Zgoda sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy WZÓR

Jak napisać zgodę sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy? chociaż ogrodzenie posesji może wydawać się niewiele znaczącym obiektem, to nawet zwykłego płotu nie można wybudować niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Bardzo istotna jest przede wszystkim lokalizacja ogrodzenia.

Wstęp

zgoda-sasiada-na-budowe-ogrodzenia-w-granicy-wzor-pdf-docJeśli planowana inwestycja ma przebiegać wzdłuż granicy pomiędzy dwiema działkami, konieczne okaże się uzyskanie zgody sąsiada – najlepiej na piśmie, aby na przyszłość zabezpieczyć swoje interesy. Przed postawieniem ogrodzenia w granicy sąsiadujących ze sobą działek, należy uzyskać od sąsiada pisemną zgodę. Aby ułatwić Ci przygotowanie takiego pisma, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia i podpisania wzór zgody sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy:

Zgoda sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy wzór

zgoda-sasiada-na-budowe-ogrodzenia-w-granicy-wzor-pdf-doc

Zgoda sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy – wzór

Kiedy potrzebna jest zgoda sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy?

Budowa ogrodzenia w granicy to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu właściciel posesji nie traci zbyt dużej ilości własnego terenu. Ani prawo budowlane, ani akty pokrewne nie mówią o tym, jaka powinna być minimalna odległość ogrodzenia od działki sąsiada.

Inwestor musi kierować się więc prawem własności. W wielkim skrócie oznacza to, że nie może postawić płotu, który nawet najmniejszą swoją częścią będzie stanowił wtargnięcie na teren prywatny bez zgody jego właściciela. Dotyczy to nawet fundamentów ogrodzenia.

W praktyce zgoda sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy nie będzie potrzebna nawet wtedy, kiedy płot dzieli od działki sąsiedniej jedynie kilka milimetrów. Warto dopilnować jednak, aby odległości te zostały potwierdzone przez fachowca, czyli geodetę.

Takiej opinii nie można będzie później podważyć.

Należy pamiętać, że nie ma znaczenia, czy posesja graniczy z działką rolną, czy budowlaną. Obowiązują te same zasady – ogrodzenie nie powinno wychodzić poza obręb działki inwestora.

W przypadku sąsiedztwa działki rolnej zaleca się dodatkowo porozumieć z jej właścicielem, ponieważ ogrodzenie zlokalizowane dokładnie przy granicy może utrudniać mu wykonywanie niektórych prac rolnych, na przykład koszenie.

 

Czy można postawić płot w granicy bez zgody sąsiada?

Teoretycznie, nikt nie zabrania właścicielowi posesji budowy płotu w granicy działki bez zgody właściciela terenu sąsiedniego. Takie działanie jest jednak bardzo ryzykowne, ponieważ narusza prawo własności sąsiada, stąd ten może domagać się zarówno usunięcia ogrodzenia z terenu swojej działki, jak i wypłaty dodatkowego odszkodowania.

Należy wiedzieć więc, że zgoda sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy nie będzie potrzebna, jeśli płot w całości znajdzie się na terenie inwestora.

O ile żadna część ogrodzenia, w tym nawet fundamenty, nie będą wychodziły poza teren działki osoby, która decyduje się na budowę.

Nie ma tutaj znaczenia wysokość płotu bez zgody sąsiada inwestor nigdy nie może mieć pewności, co do przyszłych konsekwencji budowy ogrodzenia wzdłuż linii dzielącej posesje.

Jak postawić ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada?

Odległość ogrodzenia od granicy działki sąsiada jest na tyle ważna, że to na jej podstawie określa się, kiedy wymagana będzie zgoda właściciela sąsiedniej posesji na przeprowadzenie inwestycji.

Jeśli sąsiad nie zgadza się ani na partycypację w kosztach budowy, ani na samą budowę, jedynym rozwiązaniem jest postawienie płotu w pewnej odległości od granicy działki, nawet jeśli będzie to tylko kilka milimetrów.

Zasadniczo, warto jednak odsunąć linię ogrodzenia na taką odległość od granicy, aby zapewnić sobie komfortowy dostęp do obu stron płotu bez naruszania prawa własności sąsiada.

Będzie to dużym ułatwieniem podczas przeprowadzania napraw czy zabiegów konserwacyjnych – szczególnie, jeśli stosunki sąsiedzkie są naprawdę napięte.

 

Umowa z sąsiadem na ogrodzenie

W bardziej pozytywnych okolicznościach inwestor zainteresowany budową ogrodzenia może dogadać się z sąsiadem w sprawie postawienia płotu w granicy. Wzniesione w tym miejscu ogrodzenie będzie własnością wspólną, co oznacza, że obie strony będą za nie na równi odpowiedzialne.

Co ważne, taka inwestycja może, lecz nie musi opierać się na partycypacji kosztów.

Jeśli sąsiad wyraża zgodę na budowę ogrodzenia, ale nie chce lub nie ma możliwości współfinansowania inwestycji, to osoba, która wyszła z taką inicjatywą, powinna zdecydować, czy chce wybudować płot na swój własny koszt, a później dzielić z kimś prawo własności.

Sąsiedzi powinni udokumentować ustalenia swojego porozumienia w sprawie płotu, wykorzystując wzór umowy z sąsiadem na ogrodzenie, który w szczegółowy sposób określa między innymi podział kosztów wspólnej inwestycji.

Dokument zawiera:

  • określenie stron umowy,
  • wskazanie działek, pomiędzy którymi ma zostać wybudowany płot (numer i adres działki),
  • informację o podziale kosztów,
  • dokładny podział kosztów w oparciu o listę materiałów i szczegółowy kosztorys.

Do umowy z sąsiadem na ogrodzenie dołącza się również projekt obiektu, który określa jego wysokość, szerokość czy sposób budowy.

Oświadczenie wyrażenie zgody sąsiada na budowę w granicy ogrodzenia

Jeśli sąsiad wyraża zgodę na budowę ogrodzenia w granicy, ale nie zamierza współpracować z inicjatorem budowy w zakresie finansowania czy wykonania płotu, należy uzyskać od niego pisemną zgodę w formie oświadczenia.

Najważniejszym elementem takiego dokumentu jest oświadczenie sąsiada o zapoznaniu się z planami budowy obiektu oraz o braku zastrzeżeń względem przedstawionych mu dokumentów.

Podpisanie zgody zawierającej te dwa zapisy gwarantuje inwestorowi pełną ochronę przed roszczeniami ze strony sąsiada. Należy pamiętać, że pismo dla swojej ważności musi zawierać także dane osobowe właściciela sąsiedniej działki oraz jej numer i adres.

Niezbędny jest także własnoręczny podpis sąsiada.

 

Czy zgoda sąsiada wystarczy, aby wybudować ogrodzenie?

Do inwestycji, jaką jest budowa ogrodzenia w granicy, stosuje się przepisy ustawy Prawo budowlane. Według nich postawienie płotu, który nie graniczy z elementami infrastruktury publicznej i nie przekracza swoją wysokością 2,2 metra, nie wymaga się ani uzyskania zgody na budowę, ani zgłoszenia.

Oznacza to, że jeśli obiekt nie przekroczy określonej wysokości, jedyne czego będzie potrzebował inwestor, aby rozpocząć budowę to pisemna zgoda sąsiada. Należy pamiętać jednak, że podczas wznoszenia ogrodzenia inwestora obowiązują narzucone przez przepisy warunki.

Płot musi posiadać odpowiedniej szerokości furtkę oraz bramę, a jego konstrukcja powinna być bezpieczna dla zwierząt i ludzi, co wyklucza możliwość wykorzystania ostrych elementów na ogrodzeniach, które mają nie więcej niż 180 cm wysokości.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze