Jak obniżyć alimenty? jak to zrobić? nie starcza mi na życie!

Forum prawneKategoria: AlimentyJak obniżyć alimenty? jak to zrobić? nie starcza mi na życie!
AvatarDorian F. zapytał 8 miesięcy temu

Witam, jak obniżyć alimenty?

mam kłopot z utrzymaniem się, ponieważ mam zadłużenie alimentacyjne około 80 tys. złotych i komornik ściąga mi większość wynagrodzenia z wypłaty, tzn. przy zarobkach 2950 brutto zostaje mi około 700 zł, po czym muszę zapłacić rachunki około 300 zł i reszta starcza na nie wiele do przeżycia.

Wcale nie uchylam się od płacenia alimentów, bo pracuje na umowę o pracę na pełny etat, mam zwyrodnienie stawów kręgosłupa, przebywałem w szpitalu i na L4 przez ponad dwa miesiące, chorobowe wynosiło około 600 zł, musiałem zakupić leki i z nie których zrezygnować, bo nie miałem za co ich wykupić.

Jak obniżyć alimenty? Czy można coś zrobić, aby sytuacja finansowa była mniej dotkliwa dla mnie? bo za 700 zł miesięcznie nie da się funkcjonować, ale wcale nie chcę unikać płacenia alimentów i tego jestem świadomy, tylko chcę normalnie żyć.

Jak wnioskować o obniżenie alimentów? dostanę pomoc na forum?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj, oczywiście możesz starać się o obniżenie świadczenia alimentacyjnego na dzieci, składając odpowiedni pozew do sądu rodzinnego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionych do alimentacji.

W pozwie o obniżenie alimentów wykazać należy zmianę okoliczności przemawiającą za potrzebą obniżenia alimentów. W Twoim przypadku będzie to choroba, potrzeba poniesienia wysokich kosztów leczenia, oraz niskie zarobki. Każdą okoliczność należy uprawdopodobnić, składając odpowiedni dowód – zaświadczenie o stanie zdrowia, historia choroby, orzeczenie o niepełnosprawności, faktury za leki, umowa o pracę.

Obawiam się jednak, że jeśli nawet sąd przychyli się do Twojego wniosku o obniżenie alimentów, to Twoja sytuacja materialna nie zmieni się.

Musisz pamiętać, że komornik egzekwuje zaległości alimentacyjne, które jak sam podajesz: wynoszą 80 000 zł.

Zatem nawet jeśli wysokość bieżących alimentów zostanie zmniejszona, komornik nadal ściągać będzie zaległości sprzed lat i jako dłużnikowi alimentacyjnemu zostawi wolną od zajęcia część wynagrodzenia – tylko 40%.

Jedyną szansą na poprawę kondycji finansowej jest znalezienie lepiej płatnej pracy, bo niestety obawiam się, że dług alimentacyjny komornik egzekwował będzie jeszcze wiele lat.

Ściśle powiązane artykuły:

 

AvatarKaja odpowiedział 4 miesiące temu

Witam. Jak dowiedzieć się dokładne dane wierzyciela? mam zadłużenie alimentacyjne, komornik zabiera mi 60 procent, pracuje za grosze, napisałam do niego pismo, nie odpisali – dzisiaj wzięłam wypłatę 796 zł, więc zadzwoniłam, żeby się dowiedzieć, dlaczego mi na pismo nie odpisali i dowiedziałam się, że pismo zostało odrzucone, bo to alimenty i dlatego mi nie odpisali, co jest chore dla mnie i jutro mam dzwonić do pani, która tym pismem się zajmowała.

Twoja odpowiedź