Dane z rejestru zostaną usunięte po całkowitej spłacie – zgodne z prawem?

Mam zadłużenie w Alfa kredyt, zawarłam z wierzycielem ugodę spłaty zadłużenia w ratach, ale mimo tego, że wywiązuję się ze spłaty rat otrzymałam dziś wiadomość, że moje dane zostały wpisane do rejestru dłużników BIG. Kiedy zapytałam o wstrzymanie działań windykacyjnych otrzymałam wiadomość, że działania wstrzymane, ale dane z BIG zostaną usunięte po całkowitej spłacie. Czy tak można?


Wpisanie dłużnika do rejestru dłużników

Wpisywanie przez wierzyciela dłużnika do różnych rejestrów dłużników jest w dzisiejszych czasach pewną metodą na wyegzekwowanie należności. Mogłoby się wydawać, że rejestry dłużników rosną jak grzyby po deszczu, by sprostać oczekiwaniom zniesmaczonych i żądnych krwi wierzycieli.

Jak działają rejestry dłużników? zasada działania jest dość prosta, rejestry takie jak:

  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowy Rejestr Długów (KRD),
  • Biuro Informacji Kredytowej (BIK),
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG),
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT),
  • Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

… gromadzą dane o dłużnikach, przechowują je, a następnie udostępniają w świat. I tutaj pojawia się problem dla osoby której dane zostały zamieszczone w jednym lub w kilku rejestrach, bo taki negatywny wpis w rejestrze może stanąć dłużnikowi na drodze do otrzymania pożyczki, kredytu, telefonu na abonament, telewizji na abonament czy nawet internetu w abonamencie.

Wierzyciele o tym wiedzą, dlatego tak chętnie skłonni są dzielić się ze światem informacjami na temat zadłużenia danej osoby czy współpracującej firmy, która nie wywiązuje się ze zobowiązania.

Kto może trafić do rejestru?

A więc do rejestru może trafić każda osoba fizyczna, lub firma która nie spłaca swoich zobowiązań na czas.

Za co można znaleźć się w rejestrze dłużników?

Dowolny rejestr dłużników pozwoli na zamieszczenie danych dłużnika bez względu na rodzaj zadłużenia. A więc powodem znalezienia się w rejestrze dłużników może być:

  • niespłacana pożyczka,
  • niespłacany kredyt,
  • zaległość w czynszu,
  • zaległe rachunki za gaz, prąd czy wodę,
  • zaległe rachunki za internet, telewizję czy telefon,
  • a nawet nieuregulowanie rat za polisę ubezpieczeniową.

Dane z BIG zostaną usunięte po całkowitej spłacie?

Czy zgodne z prawem jest umieszczenie danych dłużnika w rejestrze dłużników, kiedy ten spłaca przecież swoje zadłużenie na podstawie podpisanej z wierzycielem ugody? Niestety jest to zgodne z prawem.

Wierzyciel ma prawo zamieścić w  BIG wyłącznie informacje o dłużnikach, którzy spełniają wymogi przewidziane w ustawie z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. nr 81, poz. 530 z późn. zm.).

Jedyne warunki jakie spełnić musi wierzyciel, by móc umieścić dane dłużnika w dowolnym rejestrze dłużników to:

  1. Dług stał się wymagalny i jest przeterminowany co najmniej 60 dni.
  2. Kwota długu jest większa niż 200 zł w przypadku osób fizycznych i 500 zł w przypadku firm.
  3. Wierzyciel przed umieszczeniem danych dłużnika w rejestrze wysłał mu wezwanie do zapłaty i poinformował go o zamiarze zamieszczenia tych danych.
  4. Minął co najmniej jeden miesiąc od momentu wysłania przez wierzyciela ostrzeżenia o wpisaniu danych dłużnika do danego rejestru dłużników. Informacja ta może być wysłana przez wierzyciela za pomocą:
    1. listu poleconego,
    2. e-maila,
    3. doręczenia osobistego.

Jeśli powyższe zostały spełnione, to mimo spłacanego przez Ciebie zadłużenia na podstawie ugody z wierzycielem, wierzyciel wciąż ma prawo, aby Twoje dane umieścić w dowolnie przez niego wybranym rejestrze dłużników.

Oczywiście zgodnie z prawem masz możliwość jeszcze, aby wnieść do wierzyciela sprzeciw, ale sens składania sprzeciwu jest tylko wtedy, gdy kwestionujesz istnienie zobowiązania na mocy którego Twoje dane zostaną umieszczone w rejestrze dłużników.

Sprzeciw możesz także wnieść do rejestru który zamieścił Twoje dane, ale musisz mieć wtedy mocne argumenty podważające prawdziwość Twojego rzekomego zadłużenia.

Jak usunąć wpis z rejestru dłużników?

Usunięcie wpisu jest możliwe, ale tylko w sytuacji, gdy zadłużenie na podstawie którego dłużnik trafił do rejestru – zostało spłacone. Po uregulowaniu wobec wierzyciela długu, wierzyciel będzie miał 14 dni, aby wpis z rejestru dłużników usunąć.

Podstawa prawna

Ustawa z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. nr 81, poz. 530 z późn. zm.).

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze