Spłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego idzie WOLNO!

Forum prawneKategoria: AlimentySpłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego idzie WOLNO!
Użytkownik zapytał 4 lata temu

Witam, mam problem, bo spłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego przez komornika idzie BARDZO WOLNO. Spłacam fundusz alimentacyjny z wcześniejszych lat już prawie 5 lat i tyle samo regularnie płacę zasądzone alimenty matce dziecka.

Problem polega na tym, że w 05.2018 miałem do spłacenia 33 500 zł (miesięcznie komornikowi płacę ponad 700 zł) nie licząc alimentów bieżących, które już płacę regularnie wierzycielce, a 10.2019 miałem do spłacenia 29 500 zł.

Czyli 17 miesięcy spłacania długu w funduszu alimentacyjnym po 700 zł miesięcznie daje 12.000 zł, a dług zmalał tylko o 4.000 zł ??????????????????

Wiem, że są odsetki alimentacyjne i koszty komornicze przy alimentach, ale to trochę żenujące… Co i jak mógłbym zrobić, żeby mnie nie kroili z kasy i zapomnieć o tym temacie szybko spłacając dług w Funduszu Alimentacyjnym? jak spłacić Fundusz szybko?

14 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, rozumiem Twoje rozczarowanie, co do kosztów i odsetek od alimentów.

Pamiętaj jednak, że zaległe alimenty, to spora kwota i niestety, dług, który trafia do egzekucji komorniczej, znacznie wzrasta. Dlatego ja zawsze piszę naszym czytelnikom, by w miarę możliwości próbowali porozumieć się z wierzycielami, tak by sprawa nie trafiła do komornika.

Twój dług względem Funduszu Alimentacyjnego jest już egzekwowany przez komornika, jednak nie wyklucza to możliwości znalezienia porozumienia z organem gminnym odpowiedzialnym za przyznawanie i wypłatę zaliczek alimentacyjnych.

Sprawami alimentów zastępczych zajmują się Ośrodki Pomocy Społecznej, działające przy urzędach gminy właściwych ze względu ma miejsce zamieszkania uprawnionego.

Zatem powinieneś udać się do OPS, z którego matka dziecka pobierała świadczenie i tam spróbować wynegocjować zawarcie ugody.

Regulujesz obecne zobowiązania względem dziecka, a dodatkowo spłacasz zaległości wobec FA, co stawia Cię w dobrym świetle.

Podnosząc powyższe argumenty, możesz spróbować zawrzeć ugodę – wierzyciel cofnie egzekucję komorniczą, a Ty będziesz spłacać zadłużenie, dokonując dobrowolnych kwot bezpośrednio na wskazany przez urząd rachunek bankowy. Tylko porozumienie z wierzycielem pozwoli Ci uniknąć stałych kosztów egzekucji.

Chcę jednak zwrócić Twoją uwagę na zapis art. 30 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który stanowi, że organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:

  1. 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
  2. 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
  3. 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

Jak widzisz, regulując dług jak do tej pory, masz szansę nie tylko dogadać się z wierzycielem w przedmiocie cofnięcie wniosku egzekucyjnego, ale również uzyskać umorzenie części zadłużenia alimentacyjnego.

Ściśle powiązane artykuły:

lysy36 odpowiedział 4 lata temu

Ile komornik za alimenty może zabrać prowizji? Płacę komornikowi sam 1000 zł miesięcznie na poczet długu alimentacyjnego w Funduszu Alimentacyjnym, ponieważ podpisałem z nim ugodę na taką kwotę, ale z tych 1000 zł do funduszu alimentacyjnego dochodzi od 400 do 600 zł, a w październiku doszło tylko 165 zł. Od początku roku wpłaciłem 10 000 zł, a do funduszu doszło około 4500 zł czy komornik ma prawo pobierać tak wysokie opłaty komornicze?

Marek odpowiedział 4 lata temu

Spłacanie długu alimentacyjnego w FA przez komornika to porażka, komornik zawsze pobiera takie duże opłaty egzekucyjne i prowizję, że spłata długu idzie bardzo wolno.

Połowa z tego co się płaci komornikowi, idzie do niego samego, więc tak Pisała Pani Katarzyna Janas-Bajson, warto udać się do gminy czy ogólnie OPS-u i zawrzeć ugodę z nimi na dobrowolną spłatę z pominięciem komornika. Wtedy podpisuje się ugodę z wierzycielem (Fundusz Alimentacyjny) i spłaca się dług bezpośrednio na konto FA, a FA międzyczasie musi wstrzymać toczące się postępowanie egzekucyjne.

Nie trać więc chłopie kasy na opłaty i prowizję komorniczą, tylko podpisz ugodę z gminą. Inaczej w takim tempie nigdy nie spłacisz zadłużenia. Pozdrawiam Marek.

Klaus odpowiedział 4 lata temu

Witam, jak sprawdzic zadluzenie w funduszu alimentacyjnym? nie wiem ile mam do spłaty, a bardzo chciałbym wiedzieć, życie w niewiedzy na temat długów jest psychicznie bardzo męczące. Proszę o poradę.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Kalus,

Na temat sprawdzania długów alimentacyjnych pisaliśmy już na łamach naszego bloga, dlatego zachęcam Cię do przeczytania poradnika: jak sprawdzić zadłużenie w funduszu alimentacyjnym.

ganjalfica odpowiedział 4 lata temu

Witam, wpłacam do komornika 400 zł zasądzonych alimentów od roku czasu, dziś miałem rozmowę na komisariacie Policji, bo rzekomo nie płacę alimentów. Stąd moje pytanie, co z tymi pieniędzmi? czy komornik zabrał całość dla siebie? nie powiadamiając OPS-u ? I czy jak wpłacał będę dobrowolnie przekazem pocztowym do żony pieniądze, to ona ma obowiązek iść do komornika z tym faktem i zakończyć ściąganie długu alimentacyjnego przez organ egzekucyjny?

Pyż odpowiedział 4 lata temu

Jest problem z zadłużeniem alimentacyjnym. Mam trójkę dzieci (już dorosłe wszystkie) dostawały alimenty z funduszu, ponieważ nie zaspokajałem ich potrzeb finansowych, spowodowane to było tym, że choruję na zwyrodnienia stawów biodrowych (jestem po operacjach), chorowałem jakieś 10 lat i w tym okresie powstał dług alimentacyjny. Teraz mogę i chcę spłacić zadłużenie dobrowolnie, ale komornik chce zabierać wszystko na poczet długu co robić? jak się pozbyć komornika z alimentów i spłacić dług za alimenty bezpośrednio?

ROB odpowiedział 4 lata temu

Około 15 lat temu moja była żona bez mojej wiedzy wyprowadziła się z moja córka 7-letnią do Niemiec, miałem zasądzone alimenty 600 zł, płaciłem do momentu kiedy na 2 lata zniknęli mi z życia. Przez dwa lata nie płaciłem na dziecko no i po czasie dowiedziałem się, że jestem winien jakąś kwotę. Okres ok. 2 lat pismo od komornika zaległość blokada konta…. zacząłem płacić alimenty, plus około 150 zł zadłużenia. Mija kolejne 10 lat, wysyłam alimenty do komornika, plus 150 zadłużenia, ale dług nic nie maleje. Mam bardzo dobry kontakt z córką już prawie dorosłą poza alimentami co miesiąc, wysyłam dziecku kieszonkowe ok. 100 €, oboje mieszkamy w Niemczech, co mogę zrobić, aby pozbyć się komornika? nie uchylam się od spłacenia zadłużenia alimentacyjnego względem córki, za pół roku będzie pełnoletnia, jakie mam opcje.

x34x34 odpowiedział 3 lata temu

Witam, od października 2015 roku place regularnie alimenty i spłacam dług przez komornika w funduszu alimentacyjnym. W październiku otrzymałem pismo z MOPS ze Na dzień 23.10.2015 dług wynosił 17896,30 zł. W tym roku w sierpniu poszedłem do komornika, żeby dowiedzieć się, ile zostało mi długu, ale komornik pokierował mnie do MOPSu wiec napisałem pismo o udzielenie takiej informacji.

Po otrzymaniu listu z dn. 5.08.2020 r. okazało się ze dług wynosi 17688,37 zł plus odsetki 2262,81 zł. Byłem zszokowany, ponieważ według moich obliczeń wpłaciłem już ponad 10 tys., a dług się w ogóle nie zmniejszył. Pobrałem z Państwa strony wniosek do komornika o udzielenie informacji o wpłatach i otrzymałem odpowiedź, że na dzień 27.08.2020 aktualna zaległość wynosi 18088,37 zł plus odsetki 2346,59 zł.

Według informacji od komornika całkowita kwota, która wpłaciłem do dnia wystawienia pisma to 12091,59, kwota przekazana na fundusz alimentacyjny 8402,36, opłaty egzekucyjne 1099,26 zł, koszty egzekucyjne 152,85 zł, inne koszta 161,75 zł.

Według tej informacji zapodziały się gdzieś 2 tys., zmierzam napisać pismo do komornika z zapytaniem o te pieniążki. Pomijając to, chciałbym się dowiedzieć, jak to możliwe ze mój dług w ogóle się nie zmniejszył, przecież w piśmie od komornika mam ze 8402,36 zł zostało przekazane na fundusz alimentacyjny, i dlaczego ta kwota główna rośnie.

Czy mogłaby mi Pani podpowiedzieć, co ja powinien zrobić, czy gdzieś jeszcze jakieś pismo napisać, chciałbym to spłacić, ale jak? Przecież ta kwota się w ogóle nie zmniejsza.

Pozdrawiam

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam,

wychodzi na to, że wyliczenia komornika mogą być prawidłowe. Te 2 000 zł, które Panu umknęły, mogły pójść na wydatki prowadzonego postępowania – koszty przelewów, koszty korespondencji.

Niestety tak się dzieje, że egzekucja komornicza dużo kosztuje dłużnika. Jeśli jednak chce Pan dociec, co faktycznie stało się ze wspomnianą sumą, należy udać się do kancelarii komorniczej i poprosić o wgląd do akt sprawy egzekucyjnej. Aby uzyskać dostęp, należy złożyć u komornika poniższy wniosek:

Wniosek o wgląd do akt komorniczych

Ma Pan prawo do przejrzenia księgi rozliczeniowej, w której znajduje się szczegółowe wyliczenie wpłaconych kwot.

Z akt sprawy egzekucyjnej może Pan zrobić fotokopię lub poprosić o ich ksero i na spokojnie jeszcze raz przejrzeć w domu. Jeśli nadal będzie mieć Pan wątpliwości, zasadnym będzie skarga na czynność komornika.

Odnośnie wysokości zadłużenia w FA, to wydaje się, że właściwy organ nie zmniejszył długu o wpłacone przez komornika kwoty – czyli wspomniane 8 400 zł. Ja na Pana miejscu udałabym się do właściwego organu z pismem od komornika i złożyła wniosek o ponowne wyliczenie zadłużenia.

Uważam, że zasadnym byłby również wniosek o cofnięcie egzekucji komorniczej i zawarcie ugody w przedmiocie dobrowolnej spłaty zadłużenia.

Od 5 lat dokonuje Pan sukcesywnej spłaty długu przez komornika, a dodatkowo na bieżąco reguluje alimenty względem dziecka, dlatego organ gminy powinien przychylić się do wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego i zawarcie ugody.

Dodam jeszcze, że może Pan starać się o umorzenie części długu, składając stosowny wniosek. Powyższe wynika z regulacji art. 30 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentacji, który wskazuje, że:

Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:

1) 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;

2) 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;

3) 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

Myślę więc, że jeśli zajmie się Pan sprawą, wszystko się wyjaśni, a nawet jest szansa na wcześniejsze zakończenie spłaty długu.

Powodzenia!

Marcin odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. Czas płynie, zmienia się kraj, zmieniają się instytucje wypłacające alimenty. W moim przypadku mam zaległość w likwidowanym funduszu alimentacyjnym, w GOPS oraz MOPS.

Dziecko jest już dorosłe, nie pobiera alimentów. Mam pytanie dotyczące działania komornika. W jaki sposób komornik powinien “dzielić” moje pieniądze przy spłacaniu zaległego długu? W moim przypadku jest tak, że komornik spłaca tylko jednego wierzyciela – ostatniego / najnowszego – GOPS. A to znaczy, że dług wobec FA i MOPS rośnie – rosną odsetki.

Od kilku lat spłacam regularnie (3/5 wynagrodzenia – około 1100 zł) i z radością patrzyłem na topniejący dług. Odwiedziłem komornika już niejednokrotnie. Przyglądając się dokumentom w kancelarii komornika, pojawiły się niejasności oraz różnice w kwotach zapłaconych tylko jednemu wierzycielowi – GOPS.

Różnica sięgała 7 tysięcy zł na moją niekorzyść u komornika. Wniosłem pismo do komornika sprawdzenie rzeczywistego zadłużenia u wierzycieli. Okazało się, że, tak, dług w GOPS zmalał niemalże do zera, natomiast całkowity dług u komornika wzrósł o 1/3 z powodu MOPS, do którego nie trafiały żadne pieniądze.

Mam wrażenie, że komornik w ten sposób zarobił dla siebie niezłe pieniądze, a mnie pogrążył jeszcze bardziej. Dodam, że z nowego związku (małżeństwo) mam dwoje dzieci, które będzie ciężko utrzymać, wychować i wyszkolić. Łatwo można wyliczyć, że na moim koncie na utrzymanie rodziny pozostaje ok. 700 zł. (tak, żona pracuje, mamy 500+, co nie zmienia faktu, że jest naprawdę ciężko).

Komornik nigdy nie “wysyłał” do mnie kogokolwiek z wywiadem, podobnie FA czy MOPS. Od siedmiu lat otrzymuję tylko informacje o moim zadłużeniu.

Ponawiam pytanie: W jaki sposób komornik powinien “dzielić” moje pieniądze przy spłacaniu zaległego długu?

Berry odpowiedział 3 lata temu

Kto spłaca fundusz alimentacyjny? Zalegałem ze spłatą alimentów na syna. Matka wzięła pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Czy jeśli jej oddałem całą kwotę tych alimentów, to ona nie powinna spłacić tego funduszu alimentacyjnego częściowo? ja tylko procent i odsetki naliczone przez komornika? Przecież jak brała te pieniądze, to teoretycznie dostawała te alimenty i płacąc je, dostała tak jakby je podwójnie za te miesiące. Co mam zrobić? Jak mogę to rozwiązać?

Zofia odpowiedział 3 lata temu

Komorniki to nie zły interes mają na dłużnikach alimentacyjnych. Będziesz spłacał i do końca życia nie spłacisz. Sejm powinien zrobić z nimi porządek. 

Grzegorz odpowiedział 2 lata temu

komornik prowadzi egzekucję z tytułu długu alimentacyjnego w Funduszu alimentacyjnym. Dodatkowo płacę alimenty bieżące. Chce wziąć pożyczkę na spłatę całości długu Funduszu alimentacyjnego. Komornik mi powiedział że nawet jak spłacę ten dług to i tak alimenty bieżące będzie on potrącał na rzecz żony. Jak mogę się pozbyć komornika żeby nie płacić dodatkowych kosztów komorniczych w przyszłości. Chce sam płacić alimenty. Nie stać mnie na depozyt w wysokości 6x alimentów. Co robić w sytuacji gdy była żona nie pójdzie do komornika i nie umorzy postępowania?