DWÓCH komorników a wynagrodzenie [czy obaj zajmą wynagrodzenie?]

Witam, czy możliwe jest dwóch komorników do jednego wynagrodzenia? Pracuję na umowę zlecenie i mam dwóch komorników, pierwszy komornik pobiera mi 50% wynagrodzenia i moje pytanie brzmi: czy ten drugi komornik może zabrać te drugie 50% wynagrodzenia? Jak już pierwszy zabiera połowę? i jak jest to moje jedyne źródło dochodu?


Nie dostarczyłaś mi wystarczających szczegółów. Dlaczego komornik zabiera Ci aż 50% wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia? czyżby Twoje zarobki dochodziły do 3.000 zł miesięcznie?

Bo tylko wtedy komornik może zająć połowę wynagrodzenia. Jeśli Twoje zarobki są mniejsze, to komornik powinien przy umowie zlecenie zastosować kwotę wolną od zajęcia komorniczego, tak jak przy umowie o pracę i na 2018 rok, kwota wolna od zajęcia wynosi 1530 zł.

Dwóch komorników a wynagrodzenie

Jeśli masz drugiego komornika, to o nic się nie martw, prawo zabrania dwóch egzekucji z tego samego wynagrodzenia lub prawa majątkowego. Jeśli dołączył drugi komornik z egzekucją komorniczą, to pierwszeństwo w egzekwowaniu należności dla wierzyciela, będzie miał pierwszy komornik, który zajął Twoją pensję z tytułu umowy zlecenie.

Wiedz jednak, że skoro jeden komornik zajmuje Twoją pensję, to drugi komornik będzie miał prawo, aby zająć Twoje konto bankowe (o ile nie zostało jeszcze zajęte przez pierwszego komornika).

Na ogół, gdy do dłużnika zgłasza się dwóch komorników lub więcej, to dochodzi wtedy do zbiegu egzekucji. W takiej sytuacji to na pracodawcy będzie spoczywać obowiązek powiadomienia drugiego komornika, że jest już jeden komornik. Resztę między sobą załatwią obaj komornicy.

Jeśli z jakichś powodów ustalenie, który komornik pierwszy zgłosił się do dłużnika, okaże się niemożliwe, zbieg egzekucji komorniczej rozstrzygany jest na rzecz komornika, który egzekwuje wyższą kwotę dla wierzyciela. Mówi tak art. 62 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji:

§ 1. W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego egzekucje do tej rzeczy albo prawa majątkowego prowadzi łącznie sądowy organ egzekucyjny albo organ egzekucyjny, który jako pierwszy dokonał zajęcia, a w razie niemożności ustalenia tego pierwszeństwa – organ, który dokonał zajęcia na poczet należności w wyższej kwocie.

… oraz art. 773 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

§ 1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu. § 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

Podsumowanie

Jeśli zarabiasz około 3.000 zł miesięcznie, to komornik może zająć Ci 50% wynagrodzenia, jeśli zarabiasz mniej, to komornik może zająć Ci jedynie kwotę powyżej minimalnego wynagrodzenia, które jednocześnie jest kwotą wolną od zajęcia komorniczego.

Jeśli natomiast masz dwóch komorników, to nie mają oni prawa równocześnie zajmować Twojego wynagrodzenia, jest to niezgodne z prawem.

Gdy dołącza drugi komornik chcący egzekwować dług z tego samego prawa majątkowego, wynagrodzenia czy świadczenia co pierwszy komornik, to drugi komornik musi zaczekać, aż spłacisz pierwszego komornika, dopiero wtedy drugi komornik może zająć Ci wynagrodzenia.

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Przeczytaj także:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

5 komentarzy w “DWÓCH komorników a wynagrodzenie [czy obaj zajmą wynagrodzenie?]”
  1. Witam, posiadam dwóch komorników na wypłacie. Moje długi wynoszą ok.11 tys. Posiadam umowę o pracę ale jeśli chodzi o zdolność kredytową – jest kiepska, ponieważ nie spłacałam kredytów, gdyż nie było możliwości, teraz jak komornik jeden najpierw siadł na wypłatę było ponad 7 tysięcy i uznałam ze weźmie to co musi i będę miała spokój, dziś doszedł kolejny komornik i jest to 4 tysiące więcej. Nie wiem od czego zacząć…

    1. Janina Gołębiecka

      Witaj, nie jest możliwe, aby dwóch komorników zajmowało jedno wynagrodzenie Jessica, jeśli jeden komornik zajmuje Twoje wynagrodzenie, to ten drugi z komorników musi “ustawić się w kolejce” i będzie mógł potrącać część Twojego wynagrodzenia dopiero, gdy pierwszy z komorników zakończy egzekucję.

  2. Witam. Mam dwóch komorników na pensji, dogadałam się z Komornikiem na kwotę 500 zł miesięcznie, komornik zajął mi wynagrodzenie na te kwotę, po czym dowiedziałam się od pracodawcy, że jeszcze jeden komornik zajął mi wynagrodzenie do najniższej krajowej, czy tak może być ze pensje zajmuje dwóch komorników? proszę o poradę, nie wiem jak sobie z tym poradzić, pracodawca twierdzi że mogę komorników na pensji mieć kilku…

  3. Mam już komornika który potrąca mi z wypłaty i zostawia mi tyle ile się należy, ale dwa dni temu zablokował mi inny komornik konto, czy ma do tego prawo skoro już mam jednego komornika na koncie bankowym? to drugi niema prawa mi potrącać? proszę o odpowiedź co mam w tej sytuacji robić… proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

  4. Witam, Czy mam obowiązek płacić 2-óch komorników? mam już jednego komornika któremu płacę 200 zł co miesiąc, ale teraz pojawił się drugi komornik, który chce zająć mi wierzytelność. Pytanie: Czy drugi komornik może zająć mi wierzytelność jeżeli mam już jednego komornika i go spłacam? Czy spłacając już jednego komornika, drugi może zabrać mi np. auto, albo zająć coś z mieszkania.

Comments are closed.