Czy mogę złożyć wniosek o umorzenie kosztów postępowania egzekucyjnego? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy mogę złożyć wniosek o umorzenie kosztów postępowania egzekucyjnego?

Czy mogę złożyć wniosek do komornika o umorzenie kosztów postępowania egzekucyjnego w sytuacji gdy komornik już zajął mi część renty w ZUS-ie? chodzi o toczącą się już egzekucję komorniczą z renty. Dodam, że jest to najniższa renta. Z góry dziękuję za poradę.


Postępowanie egzekucyjne rządzi się jednym podstawowym prawem, zgodnie z którym, dłużnik MUSI zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia komorniczej egzekucji.

Ponieważ do egzekucji w ogóle dochodzi z winy dłużnika, więc dlaczego to wierzyciel ma ponosić jakiekolwiek koszty? to nielogiczne prawda?

Dłużnik może zostać w takim razie obciążony kosztami proporcjonalnymi do nakładu pracy jaką wykonał komornik egzekwując dany dług.

Czy można umorzyć koszty postępowania egzekucyjnego toczącej się egzekucji komorniczej? niestety nie. Dłużnik może starać się o umorzenie kosztów egzekucji komorniczej, dopiero gdy wykaże on, że orzeczenie na którym oparta została klauzula wykonalności – została uchylona lub zmieniona w taki sposób, że nie nadaje się już do wykonania, utraciła moc lub, gdy tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności z przyczyn innych niż zaspokojenie wierzyciela.

Czyli dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie kosztów egzekucji np. gdy udowodni, że pozew egzekucyjny został wysłany na już nieaktualny adres dłużnika (adres dostarcza wierzyciel), lub kiedy dłużnikowi udało się podnieść zarzut przedawnienia egzekwowanego długu.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której dłużnik może starać się o umorzenie kosztów egzekucyjnych, jest to umorzenie postępowania egzekucyjnego z winy wierzyciela, jasno o tym mówi art 823 K.p.c.:

Art. 823. Postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania – od ustania przyczyny zawieszenia.

Jeśli natomiast chciałbyś wnieść wniosek o umorzenie kosztów egzekucji na toczącej się zgodnie z prawem egzekucji komorniczej, to raczej nie ma to sensu, bo komornik nie będzie miał podstaw do tego, aby przerzucić koszty egzekucji na wierzyciela.

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej

Artykuły, które musisz przeczytać:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...


5 komentarzy

 1. Mateusz

  Dzień dobry, mam pytanie do jakiego sądu złożyć wniosek o umorzenie kosztów komorniczych?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych składa się do sądu rejonowego, wniosek składa się w ciągu 7 dni od uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty egzekucyjnej albo wezwaniu do jej uiszczenia. Wniosek o umorzenie kosztów komorniczych powinien spełniać wymogi pisma procesowego: czyli wniosek musi zawierać nazwy stron, sygnaturę akt, oraz wskazywać zmianę i uzasadnienie. Sąd wtedy rozpoznaje wniosek w ciągu tygodnia. Samo złożenie wniosku o tańszą egzekucję kosztuje 100 zł.

   Możesz więc złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów co do samego postępowania egzekucyjnego. Wniosek tak jak pisałam należy wnieść do sądu, razem z żądaniem zwolnienia od kosztów postępowania egzekucyjnego w całości bądź części. To o czym warto wiedzieć, to do wniosku o zwolnienie z kosztów należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym i o stanie rodzinnym.

 2. Mariusz

  Witam. Wykonawca fundamentów mojego domu zabrał ( ukradł) z mojej posesji agregat prądotwórczy (na działce nie było jeszcze prądu). Nie mogłem się doprosić, żeby mi go zwrócił. Agregat miał tylko dwa miesiące. On przetrzymywał go ponad rok. W związku z tym (za radą prawnika) zażądałem dużego odszkodowania za to, że nie mogłem z niego korzystać.

  Agregatu już nie chciałem, bo uznałem, że nie chciał go wcześniej oddać i nie chciałem zniszczonego pewnie przez ten czas sprzętu. Przegrałem sprawę sądową. Koszty sądowe procesu prawie 4000 zł. Sprawa została zakończona 13 marca.

  Do tej pory nie miałem żadnego numeru konta ani wezwania do zapłaty. I nagle już 10 października 2018 jego pełnomocnik wysłał mi ostateczne wezwanie do zapłaty kosztów sądowych w terminie 7 dni, a do tego, że WZYWA aby ciągu 7 dni odebrać od niego agregat, który przecież on zabrał z mojej działki.

  W tej chwili nie mam tylu pieniędzy, jestem na chorobowym, po udarze i operacji kolana oraz operacji jelita. Czy muszę spłacić wszystkie koszty sądowe na raz? czy ewentualnie można te koszty sądowe i koszty procesu rozłożyć na raty? i czy muszę odbierać agregat w ciągu 7 dni, czy on może mi dyktować kiedy odbiorę od niego swoją własność, którą mi ukradł?

  I skoro zabrał z mojej działki to chyba on musi mi z powrotem go przywieźć? Pozdrawiam serdecznie i liczę na szybką odpowiedź.

 3. Marika

  Witam. Mojemu partnerowi komornik wszedł na pensję, jak się okazało za alimenty, sprawę wyjaśniliśmy z komornikiem, ponieważ partner płacił alimenty dobrowolnie, dowody przedstawiliśmy i alimenty umorzyli, ale co z kosztami egzekucji? czy partner musi te koszta ponieść? Nie jest to duża kwota, ale może też jakoś da się umorzyć te koszta egzekucyjne? Bardzo proszę o odpowiedź.

 4. Ilona

  Mój brat ma 6 wierzycieli i komornika, piszecie ze można złożyć wniosek o umorzenie kosztów komornika, ale gdzie się ten wniosek składa? Czy ktoś pomaga dogadać się z wierzycielami i ustalić raty spłaty długu? ..mój brat jest inwalidą i niesprawny nie da sam rady …Pozdrawiam.

NAPISZ KOMENTARZ