Komornik zabrał wszystko z konta bankowego męża, czy to legalne?!

Witam. Mam pytanie. Komornik wszedł na rachunek bankowy męża. Mąż miał na koncie 2120 zł. Komornik zabrał mu wszystko. Czy to legalne!? Komornik zostawił męża bez środków do życia.

Nie wolno ponoć wszystkiego zabierać dłużnikowi. Dzwonie do komornika on mówi, że nic takiego nie wysyłał, że musi być kwota wolna od potrąceń komorniczych z rachunku bankowego w wysokości 1575 zł.

Dzwonię do banku, a bank mówi, że dostał pismo od komornika i jest napisane przez komornika – brak zgody na zwolnienie środków. Kto tu kłamie? I jakim prawem komornik wyczyścił konto do zera? Potrzebuję jakiś wzór pisma o odblokowanie konta bankowego przez komornika.


Zajęcie kwoty wolnej przez komornika

W banku widnieje komunikat „brak zgody na zwolnienie środków”, ponieważ komornik nie umorzy Wam przecież ot, tak sobie egzekucji z rachunku bankowego, to zajęcie jest i nadal będzie, niestety komornik nie zwolni w całości zajętego rachunku bankowego Twojego męża, ponieważ komornik nie może tego zrobić.

Komornik działa na zlecenie wierzyciela i w zakresie, w jakim wierzyciel określił czynności komornika na wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej, który wygląda mniej więcej tak:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

… kto zatem popełnił błąd?

Zdecydowanie błąd popełnił tutaj bank, nie stosując się do pozostawienia dłużnikowi kwoty wolnej od zajęcia, tak naprawdę, to komornik jedynie wysyła do banku zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej przeciwko dłużnikowi, nakładając przy tym na bank, obowiązek potrącania kwot wpływających na konto dłużnika i przekazywania ich bezpośrednio na konto bankowe komornika.

Skąd wiadomo, ile wynosi kwota wolna przy egzekucji z rachunku bankowego?

Należy w tym miejscu przywołać Art. 54. Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem

1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

A więc kwota wolna przy egzekucji z rachunku bankowego na 2018 rok wynosi 1575 zł.

…. ale to nie wszystko:

Jest jeszcze jedna możliwość, która pozwala komornikowi i bankowi na zajęcie całej kwoty znajdującej się na rachunku bankowym dłużnika. Jest to rodzaj długu jaki Twój mąż być może posiada.

Dokładnie chodzi o dług alimentacyjny, albowiem tylko wtedy organ egzekucyjny, oraz bank, mogą zająć wszystkie środki z rachunku bankowym dłużnika! Przytoczę teraz przepis, dzięki któremu takie wyczyszczenie do zera konta bankowego dłużnika jest możliwe:

Art. 1083. Ograniczenie egzekucji świadczeń alimentacyjnych

Zgodnie z art. 1083 § 2 k.p.c. wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Znaczy to tyle, że dłużnik, przeciwko któremu toczy się egzekucja należności alimentacyjnych, nie jest chroniony przez prawo żadną kwotą wolną przy zajęciu jego rachunku bankowego.

Co dalej?

Jeśli jednak Twój mąż ma długi charakteru niealimentacyjnego, to musicie złożyć do banku reklamację na niewłaściwe postąpienie przy egzekucji z rachunku bankowego i pominięcie kwoty wolnej od zajęcia, którą jasno określa art. 54 Prawa bankowego.

Jeśli i to nie pomoże, to należy następnie złożyć skargę na komornika, opisując powyższą sytuację, wzór skargi na komornika znajduje się poniżej. Należy go pobrać, wydrukować, wypełnić, a następnie dostarczyć komornikowi, który zajmuje się postępowaniem komorniczym Twojego męża.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wzór pisma o odblokowanie konta bankowego przez komornika

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Komornik zabrał wszystko z konta bankowego męża, czy to legalne?!”
 1. Dostałam na konto bankowe 1800 zł z PZU za śmierć teścia. Komornik zabrał mi wszystko, czy tak może? Nie pracuję, mam tylko zasiłek rodzinny i 500 plus.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik nie ma prawa zajmować wszystkich środków pieniężnych znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika, chyba, że Twoje długi mają charakter alimentacyjny? jeśli są to długi innej natury, to zadzwoń lub pójdź do komornika i zapytaj na jakiej podstawie zajął Ci wszystko z konta bankowego, ewentualnie złóż na komornika skargę. Wzór skargi na komornika możesz pobrać na blogu w dziale WZORY PISM. Jeśli chodzi o zasiłek rodzinny oraz 500+, to są to świadczenia wyjęte spod egzekucji komorniczej i komornik pieniędzy z takich źródeł zająć nie może.

 2. Dzień dobry, mam takie pytanie: mażą ma komornika sądowego – całego zadłużenia miał 2650 zł, konto bankowe zostało zajęte w grudniu tamtego roku, mąż miał trochę więcej wypłacone z pracy, dostał wypłatę i bon świąteczny i premie roczną i wyszło, że miał 2300 nie za jednym razem wypłacone i miał wolna kwotę od zajęcia 1500 zł i 829 zł zostało zablokowane.

  Dziś sprawdziłam wyciąg z konta to wykazuje, że te 829 zł bank przelał na konto komornika i w grudniu męża pracodawca też przelał kwotę na spłatę długu, moje pytanie brzmi: czy te 829 zł bank mógł sam przelać na konto komornika?

 3. Witam, chodzi o zajęcie konta męża za długi żony. Ja jako żona mam długi zaciągnięte tylko i wyłącznie na moje nazwisko i imię bez zgody męża (popada w długi ze względu na hazard) mąż o długach nie wiedział. Obecnie komornik z Gdańska zablokował konto w banku, widnieje tylko i wyłącznie na nazwisko męża, natomiast kiedyś byłam współwłaścicielem tego konta obecnie nie mam żadnego.

  Od czerwca 2018 mamy rozdzielność majątkową z mężem ustanowioną u notariusza, gdzie mąż ma spłacić mnie z majątku wspólnego w kwocie 60.000 złotych. Pytanie moje brzmi: czy komornik ma prawo zająć konto bankowe męża jeżeli tytuł egzekucyjny jest na moje nazwisko? mąż obecnie ma zablokowane konto.

Comments are closed.