Oddłużanie komornicze – spłata długów [PORADNIK] dla dłużnika

Witam. Na czym polega i jak się zabrać za oddłużanie komornicze i spłatę długów u komornika? Długi, które mam egzekwuje komornik, komornik zajmuje mi wynagrodzenie i konto bankowe, co uważam za niesłuszne, co może mi Pani poradzić na moje problemy z komornikiem?

Jak rozpocząć oddłużanie? jak się do tego zabrać? czy warto skorzystać z firmy oddłużeniowej?


Oddłużanie komornicze

oddluzanie-komornicze-splata-dlugow

Oddłużanie komornicze polega na tym, aby skierować wszystkie swoje działania prawne i finansowe na redukcji zadłużenia u komornika. Szybkie oddłużenie się jest w interesie dłużnika, ponieważ im szybciej spłacimy dług u komornika, tym mniej poniesiemy kosztów egzekucji komorniczej, które znacznie mogą podwyższyć ogólną kwotę Twojego zadłużenia!

Często jestem pytana, czy warto zatrudniać firmy oddłużeniowe, aby pomogły w wyjściu z zadłużenia i oddłużeniu się najmniejszym kosztem. Moje zdanie na temat firm oddłużeniowych jest takie, że jeśli Twoja sytuacja jako dłużnika jest wyjątkowo skomplikowana, to warto czasami zaangażować prawnika specjalizującego się w danej kategorii prawa.

Jeśli natomiast znasz kwotę zadłużenia i kwota ta jest prawidłowa i nie ma potrzeby ciągać się z wierzycielem po sądach, to po jakiego diabła angażować w to firmę oddłużeniową? negocjacje z komornikiem czy wierzycielem możesz przeprowadzić zupełnie tak samo, jak robi to firma oddłużeniowa!

Oddłużanie komornicze z pomocą firmy oddłużeniowej?

Teraz udowodnię Ci, że firmy oddłużeniowe ładnie potrafią nazywać usługi, jakie dla dłużników wykonują, ale tak naprawdę te działania możesz wykonać samemu, spójrz tylko:

  • Analiza sytuacji finansowej dłużnika
    • Czy jesteś w stanie określić, ile wynosi Twoje ogólne zadłużenie? czy jesteś w stanie określić, jakie masz miesięczne wydatki i ile miesięcznie zarabiasz? myślę, że tak prawda? Analiza sytuacji finansowej to nic innego jak podsumowanie wpływów, wydatków i kwoty zadłużenia.
  • Ocena sytuacji dłużnika
    • Ty jako dłużnik najlepiej wiesz, w jakiej obecnie sytuacji życiowej i finansowej się znajdujesz i wiesz z pewnością, jakie będę konsekwencje niewywiązania się z długów, które gdzieś tam kiedyś powstały. Więc ocena swojej obecnej sytuacji nie powinna należeć do trudnych prawda?
  • Zarządzanie procesem oddłużania komorniczego
    • Na tym etapie także nie ma czarnej magii, znasz wysokość swojego zadłużenia i musisz zrobić wszystko, by spłacić jak największą jego część w jak najkrótszym czasie – bez narażania się na utratę płynności finansowej. Bo każdy ma swoje życie, swoją rodzinę, rachunki i inne finansowe obowiązki. Kluczem do sukcesu jest więc prawidłowe zbalansowanie procesu oddłużania.
  • Projektowanie planu oddłużania komorniczego
    • Ułożenie planu spłaty rzeczywiście będzie najcięższym etapem oddłużania, ale nikt nie mówi, że nie dasz sobie z tym rady. To o czym warto pamiętać, to przede wszystkim fakt, że z komornikiem się nie negocjuje, negocjuje się z wierzycielem! bo to wierzyciel tu rządzi i tylko wierzyciel ma prawo umorzyć lub zawiesić egzekucję komorniczą. Oddłużanie komornicze bardzo często staje się o wiele łatwiejsze, gdy uda Ci się przekonać wierzyciela, aby zgodził się na ugodę wierzyciel – dłużnik. Wtedy wierzyciel ma obowiązek odstąpić od egzekucji komorniczej i wstrzymać wszelkie działania komornika. Spłata zadłużenia następuje wtedy wprost do wierzyciela, a nie do komornika jak do tej pory…
  • Pomoc prawna w zakresie oddłużania
    • Tak jak pisałam na początku artykułu, jeśli Twoja sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, to warto skorzystać z pomocy prawnej, bo w ten sposób można naprawdę sporo zyskać. Prawnik może pomóc Ci w podniesieniu zarzutu przedawnienia długu/długów, prawnik może pomóc Ci w walce z wierzycielem na drodze sądowej, prawnik będzie wiedział jak postępować z komornikiem, by uniknąć dodatkowych niepotrzebnych kosztów itd.

Oddłużanie komornicze to tak naprawdę wypracowanie sobie z wierzycielem i komornikiem relacji, które pozwolą Ci na spłatę zadłużenia bez nadwyrężania Twojego budżetu domowego.

Oddłużanie z komornikiem jest dość kosztownym rozwiązaniem, bo komornik pobiera w trakcie toczącej się egzekucji różne opłaty i nalicza prowizję za wyegzekwowane od dłużnika pieniądze.

Dlatego od razu najlepiej nawiązać kontakt z wierzycielem i to z nim negocjować spłatę długów, prosząc przy tym o wstrzymanie egzekucji komorniczej i podpisanie ugody dłużnik-wierzyciel.

Oddłużanie z komornikiem jest bardzo wyczerpujące psychicznie, bo komornik, działając na zlecenie wierzyciela, będzie poszukiwał Twojego majątku celem jego zajęcia.

A więc komornik będzie chciał zająć Ci nie tylko konto bankowe, czy wynagrodzenie, ale i niektóre świadczenia, jakie otrzymujesz czy np. zwrot podatku z Urzędu Skarbowego!

Komornik będzie chciał też zająć Ci samochód czy nieruchomość. Komornik ma także prawo przyjść do domu/mieszkania dłużnika i próbować zająć ruchomości należące do dłużnika, które w jego domu się znajdują, tzw. egzekucja z ruchomości.

Uprawnienia komornika są naprawdę szerokie, ponadto komornik rozlicza się z wierzycielem od wysokości kwoty, jaką ściągnie od dłużnika, więc działania komornika można się spodziewać, będą naprawdę liczne…

Komornik zajmuje mi wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie

Takie działanie komornika jest niezgodne z prawem, ponieważ raz potrącone pieniądze dłużnika (egzekucja z wynagrodzenia) nie mogą być potrącane drugi raz, gdy wpływają na konto bankowe dłużnika (egzekucja z rachunku bankowego).

Gdy dochodzi do dwukrotnego potrącenia przez komornika tych samych środków pieniężnych, należy złożyć u komornika pismo o wyłączenie spod egzekucji rachunku bankowego, na który te już potrącone środki wpływają, wzór wniosku poniżej:

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Podsumowując

Oddłużanie komornicze powinno przebiegać w ten sposób, że gdy tylko zostaje wobec Ciebie wszczęta egzekucja komornicza, kontaktujesz się z wierzycielem i podpisujesz ugodę dłużnik – wierzyciel której wzór znajduje się poniżej:

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Pamiętaj, aby negocjować takie warunki spłaty zadłużenia, by było Cię na nie stać. Dokładnie przekalkuluj, w jakiej wysokości jesteś w stanie płacić miesięczne raty i trzymaj się tego harmonogramu bardzo ściśle, nie spóźniając się ze spłatą rat, bo sprawa z powrotem trafi do komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Oddłużanie komornicze – spłata długów [PORADNIK] dla dłużnika”
  1. Dzień dobry,

    Postanowiłam napisać do Pani, ponieważ mam problem z zadłużeniem wobec spółdzielni mieszkaniowej. Sprawa jest oczywiście w egzekucji komorniczej, bo wierzyciel nie chciał polubownie zakończyć sprawy. W międzyczasie, wpłacając czynsz, zaliczał on wpłaty na poczet np. kosztów sądowych itp., mimo że powinien zaliczać wpłaty jako opłaty czynszowe. I tak powstało kolejne zadłużenie. Aktualnie wierzyciel skierował mieszkanie do licytacji komorniczej. Dług to około 35 tys. Co miesiąc wpłacam bieżący czynsz i 500 zł komornikowi. Od wakacji zmieniam pracę na dużo lepiej płatną (wiąże się to z wyjazdem za granicę). Będę miała możliwość spłacenia tego w krótkim czasie. Jak do tego czasu wstrzymać egzekucje i licytacje. Błagam o pomoc.

Comments are closed.