Gdzie i jak zgłosić nielegalny wynajem mieszkania? czerpiąc korzyści z wynajmu mieszkania, podatnik jest zobligowany do zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Skarbowym celem odprowadzenia należnego podatku. Jeśli wynajmujący lokal tego nie zrobi, grożą mu konsekwencje – przede wszystkim finansowe. Ukryty dochód może zostać ujawniony podczas kontroli z urzędu skarbowego, jak również na skutek donosu.
Jak zgłosić nielegalny wynajem mieszkania? dla celów dowodowych donos taki należy sporządzić na piśmie. Aby ułatwić wam sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wydrukowania wzór donosu do Urzędu Skarbowego na wynajem mieszkania, który pobierzecie w dalszej części dzisiejszego artykułu.
SPIS TREŚCI:
Nielegalny wynajem mieszkania donos
W małych miastach donosy do urzędu skarbowego zdarzają się rzadziej, jednak w lepiej rozwiniętych miejscowościach notuje się nawet kilkaset zgłoszeń rocznie – donos do urzędu skarbowego na wynajem mieszkania jest bowiem formą walki z uprzykrzającymi życie sąsiadów najemcami.
Częste kłótnie, hałas, głośna muzyka i urządzanie imprez mogą sprowokować każdego do złożenia takiego zawiadomienia, w celu uniemożliwienia właścicielowi lokalu dalszego wynajmowania go osobom trzecim.
Za donos do US na wynajem mieszkania odpowiadają niekiedy również sami najemcy, niezadowoleni z warunków wynajmu lub czujący się bezradnie wobec wynajmującego, który odmawia im zwrotu kaucji (w takich sytuacjach warto też wysłać wynajmującemu oficjalne pismo o zwrot kaucji na wynajem mieszkania).
Donos na nielegalny wynajem mieszkania jest z reguły anonimowy. Bardzo rzadko zdarza się, że osoba składająca zawiadomienie podaje swoje dane osobowe. Jest to spowodowane faktem, że właściciel nieruchomości ma prawo do wglądu w akta sprawy (w tym informacje o donosie), kiedy dochodzi do postępowania sądowego. Aby ułatwić Ci napisanie skutecznego donosu do US, przygotowaliśmy wzór, który pobierzesz poniżej:
Donos do urzędu skarbowego wynajem mieszkania wzór
Donos do urzędu skarbowego wynajem mieszkania wzór
Jak sprawdzić czy ktoś nielegalnie wynajmuje mieszkanie?
Nie sposób sprawdzić w urzędzie skarbowym, czy właściciel wynajmuje mieszkanie nielegalnie. Obowiązuje bowiem ochrona danych osobowych. W przypadku podejrzenia, że wynajmujący nie odprowadza podatku od przychodów z tytułu najmu, należy więc zgłosić sprawę do odpowiedniego organu, czyli Urzędu Skarbowego.
Pracownicy US dokonają wtedy kontroli skarbowej, która pozwoli wykryć, czy podatnik uchylał się od obowiązku wpłaty należnych zaliczek na podatek. Jako lokator, osoba chcąca zgłosić nielegalny wynajem, może poprosić wynajmującego o dowód zgłoszenia umowy najmu do US, jednak wyłącznie w przypadku najmu okazjonalnego.
Zgłoszenie najmu do Urzędu Skabowego nie jest obowiązkowe, o ile nie jest to najem okazjonalny. Każdy podatnik musi jednak rozliczyć swoje zyski z tego tytułu – może robić to w formie opodatkowania na zasadach ogólnych lub ryczałtem.
Nie ma obowiązku składania żadnych deklaracji, jeśli wybiera zasady ogólne opodatkowania. Wynajmujący musi jednak rozliczać swój dochód, odprowadzając na czas należne zaliczki na podatek dochodowy.
Jak zgłosić nielegalny wynajem mieszkania?
Zgłoszenie nielegalnego wynajmu mieszkania może mieć formę anonimowego pisemnego donosu do odpowiedniego oddziału Urzędu Skarbowego. Pismo powinno mieć postać dokumentu urzędowego o zwięzłej, rzeczowej treści, z której jasno wynika, że właściciel mieszkania popełnia przestępstwo (polecam przygotowany przez nas wzór donosu).
Należy wskazać w nim dokładny adres wynajmowanego lokalu, a także dane wynajmującego, aby umożliwić organom dokonanie czynności mających na celu sprawdzenie, czy wynajem faktycznie jest nielegalny (czy właściciel nie rozlicza przychodów z tytułu najmu z Urzędem Skarbowym).
Co grozi za nielegalne wynajmowanie mieszkania?
Zgłoszenie nielegalnego wynajmu mieszkania skutkuje przeprowadzeniem dokładnej kontroli skarbowej Urzędu Skarbowego. W przypadku wykrycia, że podatnik faktycznie nie zgłosił najmu i nie odprowadzał należnego podatku od przychodów z tego tytułu, karą będzie przede wszystkim konieczność zapłaty zaległych należności wraz z odsetkami.
Dodatkowo właściciel mieszkania może zostać obciążony karami określonymi przez Kodeks Karny Skarbowy, w zależności od wartości niezapłaconego podatku, a także sposobu potraktowania sprawy – jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo.
Jeśli kwota niezapłaconego podatku będzie niższa niż pięciokrotność wysokości minimalnego wynagrodzenia (około 13 tysięcy zł), to czyn będzie traktowany jako wykroczenie. Przy przekroczeniu tej sumy, nielegalny wynajem zostanie potraktowany jako przestępstwo.
Kara mandatu za wykroczenie skarbowe może sięgać maksymalnie dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (około 5000 zł). Z kolei w przypadku przestępstwa skarbowego, sąd określi liczbę stawek i wysokość stawki dziennej.
Z reguły jest to w sumie co najmniej 10 stawek, a maksymalnie 720 stawek. Przy ustalaniu stawki dziennej sąd bierze pod uwagę różne czynniki, w tym dochody sprawcy, jego możliwości zarobkowe i stosunki majątkowe.
Czy właściciel może uniknąć kary za nielegalny wynajem?
Jedynym sposobem na łagodniejsze potraktowanie sprawy nielegalnego wynajmu przez Urząd Skarbowy jest samodzielne zgłoszenie się podatnika i wyjawienie prawdy o ukrywanych dochodach.
Wynajmujący może zgłosić tak zwany czynny żal, polegający na przyznaniu się do winy i uzasadnieniu swojego czynu. Właściciel mieszkania ma prawo powołać się między innymi na nieświadomość obowiązku zgłoszenia najmu i rozliczenia dochodów z tego tytułu.
Podatnik musi zapłacić wtedy wymagany podatek i naliczone odsetki. Dopiero po dopełnieniu tego obowiązku może liczyć na odstąpienie przez Urząd Skarbowy od wymierzenia kary.
Czy najemca poniesie konsekwencje nielegalnego wynajmu?
Najemcy często powstrzymują się przed donosem do Urzędu Skarbowego ze względu na strach przed konsekwencjami. Tymczasem z perspektywy prawnej, lokator nie ma wpływu na to, czy właściciel nieruchomości rozlicza swój dochód z fiskusem, czy nie.
Najemca nie zostanie więc pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności wraz z wynajmującym!
Podobne tematy:
- WZÓR oświadczenia o wyborze formy opodatkowania najmu prywatnego
- Zakończenie wynajmu mieszkania zgłoszenie do urzędu skarbowego
- Oświadczenie o rezygnacji z najmu dla Urzędu Skarbowego WZÓR
- Zgłoszenie najmu okazjonalnego WZÓR
- Umowa najmu okazjonalnego ZAŁĄCZNIKI
Dzień dobry, jestem w takiej sytuacji, że wynajmuję mieszkanie w którym nie mieszkam (przeprowadziliśmy się do domu jednorodzinnego), najemcy, którzy wynajmują mieszkanie od nas są czasem głośni i sąsiedzi skarżą się na nich , wydzwaniając do nas, pojawiają się też groźby, że zgłoszą do US nielegalny najem mieszkania, co robić w takiej sytuacji? jeszcze nie zgłosiliśmy najmu do US bo dopiero co zaczęliśmy wynajmować lokal, co robić w takiej sytuacji? co nam grozi ze strony urzędu skarbowego?