Wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku WZÓR

klimatyzacja-w-mieszkaniu-w-bloku-pozwolenie-wniosekJak napisać wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? jeśli montaż klimatyzacji – a dokładniej jednostki zewnętrznej klimatyzacji – stanowi ingerencję w budynek, wymagane będzie uzyskanie zgody administratora nieruchomości.

Wstęp

wniosek-o-pozwolenie-na-montaz-klimatyzacji-w-bloku-wzor-pdf-docZanim więc zamówimy usługę montażu zewnętrznej klimatyzacji, warto zapoznać się z regulaminem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej oraz warunkami technicznymi, w których określa się między innymi dopuszczalny poziom hałasu dla tego typu urządzeń. Pamiętaj jednak, że często regulamin spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej w ogóle nie porusza tej kwestii.

wniosek-o-pozwolenie-na-montaz-klimatyzacji-w-bloku-wzor-pdf-docNajważniejszym mimo wszystko krokiem okaże się złożenie wniosku o pozwolenie na zainstalowanie urządzenia (montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji, to ingerencja w budynek bloku), a zatem należy sporządzić pismo spełniające wszystkie formalne wymogi, wzór takiego wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku

wniosek-o-pozwolenie-na-montaz-klimatyzacji-w-bloku-wzor-pdf-doc

Wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku wzór

Klimatyzacja w bloku przepisy

klimatyzacja-w-mieszkaniu-w-bloku-pozwolenie-wniosekJeśli chodzi o inwestycję, jaką jest klimatyzacja w bloku, przepisy brane w tym przypadku pod uwagę odnoszą się do ustawy o własności. Montaż klimatyzacji z jednostką zewnętrzną musi spełnić szereg uwarunkowań.

Najistotniejsze jest jednak ustalenie lokalizacji głównego urządzenia.

Jeśli będzie ono zamontowane na elewacji budynku, wymagana okaże się zgoda administratora budynku, ponieważ elewacja stanowi część nieruchomości wspólnej – nie należy do wyłącznego użytku żadnego z lokatorów i nie jest niezbędna do korzystania z mieszkań.

O możliwości montażu klimatyzacji zadecyduje więc wspólnota mieszkaniowa.

Wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku składa się do zarządcy budynku, który analizuje i opiniuje projekt. Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy montaż nie wpłynie negatywnie na ogólny wygląd nieruchomości, a także na kondycję elewacji budynku.

Warto więc jeszcze przed wykonaniem projektu z firmą zajmującą się montażem klimatyzacji, skonsultować z zarządcą obowiązujące wymogi i przyjęte normy dotyczące między innymi wymaganych odległości czy emitowanego hałasu.

Z reguły, jeśli wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku zostaje zaakceptowany, jednostkę zewnętrzną mocuje się na elewacji, na przestrzeni na wysokości balustrady, na loggii czy na posadzce balkonu.

Klimatyzacja na dachu bloku to zagadnienie, do którego należy podejść w ten sam sposób. Jeśli istnieje możliwość zamontowania agregatu na dachu budynku, to inwestor również będzie zmuszony uzyskać zgodę administratora budynku, zanim przystąpi do realizacji swojego projektu.

 

Klimatyzacja w bloku na balkonie

klimatyzacja-w-mieszkaniu-w-bloku-pozwolenie-wniosekWniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku nie będzie konieczny, jeśli właściciel mieszkania zdecyduje się zamontować jednostkę zewnętrzną na własnym balkonie.

Ta powierzchnia – tj. wnęka balkonowa – stanowi integralną część zajmowanego lokalu, nie zaś część nieruchomości wspólnej. Zgoda na ustawienie agregatu w tej części budynku nie jest wymagana, jednak dotyczy to wyłącznie podłogi balkonu, nie zaś elewacji.

W drugim przypadku nadal konieczne będzie uzyskanie pozwolenia od administratora budynku.

Klimatyzacja na balkonie ma jednak jedną wadę, mianowicie zmniejsza powierzchnię użytkową balkonu. Jeśli jednak właściciel nie chce ubiegać się o zgodę ze strony spółdzielni, będzie to dla niego korzystniejsze rozwiązanie.

Poza tym, decydując się na montaż klimatyzacji na balkonie, warto pamiętać również o zainwestowaniu w stojak z gumowymi podkładami antywibracyjnymi, które gwarantują stabilne ustawienie jednostki zewnętrznej na podłodze i niwelują generowane drgania.

Jakie warunki należy spełnić, aby zamontować klimatyzator w bloku?

klimatyzacja-w-mieszkaniu-w-bloku-pozwolenie-wniosekZgoda na montaż klimatyzacji w bloku wydawana jest przy spełnieniu określonych warunków, różnych w zależności od danej wspólnoty czy spółdzielni. W większości przypadków wymagania administratorów budynków dotyczą:

  • podania informacji odnośnie poziomu hałasu generowanego przez jednostkę zewnętrzną wraz z określeniem odległości, z jakiej wykonano pomiar,
  • dokonania montażu w sposób, który uniemożliwi przenoszenie wibracji generowanych przez klimatyzator na ściany budynku,
  • nieprzekraczania dopuszczalnych poziomów dźwięków generowanych przez urządzenie,
  • instalacji na posadzce loggii, bądź na ścianie, jednak do wysokości balustrady,
  • zastosowanie rozwiązania, które umożliwia zagospodarowanie skroplin w obrębie mieszkania – nigdy nie mogą one spływać po posadzce balkonu i zalewać elewacji.

Niektóre spółdzielnie mają bardziej precyzyjne wymagania – nakazują montaż klimatyzacji na podkładkach czy wspornikach z mocowaniami tłumiącymi drgania, a skropliny zalecają wprowadzać do lokalu, na przykład do istniejącej kanalizacji.

 

Jak sporządzić wniosek o montaż klimatyzacji?

klimatyzacja-w-mieszkaniu-w-bloku-pozwolenie-wniosekJeśli klimatyzacja ma zostać zamontowana na dachu lub na elewacji budynku, czyli na części wspólnej nieruchomości, przed zamówieniem usługi montażu należy złożyć pisemny wniosek o montaż klimatyzacji do zarządcy budynku.

Co w nim uwzględnić? Najważniejsze będą parametry samego urządzenia, dobierane do potrzeb klimatyzowanego mieszkania.

Warto jednak podczas dokonywania wyboru zwracać uwagę także na wytyczne administracji budynku – niekiedy informacje o dopuszczalnych normach hałasu i tym podobnych uwzględnione są w regulaminach wspólnot czy spółdzielni.

Pozwoli to na zamówienie urządzenia, które powinno uzyskać akceptację administracji.

Wniosek o montaż klimatyzacji powinien dokładnie opisywać urządzenie pod względem rozmiaru oraz głośności pracy. Konieczne jest także określenie jego planowanej lokalizacji (np. przy pomocy rysunku). We wniosku warto opisać sposób zamontowania urządzenia oraz system odprowadzania skroplin. Wszystko to ma bowiem wpływ na akceptację podania.

 

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku WZÓR”
  1. Witam, pobrałem właśnie wzór zgody na montaż klimatyzacji, chce udać się do spółdzielni mieszkaniowej, ale nie wiem gdzie dokładnie? czy jest jakiś dział techniczny do którego należy się udać? potrzebujemy zgody na montaż klimatyzatora, bo nie mamy balkonu, a mieszkanie jest od strony południowej :/ latem w upały w mieszkaniu jest nawet 29 stopni. A co jeśli nie dostanę zgody na montaż klimatyzacji? czy wtedy o zgodę na montaż mogę udać się do urzędu miasta? czy to jest decyzja ostateczna i nie można się od niej odwołać?

    1. Grzegorz Szwaciński

      Kamilu, powinieneś zgłosić się do działu technicznego, powinna istnieć taka jednostka w Twojej spółdzielni.

  2. Waldemar G.

    Mi się nie udało się uzyskać pozwolenia na montaż klimatyzacji na elewacji, to zamontować klimatyzację na balkonie, mija drugi rok i jest ok, nawet sąsiedzi się nie burzą… myślałem też o montażu jednostki wewnętrznej, ale nie ma sensu… tylko jednostka zewnętrzna jest w stanie dobrze schłodzić mieszkanie w upalne dni. Jest jeszcze coś takiego jak klimatyzacja ścienna typu split, poczytajcie sobie o niej. Pozdrawiam

Comments are closed.