Wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów
Leszek zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, potrzebuję wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów. Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, za miesiąc mija 2 lata kary (chodzi o prawo jazdy kat. C+E).

Czy na mój wniosek, sąd może skrócić te 3 lata do 2 lat? chodzi o to, że mam jakby załatwioną już pracę w małej firmie transportowej, niestety pracodawca nie będzie czekał ze stanowiskiem dla mnie cały rok, stąd zastanawiam się, czy dałoby radę ten wyrok skrócić?

Gdzie ewentualnie złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów? czy mam jakieś szanse? nigdy wcześniej nie byłem karany, a zakaz prowadzenia pojazdów mam przez alkohol, prowadziłem pod wpływem alkoholu. Pozdrawiam!

21 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

co do zasady – ustawodawca przewidział możliwość skrócenia zakazu prowadzenia auta. Wydaje się więc, że jeśli upłynęło już więcej niż połowa kary i masz możliwość podjęcia zatrudnienia w firmie transportowej, to sąd powinien uwzględnić Twój wniosek.

Niemniej jednak piszesz, że zakaz związany jest z jazdą pod wpływem alkoholu. Dlatego, aby nie tracić czasu i nie zwodzić przyszłego pracodawcy obietnicami rozpoczęcia pracy, zachęcam Cię do podjęcia kontaktu z prawnikiem na miejscu, który będzie w stanie dokładnie określić Twoje szanse, biorąc pod uwagę okoliczności zaistniałego zdarzenia.

Jest to o tyle istotne, że w pewnych wypadkach sąd oddali wniosek o skrócenie zakazu. Będzie to m.in. popełnienie przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub jazda po spożyciu narkotyków, lub pod ich wpływem.

Ja niestety nie znam stanu faktycznego Twojej sprawy, dlatego mogę odpowiedzieć tylko ogólnie, pisząc że istnieje możliwość skrócenia zakazu prowadzenia auta. Analiza sprawy z adwokatem na miejscu da Ci szansę przygotowania się do sprawy i złożenia odpowiednich wniosków – np. wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów lub umożliwienie prowadzenia auta wyposażonego w blokadę alkoholową.

Wzór gotowego wniosku wraz z przykładami wypełnienia, zamieszczam poniżej:

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

Wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-wzor-pdf-doc

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

Powodzenia!

Szerzej opracowany temat znajdziesz tutaj: Jak napisać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów? WZÓR pisma oraz tutaj: Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – WZÓR

Warto też przeczytać:

Mich odpowiedział 3 lata temu

Jestem w podobne sytuacji, zastanawiam się właśnie jak napisać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, miałem wypadek na motorze, alkomat wykazał 0,35 dm w wydychanym powietrzu, dostałem zakaz prowadzenia przez 3 lata. Od wydania wyroku minęło 20 miesięcy, chcę ubiegać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, co napisać w uzasadnieniu?
 
 

zdyc odpowiedział 3 lata temu

Czy osoba skazana na podstawie Art. 177 § 2, też może starać się o skrócenie zakazu?

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

na wszystkich forach są zapytania osób, którym zakazano prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Dodam, że ja nie byłem pod wpływem żadnych środków, ani alkoholu.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Możesz starać się o skrócenie zakazu:

Art. 84.

§ 1. Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 pkt 1–3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli środki karne wymienione w art. 39 pkt 2–3 orzeczono na podstawie art. 41 § 1a, art. 41a § 3 albo art. 42 § 2 lub 3.

Warto przeczytać: Jak napisać odwołanie od zatrzymania prawa jazdy?

Cyprys odpowiedział 3 lata temu

Jakie pisać uzasadnienie wniosku?

Dwid12312 odpowiedział 3 lata temu

A ja bym chciał złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez założenie blokady alkoholowej, co w takim przypadku napisać we wniosku? coś wspominać o tej blokadzie? wiem ile taka blokada kosztuje i gdzie można ją kupić. Tylko jak przekonać sąd, że zamontowanie blokady antyalkoholowej rozwiąże problem? zabrano mi prawo jazdy za kierowanie pod wpływem alkoholu.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Jak uzasadnić wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową? tysiące ukaranych przez sąd kierowców co roku wraca na drogi przed upływem orzeczonego czasu zakazu. Sądy przychylniej spoglądają na takie wnioski, jeśli wnioskodawca zdecyduje się na blokadę alkoholową, która odblokowuje zapłon dopiero po wykonaniu badania trzeźwości.

Warunkiem ubiegania się o skrócenie zakazu, jest odczekanie połowy czasu orzeczonego zakazu, jeśli zakaz wydano na 3 lata, to dopiero po upływie 1,5 roku możesz starać się o skrócenie zakazu. Natomiast w przypadku zakazu dożywotniego, upłynąć musi co najmniej 10 lat.

Uzasadnienie wniosku powinno koncentrować się na tym, iż zastosowany przez sąd środek karny (odebranie możliwości prowadzenia pojazdów) spełnił już swoje zadanie i wywołał w skazanym skruchę oraz uzmysłowienie sobie popełnionego przestępstwa.

Należy przekonać sąd, że odzyskanie przez Ciebie prawa do prowadzenia pojazdów, nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia dla innych uczestników drogi. Warto więc w uzasadnieniu napisać, że od czasu orzeczenia kary, nie naruszyliśmy prawa.

Dobre uzasadnienie wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, to wskazanie, że nie mogąc prowadzić pojazd, konsekwencje ponoszą osoby zależne, czyli np. rodzina skazanego. Dalej należy podnieść, że odzyskanie prawa do kierowania pojazdem mechanicznym, przełoży się na poprawę sytuacji finansowej całej rodziny.

Olek P. odpowiedział 3 lata temu

Blokada alkoholowa wniosek do sądu – co pisać we wniosku, gdy jestem zdecydowany zakupić i założyć w samochodzie blokadę antyalkoholową? Jak to ubrać w słowa? wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów już pobrałem, chodzi mi tylko o tę blokadę, jak uzasadnić wniosek w tedy? proszę o szybką pomoc, pozdrawiam Olek P.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Olek, po opisaniu swojej sytuacji (przykłady znajdziesz w pobranym wzorze pisma), możesz napisać, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zobowiązujesz się do zamontowania blokad antyalkoholowej w samochodzie, możesz podać konkretny model blokady antyalkoholowej. Warto też napisać jakiej marki jest blokada, ile kosztuje, itd.

Z tego co widzę, blokady antyalkoholowe nie są tanie, jest to kwestia nawet 3.000 – 4.000 zł. pocieszającym jest jednak fakt, że nie trzeba ich kupować, można je np. wydzierżawić/wypożyczyć. Wtedy koszt to około 60-70 zł miesięcznie.

Poniżej załączam grafikę, która pokazuje jak w 4 krokach odzyskać prawo jazdy:
jak-odzyskac-prawo-jazdy-po-wyroku

Adam odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. W czerwcu 2019 zostało zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu i było to na mojej posesji. Obecnie minie zaraz dwa lata i chciałbym się dowiedzieć czy mogę ubiegać się o wcześniejsze skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Nadmieniam, że pracuję już w firmie jako magazynier i prezes wie o mojej sytuacji i potrzebuje, abym był także kierowcą.

Zaoferował wszelaką pomoc w wydaniu jakichkolwiek pism potwierdzających moją przydatność do pracy, a także że gdy będzie potrzeba, to w aucie firmowym założy blokadę alkoholową. Chciałbym dowiedzieć się jak napisać taki wniosek do sądu i jak go sformułować. Pozdrawiam

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Adam,

każdy argument przeważający na Twoją korzyść, to argument, który należy wpisać do wniosku, wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych pobierzesz poniżej:

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-wzor-pdf-doc

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

Pamiętaj jednak, że możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego prawomocnym wyrokiem Sądu możliwe jest gdy spełniony zostanie podstawowy warunek, a więc upływ co najmniej połowy okresu, na jaki sąd orzekł zakaz.

Po spełnieniu tego warunku można złożyć wniosek do sądu, po czym sąd wykona prognozę kryminologiczną, która będzie mieć na celu ocenić postawę skazanego, właściwości i warunki osobiste i jego zachowanie w czasie trwania zakazu prowadzenia pojazdu.

Tutaj jak najbardziej można dołączyć oświadczenie pracodawcy o Twoim nienagannym zachowaniu jako pracowniku. Gdy postępowanie przebiegnie pomyślnie, sąd wyda orzeczenie stwierdzające uznanie środka karnego za wykonane.

Oczywiście można też starać się o zmianę sposobu wykonania środka karnego z całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów na prowadzenie ich jako wyposażonych w blokadę alkoholową. Jasno mówi o tym poniższy przepis:

Art. 182a. [Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową]

Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 przedstawiciel skazanego § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695, 1087 i 1517), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Przepis art. 182 przesłanie odpisu wyroku w razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów § 1 stosuje się odpowiednio.

alexpol odpowiedział 3 lata temu

Witam, odebrano mi prawo jazdy na 3 lata, minęło już 19 miesięcy, mam już zrobione badania i orzeczenie z WOMP, jak napisać wniosek o założenie blokady alkoholowej?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez założenie blokady alkoholowej pobierzesz poniżej:

Wniosek o blokadę alkoholową wzór

UWAGA: Wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową nie podlega żadnym opłatom sądowym, jest całkowicie z nich zwolniony.

Aby jednak móc taki wniosek złożyć, należy odczekać co najmniej do połowy czasu trwania orzeczonego zakazu, bądź w przypadku gdy zakaz został wydany dożywotnio – odczekac należy 10 lat.

W uzasadnieniu warto napisać, że środek karny spełnił swoje zadanie, że zrozumieliśmy swoją winę, że okazujemy skruchę, warto też powołać się na możliwości zarobkowania jako kierowca – itd. Powodzenia!

Damna D. odpowiedział 3 lata temu

Czyli jeśli mam zakaz prowadzenia pojazdów na okres dwóch lat, to po roku już mogę starać się skrócenie zakazu? bez prawa jazdy – to jak bez ręki, nie idzie się przyzwyczaić, że ma się zakaz, a samochód stoi i rdzewieje…

Tymoteusz R. odpowiedział 3 lata temu

Jak uzasadnić wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową żeby to przeszło na 100%? bez prawa jazdy ne mogę zarabiać, myślę, że nie byłoby problemu by założyć blokadę alkoholową… mam zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, dopiero rok minął, czy to oznacza, że skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów nie mogę jeszcze dochodzić? Złapano mnie w czasie rutynowej kontroli pojazdu, byłem w stanie nietrzeźwości 0,3 promila :( na razie w czasie trwania zakazu nic nie przeskrobałem, nigdy w ogóle nie złapano mnie pod wpływem alkoholu, czy sąd zgodzi się na blokadę alkoholową by mógł iść do pracy?

Sylka P. odpowiedział 3 lata temu

Ciężko powiedzieć, czy sąd się zgodzi, dopóki sam nie złożysz wniosku o skrócenie zakazu, na pewno zostanie przeprowadzona prognoza kryminologiczna odnośnie tego, czy prowadzenie przez Ciebie pojazdu w przyszłości nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. I co najważniejsze: skrócenie zakazu jest możliwe dopiero po upływie połowy czasu, na jaki ten środek karny został orzeczony!

SK. odpowiedział 3 lata temu

Witam, Mój mąż w maju 2018 r. Został zatrzymany na skuterze i ma zakaz prowadzenia pojazdów. Miał 0,5 promila alkoholu, dostał za to karę pieniężną i 3-letni zakaz prowadzenia podjazdów. Napisaliśmy do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, nic to nie zmieniło.

Niestety postępowania sądu trwało aż rok, w normalnym trybie zakaz kończyłby się w tym roku (Na czym nam ogromnie zależy) niestety przez trwające rok postępowania musimy czekać do 2022 r. Co możemy zrobić, by skrócić ten czas, albo żeby sąd liczył od momentu zatrzymania policji?

Wina jest po męża stronie, jednak uważam, że sąd nas skrzywdził tak długo trwającym postępowaniem i decyzją. Proszę o pomoc.

Swietłana odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry! Mój syn został zatrzymany przez policję za kółkiem samochodu w stanie nietrzeźwym. Będzie przesłuchanie i rozprawa.

  1. PYTANIE: Ile kosztuje praca obrońcy w takiej sprawie, konkretnie u Państwa?
  2. PYTANIE: Czy może syn dalej pracować za granicą jako kierowca jeżeli prawa jazdy zostało zatrzymane/w komputerze/. Sam dokument mamy w domu.

Bo nie ma innego wyjścia: żeby wynająć adwokata i popłacić wszystkie grzywny, musi zarobić pieniędzy. Słyszałam, że są jakieś paragrafy.
Dzięki za odpowiedź.
Swietłana S.

Radosław odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry. Chcę zapytać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów. Mam zabrane prawo jazdy na 5 lat. Prawo jazdy zabrano mi 1.11.2018 r., więc minęła już połowa odbywanej kary i z tego co słyszałem, po połowie kary można ubiegać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów z blokadą alkoholową, chciałbym się dowiedzieć, jakie to są koszta i jakie są realne szanse na pozytywne rozpatrzenie owego wniosku? Pozdrawiam Radosław.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Radosławie,

ustawodawca przewidział dobrodziejstwo w postaci możliwości ubiegania się o skrócenia kary – zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, o które warto się ubiegać.

Dlatego jeśli w Twoim przypadku upłynął wymagany przez przepisy prawa termin do złożenia wniosku o uchylenie zakazu, warto wystąpić do sądu z właściwym wnioskiem (wzór pobierzesz poniżej):

Wniosek-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-wzor-pdf-doc

Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

Jeśli chodzi o powodzenie sprawy, to niestety nie potrafię Ci odpowiedzieć, jakie masz szanse. Wiem jednak, że sprawy podobnego typu rozpoznawane są indywidualnie, dlatego występując do sądu, warto zadbać o właściwe przedstawienie swojej osoby.

Znaczenie ma wykazanie skruchy, resocjalizacja, odpowiednie podejście do praworządności. Wniosek o skrócenie zakazu warto również podeprzeć odpowiednimi okolicznościami np. możliwością podjęcia lepiej płatnej pracy po odzyskaniu prawa jazy, potrzeba posiadania prawa jazdy, by sprawniej dotrzeć do pracy czy dowieźć dzieci do szkoły.

Im więcej argumentów, tym większe szanse na powodzenie, bowiem rozpoznając wniosek, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim:

  • postawę sprawcy (postawę po popełnieniu przestępstwa, formy zachowania i zadośćuczynienia wobec pokrzywdzonego, starania o naprawienie szkody, wyrażoną skruchę itd.)
  • właściwości i warunki osobiste sprawcy (stan zdrowia, charakter,  warunki rodzinne i środowiskowe, itp.)
  • zachowanie w okresie wykonywania środka karnego (przestrzeganie prawa, nienadużywanie alkoholu itp.).

Co do kosztów, to sam wniosek jest wolny od opłaty sądowej. Możesz jednak zatrudnić adwokata, co jednak wiąże się z obowiązkiem pokrycie jego wynagrodzenia.

Kosztowne będzie również wyposażenie auta w blokadę. Jest to wydatek rzędu 3 000 zł, na szczęście można też wypożyczyć potrzebne urządzenie (wystarczy poszukać w internecie).

Warto przeczytać: Wzór wniosku o wcześniejszy zwrot prawa jazdy

darek odpowiedział 2 lata temu

Art. 182a. – [Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową] – Kodeks karny wykonawczy.

§ 1.Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695, 1087 i 1517), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Przepis art. 182 § 1 stosuje się odpowiednio.

§ 2.W przypadku orzeczenia sądu o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, zakazu tego nie stosuje się w przypadku prowadzenia pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy i egzaminowania, jeżeli skazany jest osobą szkoloną lub egzaminowaną w trybie przewidzianym przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1268 i 1517) lub ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140 oraz z 2020 r. poz. 875 i 1087).

§ 3.Jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci, o której mowa w § 1. Przepis art. 182 stosuje się odpowiednio.

§ 4.Na postanowienie sądu w przedmiocie, o którym mowa w § 1 i 3, przysługuje zażalenie.