Spłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego idzie WOLNO!

Forum prawneKategoria: AlimentySpłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego idzie WOLNO!
UżytkownikUżytkownik zapytał 4 dni temu

Witam, mam problem, bo spłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego przez komornika idzie BARDZO WOLNO. Spłacam fundusz alimentacyjny z wcześniejszych lat już prawie 5 lat i tyle samo regularnie płacę zasądzone alimenty matce dziecka.

Problem polega na tym, że w 05.2018 miałem do spłacenia 33 500 zł (miesięcznie komornikowi płacę ponad 700 zł) nie licząc alimentów bieżących, które już płacę regularnie wierzycielce, a 10.2019 miałem do spłacenia 29 500 zł.

Czyli 17 miesięcy spłacania długu w funduszu alimentacyjnym po 700 zł miesięcznie daje 12.000 zł, a dług zmalał tylko o 4.000 zł ??????????????????

Wiem, że są odsetki alimentacyjne i koszty komornicze przy alimentach, ale to trochę żenujące… Co i jak mógłbym zrobić, żeby mnie nie kroili z kasy i zapomnieć o tym temacie szybko spłacając dług w Funduszu Alimentacyjnym? jak spłacić Fundusz szybko?

Imię:
Marcin

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 21 godzin temu

Witaj, rozumiem Twoje rozczarowanie, co do kosztów i odsetek od alimentów.

Pamiętaj jednak, że zaległe alimenty, to spora kwota i niestety, dług, który trafia do egzekucji komorniczej, znacznie wzrasta. Dlatego ja zawsze piszę naszym czytelnikom, by w miarę możliwości próbowali porozumieć się z wierzycielami, tak by sprawa nie trafiła do komornika.

Twój dług względem Funduszu Alimentacyjnego jest już egzekwowany przez komornika, jednak nie wyklucza to możliwości znalezienia porozumienia z organem gminnym odpowiedzialnym za przyznawanie i wypłatę zaliczek alimentacyjnych.

Sprawami alimentów zastępczych zajmują się Ośrodki Pomocy Społecznej, działające przy urzędach gminy właściwych ze względu ma miejsce zamieszkania uprawnionego.

Zatem powinieneś udać się do OPS, z którego matka dziecka pobierała świadczenie i tam spróbować wynegocjować zawarcie ugody.

Regulujesz obecne zobowiązania względem dziecka, a dodatkowo spłacasz zaległości wobec FA, co stawia Cię w dobrym świetle.

Podnosząc powyższe argumenty, możesz spróbować zawrzeć ugodę – wierzyciel cofnie egzekucję komorniczą, a Ty będziesz spłacać zadłużenie, dokonując dobrowolnych kwot bezpośrednio na wskazany przez urząd rachunek bankowy. Tylko porozumienie z wierzycielem pozwoli Ci uniknąć stałych kosztów egzekucji.

Chcę jednak zwrócić Twoją uwagę na zapis art. 30 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który stanowi, że organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:

  1. 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
  2. 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
  3. 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

Jak widzisz, regulując dług jak do tej pory, masz szansę nie tylko dogadać się z wierzycielem w przedmiocie cofnięcie wniosku egzekucyjnego, ale również uzyskać umorzenie części zadłużenia alimentacyjnego.

Twoja odpowiedź