Z mojej pensji z konta zniknęła pewna kwota, zabrał ją komornik, ale za co?

Witam. Dziś z mojej pensji z konta zniknęła pewna kwota. Poszedłem do banku i okazało się, że komornik mi ją zabrał.

Nie mam pojęcia jaki komornik i za jaki dług, chciałem nadmienić jeszcze, że w miejscu zameldowania i adresu do korespondencji nie byłem od paru miesięcy, jak również moi rodzice obecnie tam nie przebywają, więc nie dostałem nawet żadnego pisma.


Zniknęły mi pieniądze z konta bankowego

To, co opisałeś, to bardzo częsty scenariusz, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania i wierzyciel wtedy ma stary adres do korespondencji, a my mieszkamy pod zupełnie innym, nowym adresem.

Wtedy, w sytuacji, gdy mamy niespłacony dług, pisma od wierzyciela, pisma od firmy windykacyjnej, czy pisma komornicze i sądowe, przychodzą właśnie pod stary adres i nie mamy szansy się od nich odwołać, czy przygotować do egzekucji komorniczej, bo już nas pod tym adresem nie ma.

Jeśli z konta bankowego zniknęła Ci kwota, którą zajął komornik, to powinieneś udać się do banku i zapytać pracownika banku o dokładne dane komornika, na którego konto bank przelał zajętą kwotę, warto też poprosić o numer sygnatury sprawy, bo dzięki niej, dzwoniąc do rejonowego sądu, będziesz mógł dowiedzieć się, za jaki dług została wszczęta egzekucja z Twojego rachunku bankowego.

Co więcej, aby sprawdzić swoje zadłużenie, możesz też pobrać raport z BIK-u, tam w dziale „Niespłacone długi” będziesz miał jak na dłoni, wskazane wszystkie Twoje długi, raport będzie wyglądał podobnie do tego:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Koniecznie musisz dowiedzieć się, co to jest za dług, bo jeśli dług ten jest sprzed kilku laty, to być może uległ on przedawnieniu i nie musisz go tak naprawdę spłacać? o tym, kiedy jakie długi przedawniają się <— dowiesz się, czytając ten poradnik.

Wtedy, jeśli okazałoby się, że komornik ściąga przedawniony dług, to możesz skierować do sądu powództwo przeciwegzekucyjne, a dokładniej pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków i nosi on nazwę powództwo przeciwegzekucyjne – wzór.

W pozwie takim będziesz musiał zażądać pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego, powołując się na przedawnienie dochodzonej przez komornika wierzytelności.

Wystarczy wtedy napisać coś takiego:

“wnoszę o zabezpieczenie pozwu poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego (Imię i Nazwisko) przy Sądzie Rejonowym w (Miejscowość) pod sygnaturą (sygnatura akt) do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia pozwu”.

Sąd wtedy szybko wyda postanowienie o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego i z takim postanowieniem należy błyskawicznie udać się do komornika sądowego, aby to pismu mu przedstawić.

W momencie doręczenia powyższego postanowienia komornikowi nie może on od już podejmować żadnych czynności egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi, a także nie może też dokonywać żadnych zajęć, bądź przekazywać wyegzekwowanych należności wierzycielowi, który zlecił na Tobie egzekucję komorniczą.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły, które także musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Z mojej pensji z konta zniknęła pewna kwota, zabrał ją komornik, ale za co?”
  1. Pracuje na cały etat, mam 4 tys zadłużenia, dostałam egzekucje od komornika, dochód mój 2100 brutto, czy komornik zabierze coś z pensji? i z konta? wypłata jest przelewana na konto. I mam działkę budowlaną, czy komornik może ją zając? i czy można jakoś z komornikiem dojść do porozumienia? czy może rozłożyć dług w ratach? pozdrawiam.

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli Twój dochód wynosi 2100 brutto, czyli 1530 zł netto, to komornik z tej pensji nie będzie mógł zająć nawet złotówki. Co innego jeśli chodzi o konto bankowe, jeśli komornik je zajmie, to jeśli Twoje oszczędności przekroczą 1575 zł w danym miesiącu, to komornik będzie mógł zająć tę nadwyżkę. Dlatego w Twoim przypadku ważne będzie, aby co miesiąc opróżniać konto do zera, tak aby w następnym miesiącu, wpływająca na konto wypłata nie powiększyła kwoty wolnej od zajęcia, czyli wspomniane 1575 zł. Czy komornik może zająć działkę za 4 tys zł długu? nie wydaje mi się, bo wartość działki jest nieproporcjonalnie większa do kwoty Twojego zadłużenia. Pozdrawiam!

Comments are closed.