Jak obniżyć alimenty? jak to zrobić? nie starcza mi na życie!

Forum prawneKategoria: AlimentyJak obniżyć alimenty? jak to zrobić? nie starcza mi na życie!
Dorian F. zapytał 4 lata temu

Witam, jak obniżyć alimenty?

mam kłopot z utrzymaniem się, ponieważ mam zadłużenie alimentacyjne około 80 tys. złotych i komornik ściąga mi większość wynagrodzenia z wypłaty, tzn. przy zarobkach 2950 brutto zostaje mi około 700 zł, po czym muszę zapłacić rachunki około 300 zł i reszta starcza na nie wiele do przeżycia.

Wcale nie uchylam się od płacenia alimentów, bo pracuje na umowę o pracę na pełny etat, mam zwyrodnienie stawów kręgosłupa, przebywałem w szpitalu i na L4 przez ponad dwa miesiące, chorobowe wynosiło około 600 zł, musiałem zakupić leki i z nie których zrezygnować, bo nie miałem za co ich wykupić.

Jak obniżyć alimenty? Czy można coś zrobić, aby sytuacja finansowa była mniej dotkliwa dla mnie? bo za 700 zł miesięcznie nie da się funkcjonować, ale wcale nie chcę unikać płacenia alimentów i tego jestem świadomy, tylko chcę normalnie żyć.

Jak wnioskować o obniżenie alimentów? dostanę pomoc na forum?

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, oczywiście możesz starać się o obniżenie świadczenia alimentacyjnego na dzieci, składając odpowiedni pozew do sądu rodzinnego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionych do alimentacji.

W pozwie o obniżenie alimentów wykazać należy zmianę okoliczności przemawiającą za potrzebą obniżenia alimentów. W Twoim przypadku będzie to choroba, potrzeba poniesienia wysokich kosztów leczenia, oraz niskie zarobki. Każdą okoliczność należy uprawdopodobnić, składając odpowiedni dowód – zaświadczenie o stanie zdrowia, historia choroby, orzeczenie o niepełnosprawności, faktury za leki, umowa o pracę.

Obawiam się jednak, że jeśli nawet sąd przychyli się do Twojego wniosku o obniżenie alimentów, to Twoja sytuacja materialna nie zmieni się.

Musisz pamiętać, że komornik egzekwuje zaległości alimentacyjne, które jak sam podajesz: wynoszą 80 000 zł.

Zatem nawet jeśli wysokość bieżących alimentów zostanie zmniejszona, komornik nadal ściągać będzie zaległości sprzed lat i jako dłużnikowi alimentacyjnemu zostawi wolną od zajęcia część wynagrodzenia – tylko 40%.

Jedyną szansą na poprawę kondycji finansowej jest znalezienie lepiej płatnej pracy, bo niestety obawiam się, że dług alimentacyjny komornik egzekwował będzie jeszcze wiele lat.

Ściśle powiązane artykuły:

 

Kaja odpowiedział 4 lata temu

Witam. Jak dowiedzieć się dokładne dane wierzyciela? mam zadłużenie alimentacyjne, komornik zabiera mi 60 procent, pracuje za grosze, napisałam do niego pismo, nie odpisali – dzisiaj wzięłam wypłatę 796 zł, więc zadzwoniłam, żeby się dowiedzieć, dlaczego mi na pismo nie odpisali i dowiedziałam się, że pismo zostało odrzucone, bo to alimenty i dlatego mi nie odpisali, co jest chore dla mnie i jutro mam dzwonić do pani, która tym pismem się zajmowała.

Jarokika odpowiedział 4 lata temu

Jak napisać wniosek o obniżenie zaległych alimentów Proszę mi napisać jak mam napisać wniosek do komornika o obniżenie zaległych alimentów, komornik ściąga mi z najniższej krajowej 1300 zł, to są bieżące alimenty oraz zaległe alimenty, chciałbym, aby komornik mi zabierał mniejszą kwotę o zaległe alimenty, ponieważ mam ciężką sytuację materialną, proszę o napisanie lub podanie wzoru jak to napisać do komornika, dziękuję.

grzegorz.m odpowiedział 4 lata temu

Chciałbym obniżyć kwotę alimentów pobieranych z mojego konta. Mam pobierane 60 procent na alimenty z pensji. Zostaje mi 700 zł.

Ale to przestaje mi wystarczać na wynajęcie pokoju, w którym mieszkam. Jak zmusić kancelarię komorniczą, która jest w Elblągu, żeby zostawiała mi więcej na koncie? Nadmieniam, że na wyroku alimentacyjnym, który oni egzekwują, jest mój syn, co do którego w 2016 r.

Prokuratura wykazała, że jestem ojcem niebiologicznym, niemniej jednak dług zaczął kumulować się wcześniej do 60 tys. Bo od 2012 r. Kiedy to na skutek założonej przez byłą żonę sprawy zostałem osobą bezdomną, bo w wyniku 207 straciłem prawo do pobytu we wspólnym mieszkaniu.

Nadmieniam, że mam nową partnerkę i mamy trójkę dzieci w wieku do 4 lat niestety wszystkie w rodzinach zastępczych no i musimy wynajmować mieszkanie.

Moja kobieta przez te 4 lata nie pracowała (zresztą poprzednia też nigdy nie a jej partner murarz malarz – ojciec mojego dziecka to najzwyklejszy alkoholik utrzymujący się z tych alimentów) niemniej jednak oni mają poparcie MOPS-u, policji i sądu więc ja muszę płacić.

Co robić. Nadmieniam, że rady typu proszę się zabić albo jego są dawane ze strony MOPS-u, policji czy sądu dawno przestały mnie rozśmieszać.

Ania odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, posiadam długi alimentacyjne i mam zajętą emeryturę 2711,96 brutto po potrąceniu otrzymuję 633,71 netto co nie wystarcza mi na podstawowe rachunki – nie mówiąc już o jedzeniu i lekach. Czy istnieje możliwość zajęcia mniejszej kwoty, aby mi, choć 1000 zł zostało na życie? Niestety z pozostałej kwoty nie jestem w stanie opłacać wszystkich mediów i zaraz powstanie kolejny dług.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

niestety przy długach alimentacyjnych nie występuje kwota wolna od zajęcia. Dlatego komornik ma prawo zająć do 60% przysługującego dłużnikowi świadczenia. Wskazane procentowe zajęcie jest maksymalne, jakie można stosować. Niemniej w większości spraw zajmowane są pełne kwoty, wyjątkowo bowiem wierzyciele wyrażają zgodę na ograniczenie zajęcia.

Z uwagi na powyższe, to co mogę Panu doradzić, to kontakt z wierzycielem i zwrócenie się do niego z wnioskiem o ograniczenie zajęcia. Może Pan spróbować wynegocjować zawieszenie postępowanie egzekucyjnego i realizację dobrowolnych wpłat lub zmniejszenie kwoty zajęcia.

Natomiast w sytuacji, gdy wierzyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie zajęcia, zasadne będzie złożenie do sądu wniosku, by ten wydał właściwe orzeczenie – zmniejszył zajęcie. Być może jeśli wykaże Pan, że nie jest w stanie utrzymać się z pozostałej po zajęciu kwoty, sąd orzeknie na Pana korzyść.

Niemniej proszę mieć świadomość, że sąd będzie orzekać na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, dlatego ewentualny wniosek o ograniczenie zajęcia należy rzetelnie przygotować i podeprzeć odpowiednim materiałem dowodowym.

W sprawie znaczenie będą mieć stałe koszty utrzymania – zakup wyżywienia, opłaty mieszkaniowe, koszty leczenia. Warto więc gromadzić rachunki i robić zestawienia, które mogą okazać się niezbędne w ewentualnej sprawie sądowej.