Witam. Na czym polega i jak się zabrać za oddłużanie komornicze i spłatę długów u komornika? Długi które mam egzekwuje komornik, komornik zajmuje mi wynagrodzenie i konto bankowe co uważam za niesłuszne, co może mi Pani poradzić na moje problemy z komornikiem?


Oddłużanie komornicze

Oddłużanie komornicze polega na tym, aby skierować wszystkie swoje działania prawne i finansowe na redukcji zadłużenia u komornika. Szybkie oddłużenie się jest w interesie dłużnika, ponieważ im szybciej spłacimy dług u komornika, tym mniej poniesiemy kosztów egzekucji komorniczej, które znacznie mogą podwyższyć ogólną kwotę Twojego zadłużenia!

Często jestem pytana czy warto zatrudniać firmy oddłużeniowe, aby pomogły w wyjściu z zadłużenia i oddłużeniu się najmniejszym kosztem. Moje zdanie na temat firm oddłużeniowych jest takie, że jeśli Twoja sytuacja jako dłużnika jest wyjątkowo skomplikowana, to warto czasami zaangażować prawnika specjalizującego się w danej kategorii prawa.

Jeśli natomiast znasz kwotę zadłużenia i kwota ta jest prawidłowa i nie ma potrzeby ciągać się z wierzycielem po sądach, to po jakiego diabła angażować w to firmę oddłużeniową? negocjacje z komornikiem czy wierzycielem możesz przeprowadzić zupełnie tak samo jak robi to firma oddłużeniowa!

Oddłużanie komornicze z pomocą firmy oddłużeniowej?

Teraz udowodnię Ci, że firmy oddłużeniowe ładnie potrafią nazywać usługi jakie dla dłużników wykonują, ale tak naprawdę te działania możesz wykonać samemu, spójrz tylko:

 • Analiza sytuacji finansowej dłużnika
  • Czy jesteś w stanie określić ile wynosi Twoje ogólne zadłużenie? czy jesteś w stanie określić jakie masz miesięczne wydatki i ile miesięcznie zarabiasz? myślę, że tak prawda? Analiza sytuacji finansowej to nic innego jak podsumowanie wpływów, wydatków i kwoty zadłużenia.
 • Ocena sytuacji dłużnika
  • Ty jako dłużnik najlepiej wiesz w jakiej obecnie sytuacji życiowej i finansowej się znajdujesz i wiesz z pewnością jakie będę konsekwencje niewywiązania się z długów, które gdzieś tam kiedyś powstały. Więc ocena swojej obecnej sytuacji nie powinna należeć do trudnych prawda?
 • Zarządzanie procesem oddłużania komorniczego
  • Na tym etapie także nie ma czarnej magii, znasz wysokość swojego zadłużenia i musisz zrobić wszystko, by spłacić jak największą jego część w jak najkrótszym czasie – bez narażania się na utratę płynności finansowej. Bo każdy ma swoje życie, swoją rodzinę, rachunki i inne finansowe obowiązki. Kluczem do sukcesu jest więc prawidłowe zbalansowanie procesu oddłużania.
 • Projektowanie planu oddłużania komorniczego
  • Ułożenie planu spłaty rzeczywiście będzie najcięższym etapem oddłużania, ale nikt nie mówi, że nie dasz sobie z tym rady. To o czym warto pamiętać, to przede wszystkim fakt, że z komornikiem się nie negocjuje, negocjuje się z wierzycielem! bo to wierzyciel tu rządzi i tylko wierzyciel ma prawo umorzyć lub zawiesić egzekucję komorniczą. Oddłużanie komornicze bardzo często staje się o wiele łatwiejsze, gdy uda Ci się przekonać wierzyciela, aby zgodził się na ugodę wierzyciel – dłużnik. Wtedy wierzyciel ma obowiązek odstąpić od egzekucji komorniczej i wstrzymać wszelkie działania komornika. Spłata zadłużenia następuje wtedy wprost do wierzyciela, a nie do komornika jak do tej pory…
 • Pomoc prawna w zakresie oddłużania
  • Tak jak pisałam na początku artykułu, jeśli Twoja sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, to warto skorzystać z pomocy prawnej, bo w ten sposób można naprawdę sporo zyskać. Prawnik może pomóc Ci w podniesieniu zarzutu przedawnienia długu/długów, prawnik może pomóc Ci w walce z wierzycielem na drodze sądowej, prawnik będzie wiedział jak postępować z komornikiem, by uniknąć dodatkowych niepotrzebnych kosztów, itd.

Oddłużanie komornicze to tak naprawdę wypracowanie sobie z wierzycielem i komornikiem relacji, które pozwolą Ci na spłatę zadłużenia bez nadwyrężania Twojego budżetu domowego.

Oddłużanie z komornikiem jest dość kosztownym rozwiązaniem, bo komornik pobiera w trakcie toczącej się egzekucji różne opłaty i nalicza prowizję za wyegzekwowane od dłużnika pieniądze.

Dlatego od razu najlepiej nawiązać kontakt z wierzycielem i to z nim negocjować spłatę długów, prosząc przy tym o wstrzymanie egzekucji komorniczej i podpisanie ugody dłużnik-wierzyciel.

Oddłużanie z komornikiem jest bardzo wyczerpujące psychicznie, bo komornik działając na zlecenie wierzyciela będzie poszukiwał Twojego majątku celem jego zajęcia.

A więc komornik będzie chciał zająć Ci nie tylko konto bankowe, czy wynagrodzenie ale i niektóre świadczenia jakie otrzymujesz czy np. zwrot podatku z Urzędu Skarbowego!

Komornik będzie chciał też zająć Ci samochód czy nieruchomość. Komornik ma także prawo przyjść do domu/mieszkania dłużnika i próbować zająć ruchomości należące do dłużnika, które w jego domu się znajdują, tzw. egzekucja z ruchomości.

Uprawnienia komornika są naprawdę szerokie, ponadto komornik rozlicza się z wierzycielem od wysokości kwoty jaką ściągnie od dłużnika, więc działania komornika można się spodziewać będą naprawdę liczne…

Komornik zajmuje mi wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie

Takie działanie komornika jest niezgodne z prawem, ponieważ raz potrącone pieniądze dłużnika (egzekucja z wynagrodzenia) nie mogą być potrącane drugi raz gdy wpływają na konto bankowe dłużnika (egzekucja z rachunku bankowego).

Gdy dochodzi do dwukrotnego potrącenia przez komornika tych samych środków pieniężnych, należy złożyć u komornika pismo o wyłączenie spod egzekucji rachunku bankowego, na który te już potrącone środki wpływają, wzór wniosku poniżej:

Podsumowując:

Oddłużanie komornicze powinno przebiegać w ten sposób, że gdy tylko zostaje wobec Ciebie wszczęta egzekucja komornicza, kontaktujesz się z wierzycielem i podpisujesz ugodę dłużnik – wierzyciel której wzór znajduje się poniżej:

Pamiętaj aby negocjować takie warunki spłaty zadłużenia, by było Cię na nie stać. Dokładnie przekalkuluj w jakiej wysokości jesteś w stanie płacić miesięczne raty i trzymaj się tego harmonogramu bardzo ściśle nie spóźniając się ze spłatą rat, bo sprawa z powrotem trafi do komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: