Wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów
AvatarLeszek zapytał 3 miesiące temu

Dzień dobry, potrzebuję wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów. Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, za miesiąc mija 2 lata kary (chodzi o prawo jazdy kat. C+E).

Czy na mój wniosek, sąd może skrócić te 3 lata do 2 lat? chodzi o to, że mam jakby załatwioną już pracę w małej firmie transportowej, niestety pracodawca nie będzie czekał ze stanowiskiem dla mnie cały rok, stąd zastanawiam się, czy dałoby radę ten wyrok skrócić?

Gdzie ewentualnie złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów? czy mam jakieś szanse? nigdy wcześniej nie byłem karany, a zakaz prowadzenia pojazdów mam przez alkohol, prowadziłem pod wpływem alkoholu. Pozdrawiam!

9 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

co do zasady – ustawodawca przewidział możliwość skrócenia zakazu prowadzenia auta. Wydaje się więc, że jeśli upłynęło już więcej niż połowa kary i masz możliwość podjęcia zatrudnienia w firmie transportowej, to sąd powinien uwzględnić Twój wniosek.

Niemniej jednak piszesz, że zakaz związany jest z jazdą pod wpływem alkoholu. Dlatego, aby nie tracić czasu i nie zwodzić przyszłego pracodawcy obietnicami rozpoczęcia pracy, zachęcam Cię do podjęcia kontaktu z prawnikiem na miejscu, który będzie w stanie dokładnie określić Twoje szanse, biorąc pod uwagę okoliczności zaistniałego zdarzenia.

Jest to o tyle istotne, że w pewnych wypadkach sąd oddali wniosek o skrócenie zakazu. Będzie to m.in. popełnienie przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub jazda po spożyciu narkotyków, lub pod ich wpływem.

Ja niestety nie znam stanu faktycznego Twojej sprawy, dlatego mogę odpowiedzieć tylko ogólnie, pisząc że istnieje możliwość skrócenia zakazu prowadzenia auta. Analiza sprawy z adwokatem na miejscu da Ci szansę przygotowania się do sprawy i złożenia odpowiednich wniosków – np. wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów lub umożliwienie prowadzenia auta wyposażonego w blokadę alkoholową.

Wzór gotowego wniosku wraz z przykładami wypełnienia, zamieszczam poniżej:

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-wzor-pdf-doc
Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Powodzenia!

AvatarMich odpowiedział 3 miesiące temu

Jestem w podobne sytuacji, zastanawiam się właśnie jak napisać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, miałem wypadek na motorze, alkomat wykazał 0,35 dm w wydychanym powietrzu, dostałem zakaz prowadzenia przez 3 lata. Od wydania wyroku minęło 20 miesięcy, chcę ubiegać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, co napisać w uzasadnieniu?
 
 

Avatarzdyc odpowiedział 3 miesiące temu

Czy osoba skazana na podstawie Art. 177 § 2, też może starać się o skrócenie zakazu?

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

na wszystkich forach są zapytania osób, którym zakazano prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Dodam, że ja nie byłem pod wpływem żadnych środków, ani alkoholu.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Możesz starać się o skrócenie zakazu:

Art. 84.

§ 1. Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1–3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli środki karne wymienione w art. 39 pkt 2–3 orzeczono na podstawie art. 41 § 1a, art. 41a § 3 albo art. 42 § 2 lub 3.

AvatarCyprys odpowiedział 3 miesiące temu

Jakie pisać uzasadnienie wniosku?

AvatarDwid12312 odpowiedział 3 miesiące temu

A ja bym chciał złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez założenie blokady alkoholowej, co w takim przypadku napisać we wniosku? coś wspominać o tej blokadzie? wiem ile taka blokada kosztuje i gdzie można ją kupić. Tylko jak przekonać sąd, że zamontowanie blokady antyalkoholowej rozwiąże problem? zabrano mi prawo jazdy za kierowanie pod wpływem alkoholu.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Jak uzasadnić wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową? tysiące ukaranych przez sąd kierowców co roku wraca na drogi przed upływem orzeczonego czasu zakazu. Sądy przychylniej spoglądają na takie wnioski, jeśli wnioskodawca zdecyduje się na blokadę alkoholową, która odblokowuje zapłon dopiero po wykonaniu badania trzeźwości.

Warunkiem ubiegania się o skrócenie zakazu, jest odczekanie połowy czasu orzeczonego zakazu, jeśli zakaz wydano na 3 lata, to dopiero po upływie 1,5 roku możesz starać się o skrócenie zakazu. Natomiast w przypadku zakazu dożywotniego, upłynąć musi co najmniej 10 lat.

Uzasadnienie wniosku powinno koncentrować się na tym, iż zastosowany przez sąd środek karny (odebranie możliwości prowadzenia pojazdów) spełnił już swoje zadanie i wywołał w skazanym skruchę oraz uzmysłowienie sobie popełnionego przestępstwa.

Należy przekonać sąd, że odzyskanie przez Ciebie prawa do prowadzenia pojazdów, nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia dla innych uczestników drogi. Warto więc w uzasadnieniu napisać, że od czasu orzeczenia kary, nie naruszyliśmy prawa.

Dobre uzasadnienie wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, to wskazanie, że nie mogąc prowadzić pojazd, konsekwencje ponoszą osoby zależne, czyli np. rodzina skazanego. Dalej należy podnieść, że odzyskanie prawa do kierowania pojazdem mechanicznym, przełoży się na poprawę sytuacji finansowej całej rodziny.

AvatarOlek P. odpowiedział 3 miesiące temu

Blokada alkoholowa wniosek do sądu – co pisać we wniosku, gdy jestem zdecydowany zakupić i założyć w samochodzie blokadę antyalkoholową? Jak to ubrać w słowa? wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów już pobrałem, chodzi mi tylko o tę blokadę, jak uzasadnić wniosek w tedy? proszę o szybką pomoc, pozdrawiam Olek P.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witaj Olek, po opisaniu swojej sytuacji (przykłady znajdziesz w pobranym wzorze pisma), możesz napisać, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zobowiązujesz się do zamontowania blokad antyalkoholowej w samochodzie, możesz podać konkretny model blokady antyalkoholowej. Warto też napisać jakiej marki jest blokada, ile kosztuje, itd.

Z tego co widzę, blokady antyalkoholowe nie są tanie, jest to kwestia nawet 3.000 – 4.000 zł. pocieszającym jest jednak fakt, że nie trzeba ich kupować, można je np. wydzierżawić/wypożyczyć. Wtedy koszt to około 60-70 zł miesięcznie.

Poniżej załączam grafikę, która pokazuje jak w 4 krokach odzyskać prawo jazdy:
jak-odzyskac-prawo-jazdy-po-wyroku

Twoja odpowiedź