Tytuł wykonawczy zamiast utraconego – co oznacza? +wzór

Dzień Dobry. Nie wiem czy na dobrym blogu piszę, ale przejdę do rzeczy. Mianowicie, mam wezwanie na rozprawę o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego i tu mam pytanie, pomimo obowiązkowego stawiennictwa, czy muszę uczestniczyć w tej sprawie? gdyż jest to dla mnie problem finansowy jak również limit urlopowy.

Po drugie mieszkam i żyję za granicą, a nikt nie umie mi wytłumaczyć z czym jest związana to sprawa i jak ją rozumieć. Mam tylko domysł, że chodzi tu o wznowienie płacenia alimentów (prawdopodobnie matka wcześniej miała wycofane alimenty).

Dodam jeszcze, że w wezwaniu jest klauzula “Stawiennictwo obowiązkowe pod rygorem pominięcia dowodu z przesłuchania – wysłuchania”. Prosiłbym o w miarę szybką odpowiedz, nawet odpłatnie. Z góry dziękuje.


Witaj, dobrze zrobiłeś, że napisałeś właśnie do nas! Zaraz odpowiem na wszystkie twoje pytania i wyjaśnię o co może chodzić w przedmiotowej sprawie.

Wezwanie na sprawę sądową, a stawiennictwo osobiste

Z tego co napisałeś wydaje mi się, że twoja sprawa rzeczywiście dotyczy alimentów na dziecko, jednak nie w sensie ustalenia samego zobowiązania jak odzyskania możliwości jego przymusowej egzekucji, ale o tym poniżej.

Jeżeli chodzi o sam obowiązek osobistego stawiennictwa się w sądzie, to dotyczy on tak naprawę niewielu spraw, gdzie osoba jest stroną (pozwany, uczestnik).

Wyboru nie mają jednak np. świadkowie, bo tych sąd może za nieobecność ukarać grzywną, a nawet zarządzić ich doprowadzenie przez Policję.

Ty otrzymałeś wezwanie z klauzulą “Stawiennictwo obowiązkowe pod rygorem pominięcia dowodu z przesłuchania – wysłuchania”. Oznacza to tyle, że jeśli nie weźmiesz udziału w sprawie, to w przyszłości nie będziesz mógł powoływać się na okoliczność, że twoje racje nie zostały przez sąd uwzględnione.

Inaczej rzecz ujmując – nie pojawiając się na sprawie dajesz cichą zgodę, by toczyła się ona bez twojego czynnego udział.

Ale tak jak napisałam, prócz pominięcia dowodu z twoich przesłuchać nie grozi ci żadna inna odpowiedzialność.

Jeżeli chcesz, swoje stanowisko możesz zająć wnosząc odpowiedź na złożone przez wnioskodawcę pismo, które powinieneś otrzymać wraz z wezwaniem na sprawę, lub ustanowić pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego, który urzęduje niedaleko sądu, w którym sprawa ma się odbyć.

Wniosek o wydanie tytułu wykonawczego w zamian utraconego

Wniosek-o-wydanie-tytułu-wykonawczego-w-zamian-utraconego

Wniosek o wydanie tytułu wykonawczego w zamian utraconego

Sprawa o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego

Sprawa, na którą otrzymałeś wezwanie wynika z faktu, że uprawniony do alimentacji – zapewne twoje dziecko – utraciło pierwotny tytuł wykonawczy, przez co nie ma teraz szans na złożenie wniosku egzekucyjnego do komornika by przymusowo ściągnąć zaległe alimenty.

Co do zasady, w obrocie prawnym może funkcjonować tylko jeden tytuł wykonawczy, którym jest wyrok sądu wraz z klauzulą wykonalności (specjalna pieczęć).

Kiedyś prawdopodobnie miałeś komornika za niepłacenie alimentów. Sprawa egzekucyjna została wycofana, była żona odebrała od komornika wyrok z klauzulą, który później gdzieś się zapodział lub uległ zniszczeniu, zalaniu…

Dziś, znów matka dziecka lub ono samo, jako już osoba pełnoletnia myśli o złożeniu wniosku do komornika o ściąganie alimentów, lecz tu potrzebny jest tytuł wykonawczy, a jak wskazuje art. 794 kpc – ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu wydanego po przeprowadzeniu rozprawy.

Podsumowując:

Sprawa, o którą pytasz dotyczy wydania przez sąd nowego tytułu wykonawczego, a dokładnie służy jego odtworzeniu.

Na sprawę nie musisz się stawiać osobiście, bo w toku postępowania sąd będzie ustalał jedynie fakt utraty tytułu wykonawczego, oraz w jakich okolicznościach nastąpiła utrata tytułu wykonawczego.

Jeśli nie stawisz się w sądzie, to przewodniczący stwierdzi jedynie, że okoliczność ta wpłynęła na niemożność odebrania od ciebie wyjaśnień w przedmiocie utraty bądź zagubienia tytułu wykonawczego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Tytuł wykonawczy zamiast utraconego – co oznacza? +wzór”
  1. Potrzebuję wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego wzór taki bym tylko mógł wypełnić, macie coś takiego?

    1. Janina Gołębiecka

      Witaj Lucjan, wzór wniosku dodałam właśnie w treści artykułu. Ponowny tytuł wykonawczy może być wydany na podstawie: Art. 794. Ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego.

      Ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu wydanego po przeprowadzeniu rozprawy. Na ponownie wydanym tytule wykonawczym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast tytułu pierwotnego. W postępowaniu tym sąd ogranicza badanie do faktu utraty tytułu wykonawczego.

Comments are closed.