Jak napisać wniosek o zmianę stanowiska pracy na niższe? Awans pracownika nie zawsze okazuje się dla niego tym, czego oczekiwał. Wyższe stanowisko to więcej obowiązków, większy stres i nierzadko więcej godzin pracy, co nie zawsze rekompensuje osobie zatrudnionej wyższe wynagrodzenie czy inny rodzaj benefitów.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
W takich okolicznościach warto przemyśleć powrót na poprzednie stanowisko i złożyć wniosek o zmianę stanowiska pracy na niższe. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego wniosku, który spełni wszystkie formalne wymagania – przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:
Wniosek o zmianę stanowiska pracy na niższe wzór
Wniosek o zmianę stanowiska pracy na niższe wzór
Kiedy składa się wniosek o zmianę stanowiska pracy na niższe?
Prośba o zmianę stanowiska pracy na niższe to rozwiązanie, na które decyduje się awansowany wcześniej pracownik, nieradzący sobie w nowej roli. Wbrew pozorom dzieje się tak stosunkowo często, z uwagi na fakt, że nie każdy zdaje sobie sprawę z ceny wyższego stanowiska i wyższego wynagrodzenia.
Trudności wynikające z awansu to między innymi:
- większa odpowiedzialność – nadzorowanie pracy innych, samodzielne podejmowanie ważnych decyzji,
- więcej obowiązków – nadgodziny, wyjazdy służbowe.
Czynniki te mogą wpływać negatywnie zarówno na stan zdrowia pracownika – stan fizyczny jak i psychiczny – jak i na jego życie prywatne.
Osoby, które nie radzą sobie z wprowadzeniem równowagi pomiędzy pracą na wyższym stanowisku a życiem osobistym, powinny wziąć pod uwagę możliwość złożenia wniosku o powrót na niższe stanowisko pracy.
Jak sporządzić wniosek o zmianę stanowiska na niższe?
Podanie o zmianę stanowiska pracy na niższe to pismo o charakterze oficjalnym. Wniosek składa się na ręce przełożonego, sporządzając go uprzednio według następującego schematu:
- oznaczenie daty i miejsca,
- dane pracownika – wnioskodawcy,
- dane adresata – pracodawcy,
- tytuł wniosku,
- treść wniosku z uzasadnieniem,
- podpis wnioskodawcy.
Jak uzasadnić wniosek o zmianę stanowiska pracy na niższe? Przygotowując takie pismo, warto być przede wszystkim szczerym ze swoim pracodawcą i rzeczowo opisać problemy, z jakimi pracownik mierzy się na nowym stanowisku.
Wskazując na duży stres, natłok obowiązków, który wpływa niekorzystnie na sytuację rodzinną czy też brak czasu na własne pasje, osoba zatrudniona może liczyć na wyrozumiałość pracodawcy i wyrażenie zgody na zmianę stanowiska na niższe.
Jak przebiega zmiana stanowiska pracy na niższe?
Zmiana stanowiska pracy pracownika może nastąpić z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Ponieważ niższe stanowisko to z reguły niższe wynagrodzenie, osoba zatrudniona rzadko zgadza się na takie rozwiązanie.
Jeśli to pracodawca chce zmienić w taki sposób warunki pracy pracownika, bez jego zgody, może dokonać takiego przesunięcia jedynie poprzez wypowiedzenie zmieniające – wypowiedzenie pracownikowi ustalonych wcześniej warunków pracy.
W sytuacji, kiedy nie zaakceptuje on innych warunków umowy o pracę, dochodzi do wygaśnięcia stosunku pracy wraz z upływem okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenia warunków pracy i płacy, a także przedstawienia pracownikowi nowych warunków należy obowiązkowo dokonać na piśmie. W wypowiedzeniu zmieniającym musi znaleźć się również:
- uzasadniona przyczyna wypowiedzenia zmieniającego,
- informacja o tym, że do połowy okresu wypowiedzenia pracownik może odrzucić zaproponowane warunki,
- pouczenie o możliwości i terminie wniesienia odwołania do sądu pracy.
W przypadku, kiedy to pracownik chce przenieść się na niższe stanowisko, zmiany warunków pracy można dokonać na podstawie porozumienia zmieniającego, czyli zgodnych oświadczeń woli obu stron.
Takie porozumienie zmieniające ma zwykle formę aneksu do umowy o pracę, modyfikującego ustalone wcześniej warunki. Porozumienie zmieniające musi dokładnie opisywać, jakie zmiany mają zostać wprowadzone oraz od kiedy będą one obowiązywać.
Jeśli termin wejścia zmian w życie nie zostanie określony, przyjmuje się, iż modyfikacje obowiązują od dnia zawarcia porozumienia.
Co może zrobić pracownik, gdy pracodawca nie wyrazi zgody na przeniesienie na inne stanowisko? W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest kontynuowanie zatrudnienia na obowiązujących warunkach lub rezygnacja z pracy, czyli złożenie wypowiedzenia.
Podobne:
- Podanie o zmianę formy zatrudnienia WZÓR
- Powrót na poprzednie stanowisko pracy wzór
- Podanie o przeniesienie na inną zmianę wzór
- Powrót na poprzednie stanowisko pracy wzór
- Wniosek o degradację ze stanowiska WZÓR
- Prośba o przeniesienie na inny dział WZÓR
- Podanie o przeniesienie do pracy bliżej miejsca zamieszkania wzór
- Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika uzasadnienie WZÓR