Nieodpłatne użyczenie lokalu członkowi rodziny to czynność polegająca na bezpłatnym użyczeniu lokalu lub pomieszczenia członkowi rodziny, który nie będzie płacił za zamieszkiwanie lub prowadzenie działalności gospodarczej w tym miejscu.
Co musi zawierać umowa użyczenia lokalu, aby była skuteczna? Kodeks cywilny nie określa szczególnej formy takiej umowy. Wszystkich jednak szczegółów dowiesz się z poniższego poradnika, w którym pobierzesz też gotowy do wypełnienia wzór umowy użyczenia lokalu.
SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie
Użyczenie lokalu członkowi rodziny może trwać na czas określony lub nieokreślony, a korzystanie z lokalu przez biorącego w używanie musi przebiegać zgodnie z jego przeznaczeniem.
Lokal udostępniony bezpłatnie wciąż wymaga, aby osoba biorąca go w używanie płaciła koszty jego użytkowania takie jak: woda, prąd, gaz, energia i inne stałe opłaty.
A w przypadku gdy lokal został uszkodzony przez biorącego przez niewłaściwe użytkowanie, wówczas musi on pokryć koszty związane z naprawą uszkodzonej rzeczy i przywróceniem lokalu do stanu z dnia podpisania umowy użyczenia lokalu.
Ważne:
Biorący lokal oraz użyczający nie mają prawa podnajmować lokalu osobom trzecim bez wzajemnego porozumienia się w tej kwestii. Jeśli któraś ze stron zamierza podjąć takie działania, powinna umieścić stosowny zapis w umowie użyczenia.
Poniżej zamieszczam gotowe do pobrania oświadczenie o użyczeniu lokalu:
Nieodpłatne użyczenie lokalu członkowi rodziny WZÓR
Nieodpłatne użyczenie lokalu członkowi rodziny WZÓR
Co powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?
Aby nieodpłatne użyczenie lokalu członkowi rodziny było przeprowadzone zgodnie z zasadami, w umowie użyczenia powinny znaleźć się informacje i klauzule eliminujące jakiekolwiek niejasności i możliwości manipulowania umową, doprowadzając drugą stronę umowy do nieprzyjemnych konsekwencji.
Oto co powinno znaleźć się umowie użyczenia:
- Strony umowy – jeśli jesteście osobami fizycznymi, to wystarczą podstawowe dane, jeśli natomiast będzie to umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą, to należy podać nazwę firmy, NIP i REGON.
- Opis nieruchomości – podstawowe dane określające metraż lokalu, adres, liczba pomieszczeń itp.
- Określenie stanu – stan techniczny powinien być znany obu stronom, aby podczas wypowiedzenia umowy użyczenia nie dochodziło do niejasności i wspólnych pretensji.
- Czas trwania umowy – jest to bardzo ważny element umowy użyczenia, gdyż umowa może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.
- Klauzula o opłatach stałych – umowa użyczenia jest nieodpłatna, dlatego użyczający nie może żądać za użyczenie jakiejkolwiek opłaty, ale w umowie koniecznie powinien znaleźć się zapis o pokrywaniu przez biorącego kosztów stałych i opłat eksploatacyjnych lokalu.
- Przedwczesne zakończenie umowy – w umowie użyczenia powinien też znaleźć się zapis mówiący o konsekwencjach związanych z niewłaściwym używaniem lokalu i ewentualnym natychmiastowym zerwaniem umowy.
Jak zakończyć umowę użyczenia lokalu?
Umowa użyczenia, którą zawarto na czas nieokreślony, może zostać wypowiedziana – jasno o tym mówi art. 3651 kodeksu cywilnego.
Przepis ten mówi, że zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu.
Umowa użyczenia może zostać też wypowiedziana, gdy odpadnie przyczyna jej zawarcia. Przykład: jeśli użyczający lokal, użycza go członkowi rodziny ze względu na łączącą ich przyjaźń, a przyjaźń ta zakończy się z jakichś powodów, użyczający może wypowiedzieć umowę użyczenia lokalu.
Jeśli natomiast umowa użyczenia lokalu zawarta została na czas oznaczony, użyczający może żądać wydania lokalu jeszcze przed upływem terminu, gdy biorący w używanie lokal, nie używa go zgodnie z umową lub przeznaczeniem.
Warto przeczytać:
- Umowa użyczenia pokoju od rodziców WZÓR z omówieniem
- Umowa użyczenia części lokalu na działalność gospodarczą członkowi rodziny wzór
- Umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą wzór
- Umowa użyczenia miejsca parkingowego WZÓR
- Umowa użyczenia garażu WZÓR
- Umowa użyczenia domu jednorodzinnego WZÓR
- Umowa użyczenia gruntu rolnego WZÓR