność kredytową, stąd składane jest najczęściej wraz z wnioskiem o pożyczkę lub kredyt.
Z kolei zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola może okazać się niezbędne podczas rekrutacji zarówno do państwowej, jak i do publicznej placówki.
Dokument potwierdza, że umieszczenie dziecka w przedszkolu związane jest z faktem, iż rodzice faktycznie nie mogą samodzielnie zajmować się nim ze względu na pracę.
Stanowi także gwarancję regularnego uiszczania opłat za przedszkole.
Po co składa się zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola?
Zasadniczo, nie istnieją przepisy, na podstawie których placówka oświatowa mogłaby stać się uprawnioną do pozyskiwania i przetwarzania informacji o zatrudnieniu, zajmowanym stanowisku czy miejscu pracy.
Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły, mianowicie przypadek, w którym fakt zatrudnienia rodziców dziecka stanowi jedno z kryteriów w procesie rekrutacji do przedszkola (zgodnie z artykułem 131 Prawa oświatowego).
Warto pamiętać jednak, że pozyskiwanie takich informacji powinno odnosić się wyłącznie do samego pozostawania w stosunku pracy – szkoła nie ma prawa żądać informacji o zajmowanym stanowisku, a tym bardziej o wysokości zarobków.
Dlaczego przedszkola wymagają składania zaświadczeń o zatrudnieniu rodziców? Otóż coraz częściej okazuje się, że dokumenty tego typu są prefabrykowane.
Opiekunowie oddają swoje dzieci do publicznych przedszkoli pomimo tego, że nie pracują i mogliby zajmować się nimi samodzielnie.
Tymczasem rodzice, którzy jednocześnie pozostają w zatrudnieniu, nie mają możliwości realnego sprawowania opieki nad dzieckiem. To może natomiast nie dostać się do placówki ze względu na brak miejsc, które zajmują dzieci osób niepracujących.
Z kolei w przypadku placówek prywatnych, zaświadczenie o fakcie zatrudnienia zapewnia przedszkole o tym, że rodzic będzie dysponował funduszami niezbędnymi do pokrywania stałych opłat za czesne czy wyżywienie. W takim przypadku istotny może okazać się przede wszystkim rodzaj posiadanej umowy i staż pracy.
Co powinno zawierać zaświadczenie do przedszkola o zatrudnieniu?
Zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola to pismo, które powinien wystawić pracodawca. Prawo nie reguluje procedury wnioskowania o wydanie takiego zaświadczenia, choć może ona zostać opisana w regulaminie zakładu lub w akcie wewnętrznym firmy.
Co do zasady, pracodawca powinien wystawić zaświadczenie do przedszkola o zatrudnieniu na prośbę pracownika. Poza tym nie istnieje żaden limit, który ograniczyłby ilość wystawionych dla jednego pracownika zaświadczeń.
Zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu musi zawierać przede wszystkim dokładne dane pracownika – w tym numer PESEL albo serię i numer dowodu osobistego.
Jeśli istotne są także zarobki osoby zatrudnionej, w zaświadczeniu należy umieścić informację dotyczącą tego, czy wynagrodzenie jest obciążone przez komornika.
Z dokumentu powinno jasno wynikać, jakie stanowisko zajmuje pracownik, kiedy zaczął pracę oraz jaki ma typ umowy.
Zaświadczenie czy oświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola?
Kiedy potrzebne będzie zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie, a kiedy wystarczy samo oświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola? Wszystko zależy od wymogów danej placówki.
W procesie rekrutacji szkoła może wymagać od rodziców przedłożenia różnych dokumentów. Konkretna lista zawsze udostępniana jest na stronie internetowej placówki i wywieszana, na przykład na drzwiach głównych.
Czym różni się zaświadczenie o zatrudnieniu do szkoły od oświadczenia o zatrudnieniu? Najważniejsza różnica dotyczy tego, kto może taki dokument sporządzić.
Oświadczenie spisuje sam zainteresowany, przy czym zobowiązany jest do składania oświadczenia zgodnego z prawdą – placówka ma prawo zweryfikować prawdziwość danych w oświadczeniu.
Z kolei zaświadczenie może wystawić wyłącznie pracodawca – pismo powinno zostać opatrzone jego podpisem i pieczątką firmy.
Co zawiera wzór zaświadczenia o zatrudnieniu do przedszkola?
Zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola do pobrania to prosty do wypełnienia druk, uwzględniający takie informacje, jak:
- imię, nazwisko i adres osoby zatrudnionej,
- okres zatrudnienia,
- podstawa zatrudnienia (rodzaj umowy),
- miejsce zatrudnienia (adres),
- określenie, czy pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, rodzicielskim,
- określenie celu wystawienia zaświadczenia,
- data i miejscowość,
- podpis pracodawcy i pieczęć zakładu.
Druk zaświadczenia o zatrudnieniu nie uwzględnia danych o wysokości zarobków, ponieważ w procesie rekrutacji do przedszkola są one zbędne.
W dokumencie nie trzeba zawierać więc ani kwoty zarobków (z 3 ostatnich miesięcy), ani informacji dotyczących obciążenia komorniczego czy też upadłości lub likwidacji zakładu pracy.
Takie dane będą natomiast niezbędne w zaświadczeniu o zatrudnieniu dla pożyczkodawcy lub banku, który rozpatruje wniosek o udzielenie kredytu – wpływają na płynność finansową pożyczkobiorcy.
Zaświadczenie o zatrudnieniu do żłobka
Podobnie jak w przypadku przedszkoli, w procesie rekrutacji do żłobka od rodziców można wymagać przedstawienia zaświadczenia o zatrudnieniu. Pismo tego typu powinien wystawić pracodawca na prośbę zatrudnionego.
Treść dokumentu pokrywa się z zaświadczeniem do przedszkola, wymagane są więc takie informacje, jak dane pracownika, dane pracodawcy, określenie rodzaju umowy czy stażu pracy.
Podsumowanie
Zapisywanie dziecka do przedszkola lub żłobka często wiąże się z koniecznością dostarczenia zaświadczenia o zatrudnieniu. Oczywiście nie musi to być zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Zarobki rodzica nie mają tutaj żadnego znaczenia – chodzi jedynie o potwierdzenie faktu zatrudnienia.
O wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu należy poprosić pracodawcę, a dokument taki powinniśmy dostać niemal od ręki. Warto też dla ułatwienia dostarczyć do zakładu pracy gotowy wzór pisma, na którym pracodawca złoży tylko swój podpis.
Podobne tematy:
- Podanie o przyjęcie do przedszkola WZÓR
- Wypowiedzenie umowy przedszkole WZÓR
- Jak napisać wypowiedzenie do przedszkola?
- Jak napisać Odwołanie do przedszkola WZÓR
- Podanie o pracę nauczyciela przedszkola WZÓR
- Wypowiedzenie umowy z przedszkolem WZÓR
- Odebranie dnia wolnego za święto wzór
- Oświadczenie o szczepieniach do przedszkola WZÓR
- Wniosek o przeniesienie do innego przedszkola wzór
Okej, czyli nie musi to być zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach? wystarczy tylko potwierdzenie, że pracujemy z mężem? w naszej niedużej miejscowości przyjęcie dziecka do przedszkola niestety wiąże się konieczność dostarczenia takiego świstka, chyba jest za dużo chętnych, którzy chcieliby oddać dziecko. Z tego co wyczytałam, żadne prawo nie reguluje, jak ma wyglądać procedura wnioskowania o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu, dlatego moje pytanie jest takie – co jeśli pracodawca nie będzie chciał mi takiego dokumentu przekazać? bądź dostanę dokument z opóźnieniem? można powołać się na jakieś przepisy? firma w której pracuję jest “inna” :/
Żadna nowość, u nas też przyjęcie dziecka do przedszkola zależne jest od tego czy rodzic/rodzice pracują. Chodzi o to, że jak pracuje tylko jeden rodzic, to drugi może zostać z dzieckiem w domu i wtedy oddanie dziecka do placówki nie jest konieczne. Zaświadczenie o zatrudnieniu do przedszkola jest bardzo podobne do zaświadczenia dotyczącego ubiegania się o kredyt :)