Spłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego idzie WOLNO!

Forum prawneKategoria: AlimentySpłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego idzie WOLNO!
UżytkownikUżytkownik zapytał 8 miesięcy temu

Witam, mam problem, bo spłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego przez komornika idzie BARDZO WOLNO. Spłacam fundusz alimentacyjny z wcześniejszych lat już prawie 5 lat i tyle samo regularnie płacę zasądzone alimenty matce dziecka.

Problem polega na tym, że w 05.2018 miałem do spłacenia 33 500 zł (miesięcznie komornikowi płacę ponad 700 zł) nie licząc alimentów bieżących, które już płacę regularnie wierzycielce, a 10.2019 miałem do spłacenia 29 500 zł.

Czyli 17 miesięcy spłacania długu w funduszu alimentacyjnym po 700 zł miesięcznie daje 12.000 zł, a dług zmalał tylko o 4.000 zł ??????????????????

Wiem, że są odsetki alimentacyjne i koszty komornicze przy alimentach, ale to trochę żenujące… Co i jak mógłbym zrobić, żeby mnie nie kroili z kasy i zapomnieć o tym temacie szybko spłacając dług w Funduszu Alimentacyjnym? jak spłacić Fundusz szybko?

Imię:
Marcin

8 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj, rozumiem Twoje rozczarowanie, co do kosztów i odsetek od alimentów.

Pamiętaj jednak, że zaległe alimenty, to spora kwota i niestety, dług, który trafia do egzekucji komorniczej, znacznie wzrasta. Dlatego ja zawsze piszę naszym czytelnikom, by w miarę możliwości próbowali porozumieć się z wierzycielami, tak by sprawa nie trafiła do komornika.

Twój dług względem Funduszu Alimentacyjnego jest już egzekwowany przez komornika, jednak nie wyklucza to możliwości znalezienia porozumienia z organem gminnym odpowiedzialnym za przyznawanie i wypłatę zaliczek alimentacyjnych.

Sprawami alimentów zastępczych zajmują się Ośrodki Pomocy Społecznej, działające przy urzędach gminy właściwych ze względu ma miejsce zamieszkania uprawnionego.

Zatem powinieneś udać się do OPS, z którego matka dziecka pobierała świadczenie i tam spróbować wynegocjować zawarcie ugody.

Regulujesz obecne zobowiązania względem dziecka, a dodatkowo spłacasz zaległości wobec FA, co stawia Cię w dobrym świetle.

Podnosząc powyższe argumenty, możesz spróbować zawrzeć ugodę – wierzyciel cofnie egzekucję komorniczą, a Ty będziesz spłacać zadłużenie, dokonując dobrowolnych kwot bezpośrednio na wskazany przez urząd rachunek bankowy. Tylko porozumienie z wierzycielem pozwoli Ci uniknąć stałych kosztów egzekucji.

Chcę jednak zwrócić Twoją uwagę na zapis art. 30 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który stanowi, że organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:

  1. 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
  2. 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
  3. 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

Jak widzisz, regulując dług jak do tej pory, masz szansę nie tylko dogadać się z wierzycielem w przedmiocie cofnięcie wniosku egzekucyjnego, ale również uzyskać umorzenie części zadłużenia alimentacyjnego.

Ściśle powiązane artykuły:

Avatarlysy36 odpowiedział 7 miesięcy temu

Ile komornik za alimenty może zabrać prowizji? Płacę komornikowi sam 1000 zł miesięcznie na poczet długu alimentacyjnego w Funduszu Alimentacyjnym, ponieważ podpisałem z nim ugodę na taką kwotę, ale z tych 1000 zł do funduszu alimentacyjnego dochodzi od 400 do 600 zł, a w październiku doszło tylko 165 zł. Od początku roku wpłaciłem 10 000 zł, a do funduszu doszło około 4500 zł czy komornik ma prawo pobierać tak wysokie opłaty komornicze?

AvatarMarek odpowiedział 7 miesięcy temu

Spłacanie długu alimentacyjnego w FA przez komornika to porażka, komornik zawsze pobiera takie duże opłaty egzekucyjne i prowizję, że spłata długu idzie bardzo wolno.

Połowa z tego co się płaci komornikowi, idzie do niego samego, więc tak Pisała Pani Katarzyna Janas-Bajson, warto udać się do gminy czy ogólnie OPS-u i zawrzeć ugodę z nimi na dobrowolną spłatę z pominięciem komornika. Wtedy podpisuje się ugodę z wierzycielem (Fundusz Alimentacyjny) i spłaca się dług bezpośrednio na konto FA, a FA międzyczasie musi wstrzymać toczące się postępowanie egzekucyjne.

Nie trać więc chłopie kasy na opłaty i prowizję komorniczą, tylko podpisz ugodę z gminą. Inaczej w takim tempie nigdy nie spłacisz zadłużenia. Pozdrawiam Marek.

AvatarKlaus odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam, jak sprawdzic zadluzenie w funduszu alimentacyjnym? nie wiem ile mam do spłaty, a bardzo chciałbym wiedzieć, życie w niewiedzy na temat długów jest psychicznie bardzo męczące. Proszę o poradę.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witaj Kalus,

Na temat sprawdzania długów alimentacyjnych pisaliśmy już na łamach naszego bloga, dlatego zachęcam Cię do przeczytania poradnika: jak sprawdzić zadłużenie w funduszu alimentacyjnym.

Avatarganjalfica odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam, wpłacam do komornika 400 zł zasądzonych alimentów od roku czasu, dziś miałem rozmowę na komisariacie Policji, bo rzekomo nie płacę alimentów. Stąd moje pytanie, co z tymi pieniędzmi? czy komornik zabrał całość dla siebie? nie powiadamiając OPS-u ? I czy jak wpłacał będę dobrowolnie przekazem pocztowym do żony pieniądze, to ona ma obowiązek iść do komornika z tym faktem i zakończyć ściąganie długu alimentacyjnego przez organ egzekucyjny?

AvatarPyż odpowiedział 6 miesięcy temu

Jest problem z zadłużeniem alimentacyjnym. Mam trójkę dzieci (już dorosłe wszystkie) dostawały alimenty z funduszu, ponieważ nie zaspokajałem ich potrzeb finansowych, spowodowane to było tym, że choruję na zwyrodnienia stawów biodrowych (jestem po operacjach), chorowałem jakieś 10 lat i w tym okresie powstał dług alimentacyjny. Teraz mogę i chcę spłacić zadłużenie dobrowolnie, ale komornik chce zabierać wszystko na poczet długu co robić? jak się pozbyć komornika z alimentów i spłacić dług za alimenty bezpośrednio?

AvatarROB odpowiedział 6 miesięcy temu

Około 15 lat temu moja była żona bez mojej wiedzy wyprowadziła się z moja córka 7-letnią do Niemiec, miałem zasądzone alimenty 600 zł, płaciłem do momentu kiedy na 2 lata zniknęli mi z życia. Przez dwa lata nie płaciłem na dziecko no i po czasie dowiedziałem się, że jestem winien jakąś kwotę. Okres ok. 2 lat pismo od komornika zaległość blokada konta…. zacząłem płacić alimenty, plus około 150 zł zadłużenia. Mija kolejne 10 lat, wysyłam alimenty do komornika, plus 150 zadłużenia, ale dług nic nie maleje. Mam bardzo dobry kontakt z córką już prawie dorosłą poza alimentami co miesiąc, wysyłam dziecku kieszonkowe ok. 100 €, oboje mieszkamy w Niemczech, co mogę zrobić, aby pozbyć się komornika? nie uchylam się od spłacenia zadłużenia alimentacyjnego względem córki, za pół roku będzie pełnoletnia, jakie mam opcje.

Twoja odpowiedź