Wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie PDF DOC

Jak napisać umowę z sąsiadem na ogrodzenie? ogrodzenie wokół posesji można postawić zarówno na granicy działki, jak i w granicy, jednak po zawarciu odpowiedniego porozumienia z właścicielem sąsiedniego terenu. Płot między sąsiadami będzie wtedy własnością wspólną, co jest równoznaczne ze wspólnym ponoszeniem kosztów budowy czy kosztów utrzymania.

Wstęp

wzor-umowy-z-sasiadem-na-ogrodzenie-pdf-docNa wypadek ewentualnych sporów w przyszłości, warto dopilnować zawarcia z sąsiadem umowy na ogrodzenie w formie pisemnej. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiej pełnoprawnej umowy, która zabezpieczy obie strony, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie, którą pobierzesz poniżej:

Wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie

wzor-umowy-z-sasiadem-na-ogrodzenie-pdf-doc

Wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie

Jak zbudować ogrodzenie między sąsiadami?

umowa z sąsiadem na ogrodzenie wzorBudowa ogrodzenia między sąsiadami może przebiegać na dwa sposoby, w zależności od jego dokładnego umiejscowienia. Właściciel posesji ma następujące możliwości:

  • budowę ogrodzenia na granicy działki lub
  • budowę ogrodzenia w granicach działki.

W drugim przypadku wymagana będzie współpraca z sąsiadem, gdyż ogrodzenie znajdzie się dokładnie na granicy dwóch działek. Warto odnieść się więc do przepisów Kodeksu cywilnego, które głoszą, że:

“(…) mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów.”

Z dalszych zapisów wynika, że korzystający z takich obiektów sąsiedzi zobowiązani są wspólnie ponosić koszty ich utrzymania. Niestety, Kodeks nie omawia tematu kosztów budowy, dlatego decydując się na wspólną inwestycję, warto wykorzystać wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie, który precyzuje warunki porozumienia.

Umowa z sąsiadem na ogrodzenie, czyli umowa partycypowania w kosztach budowy ogrodzenia, powinna zawierać między innymi projekt ogrodzenia, spis i kosztorys niezbędnych materiałów oraz rozkład kosztów budowy.

Dokument musi określać także strony umowy (dane personalne sąsiadów) i numery działek. Warto zawczasu omówić również styl ogrodzenia, które powinno pasować do architektury obu sąsiadujących domów.

Jeśli wypełniony wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie ma być jedyną formalnością na drodze do realizacji inwestycji, należy pamiętać o nieprzekraczaniu narzuconej przepisami wysokości 2,2 metra budowanego ogrodzenia. Wtedy inwestorzy nie będą potrzebowali pozwolenia na budowę i nie będą zobligowani do dokonania zgłoszenia.

 

Prawo budowlane ogrodzenie między sąsiadami

umowa z sąsiadem na ogrodzenie wzorZawarta umowa między sąsiadami na ogrodzenie nie zwalnia inwestorów z przestrzegania ogólnych przepisów prawa budowlanego, które odnoszą się do budowy ogrodzenia. Należy wiedzieć więc, że co do zasady, budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, jeśli:

  • budowa ogrodzenia nie ma miejsca bezpośrednio przy elemencie infrastruktury publicznej, na przykład przy drodze czy torach,
  • wysokość ogrodzenia nie przekracza 2,2 m – mierząc od linii gruntu.

Istotne jest także spełnienie warunków technicznych, określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 r. Wspólne ogrodzenie musi być więc:

  • bezpieczne dla ludzi i zwierząt (na wysokości poniżej 1,8 m nie można montować drutu kolczastego czy grotów),
  • furtka i brama ogrodzenia muszą mieć właściwe wymiary, tj. 0,90 metrów szerokości furtki oraz 2,4 m szerokości bramy wjazdowej.

Spór sąsiedzki o płot

umowa z sąsiadem na ogrodzenie wzorCo zrobić, jeśli sąsiad nie wyraża zgody na budowę ogrodzenia w granicy lub nie chce partycypować w kosztach inwestycji? W takiej sytuacji, zamiast wypełniać wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie, właściciel działki powinien rozważyć dwie inne możliwości:

  • budowę ogrodzenia na własnej działce, położonego maksymalnie blisko granicy,
  • budowę ogrodzenia w granicy działek po uzyskaniu pisemnej zgody sąsiada.

W pierwszej sytuacji, o ile wszystkie elementy ogrodzenia, w tym również fundament, znajdują się w granicy działki będącej własnością inwestora, nie musi on uzyskiwać zgody sąsiada na rozpoczęcie budowy.

 

Płot jest wtedy własnością inwestora, który ponosi koszty zakupu materiałów czy prac związanych z budową oraz późniejszym utrzymaniem ogrodzenia. Obiekt jest w pełni własnością posiadacza działki i stanowi jego odpowiedzialność.

Druga sytuacja wymaga uzyskania zgody sąsiada ze względu na fakt, iż ogrodzenie ma znaleźć się dokładnie na granicy działek, a wtedy zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące murów czy płotów na granicy gruntów sąsiednich.

W takim przypadku ogrodzenie będzie traktowane jako własność wspólna sąsiadów. Oczywiście, płot można postawić również bez zgody sąsiada, jednak należy wtedy liczyć się z ryzykiem nakazu rozbiórki ogrodzenia.

Co zawrzeć w umowie na wspólny płot?

umowa z sąsiadem na ogrodzenie wzorWzór umowy na wspólny płot należy wykorzystać w sytuacji, kiedy ogrodzenie ma zostać wybudowane dokładnie w granicy działek lub jedynie częściowo na sąsiednim terenie.

Nawet jeśli stosunki między sąsiadami są dobre, lepiej nie ryzykować i udokumentować porozumienie w formie pisemnej na wypadek ewentualnych sporów w przyszłości.

Sąsiedzka umowa powinna zawierać:

  • dane personalne stron umowy,
  • numery działek wraz z adresem,
  • informacje o rozkładzie kosztów postawienia płotu,
  • informacje o podziale kosztów (zakup materiałów, opłacenie firmy budowlanej),
  • podpisy obu stron.

Aby umowa była pełna, należy dołączyć do niej także spis materiałów i projekt ogrodzenia, w którym zawarte będą informacje dotyczące sposobu budowania płotu, jego szerokości i wysokości, itd.

 

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie PDF DOC”
  1. Mariusz Cegielski

    Chcemy z sąsiadem postawić ogrodzenie na granicy działek, ogrodzenie wykonamy razem i po połowie podzielimy się kosztami. Z sąsiadem żyję na dobrej stopie, czy w takim przypadku warto w ogóle pisać umowę o ogrodzenie w granicy w sprawie równego ponoszenia kosztów związanych z budową ogrodzenia? obaj mamy świadomość, że nie ma obowiązku ponoszenia kosztów wybudowania płotu, ale chcemy żeby to jakoś wyglądało, a nie siatką leśną…

    1. Grzegorz Szwaciński

      Witaj Mariusz, w chwili obecnej wasze stosunki są dobre, co będzie za X lat? jestem zdania, że zawsze lepiej mieć wszystko na piśmie… tak na wszelki wypadek.

  2. Jeśli chodzi o usytuowanie ogrodzenia, to najlepszym rozwiązaniem zawsze jest postawienie ogrodzenia dokładnie w osi granicy działek, aby żaden z sąsiadów nie musiał poświęcać części swojej działki na ogrodzenie, dlatego zawsze opłaca się dogadać w tej kwestii z sąsiadem. Żadne przepisy prawa BEZPOŚREDNIO nie regulują tej kwestii, więc trzeba postawić na zdrowy rozsądek i odrobinę człowieczeństwa :) jedynie Prawo budowlane oraz Kodeks cywilny mogą mieć zastosowanie przy sporządzaniu umowy i wysokości ogrodzenia.

Comments are closed.