Z mojej pensji z konta zniknęła pewna kwota, zabrał ją komornik, ale za co? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Z mojej pensji z konta zniknęła pewna kwota, zabrał ją komornik, ale za co?

Witam. Dziś z mojej pensji z konta zniknęła pewna kwota. Poszedłem do banku i okazało się, że komornik mi ją zabrał. Nie mam pojęcia jaki komornik i za jaki dług, chciałem nadmienić jeszcze, że w miejscu zameldowania i adresu do korespondencji nie byłem od paru miesięcy, jak również moi rodzice obecnie tam nie przebywają, więc nie dostałem nawet żadnego pisma.


To co opisałeś, to bardzo częsty scenariusz, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania i wierzyciel wtedy ma stary adres do korespondencji, a my mieszkamy pod zupełnie innym, nowym adresem.

Wtedy, w sytuacji gdy mamy niespłacony dług, pisma od wierzyciela, pisma od firmy windykacyjnej, czy pisma komornicze i sądowe, przychodzą właśnie pod stary adres i nie mamy szansy się od nich odwołać, czy przygotować do egzekucji komorniczej, bo już Nas pod tym adresem nie ma.

Jeśli z konta bankowego zniknęła Ci kwota, którą zajął komornik, to powinieneś udać się do banku i zapytać pracownika banku o dokładne dane komornika, na którego konto bank przelał zajętą kwotę, warto też poprosić o numer sygnatury sprawy, bo dzięki niej, dzwoniąc do rejonowego sądu, będziesz mógł dowiedzieć się, za jaki dług została wszczęta egzekucja z Twojego rachunku bankowego.

Dodatkowo, aby sprawdzić swoje zadłużenie, możesz też pobrać raport z BIK-u, tam w dziale „Niespłacone długi” będziesz miał jak na dłoni, wskazane wszystkie Twoje długi, raport będzie wyglądał podobnie do tego:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Koniecznie musisz dowiedzieć się, co to jest za dług , bo jeśli dług ten jest sprzed kilku laty, to być może uległ on przedawnieniu i nie musisz go tak naprawdę spłacać? o tym kiedy jakie długi przedawniają się <– dowiesz się czytając ten poradnik.

Wtedy, jeśli okazałoby się, że komornik ściąga przedawniony dług, to możesz skierować do sądu powództwo przeciwegzekucyjne, a dokładniej pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków i nosi on nazwę powództwo przeciwegzekucyjne – wzór.

W pozwie takim, będziesz musiał zażądać pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego, powołując się na przedawnienie dochodzonej przez komornika wierzytelności.

Wystarczy wtedy napisać coś takiego:

„wnoszę o zabezpieczenie pozwu poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego (Imię i Nazwisko) przy Sądzie Rejonowym w (Miejscowość) pod sygnaturą (sygnatura akt) do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia pozwu”.

Sąd wtedy szybko wyda postanowienie o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego, i z takim postanowieniem należy błyskawicznie udać się do komornika sądowego, aby to pismu mu przedstawić.

W momencie doręczenia powyższego postanowienia komornikowi sądowemu, nie może on od już podejmować żadnych czynności egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi, a także nie może też dokonywać jakichkolwiek zajęć, bądź przekazywać wyegzekwowanych należności wierzycielowi, który zlecił na Tobie egzekucję komorniczą.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

Skarga na czynności komornika

Artykuły, które także musisz przeczytać:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

 1. Avatar

  Anna

  Pracuje na cały etat, mam 4 tys zadłużenia, dostałam egzekucje od komornika, dochód mój 2100 brutto, czy komornik zabierze coś z pensji? i z konta? wypłata jest przelewana na konto. I mam działkę budowlaną, czy komornik może ją zając? i czy można jakoś z komornikiem dojść do porozumienia? czy może rozłożyć dług w ratach? pozdrawiam.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli Twój dochód wynosi 2100 brutto, czyli 1530 zł netto, to komornik z tej pensji nie będzie mógł zająć nawet złotówki. Co innego jeśli chodzi o konto bankowe, jeśli komornik je zajmie, to jeśli Twoje oszczędności przekroczą 1575 zł w danym miesiącu, to komornik będzie mógł zająć tę nadwyżkę. Dlatego w Twoim przypadku ważne będzie, aby co miesiąc opróżniać konto do zera, tak aby w następnym miesiącu, wpływająca na konto wypłata nie powiększyła kwoty wolnej od zajęcia, czyli wspomniane 1575 zł. Czy komornik może zająć działkę za 4 tys zł długu? nie wydaje mi się, bo wartość działki jest nieproporcjonalnie większa do kwoty Twojego zadłużenia. Pozdrawiam!

NAPISZ KOMENTARZ