Podanie o wymianę grzejnika WZÓR do wypełnienia

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorJak napisać podanie o wymianę grzejnika? niezależnie od tego, czy mieszkaniem zarządza wspólnota, czy spółdzielnia mieszkaniowa, osoba chcąca wymienić w nim grzejniki musi uzyskać ich pisemną zgodę, ponieważ to właśnie oni są zarządcami tej instalacji.

Wstęp

podanie-o-wymiane-grzejnika-wzor-pdf-docSkładając wniosek o wymianę grzejnika, należy dołączyć do niego projekt modernizacji instalacji oraz opis modelu grzejnika z uwzględnieniem jego mocy, która powinna pokrywać się z mocą starego urządzenia. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania o wymianę grzejnika, który pobierzesz poniżej:

Podanie o wymianę grzejnika wzór

Wymiana grzejników w bloku

Do wymiany grzejników w bloku nie wolno przystępować samodzielnie, bez odpowiedniej zgody zarządcy budynku.

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorCo ciekawe, nawet mieszkańcy domów jednorodzinnych podłączonych do ogrzewania miejskiego, muszą zgłosić wymianę grzejników do urzędu, wraz z oświadczeniem o prawie do nieruchomości i niezbędnymi szkicami projektu.

Należy pamiętać również, że dodanie nowego i całkowite usunięcie grzejnika z danego pomieszczenia jest wykluczone ze względu na ryzyko zaburzenia przepływu oraz zmiany parametrów grzewczych, co zakłóca bilans cieplny budynku.

Może okazać się bowiem, że po usunięciu grzejnika mieszkanie będzie pobierało więcej energii cieplnej z sąsiednich lokali, generując po ich stronie większe koszty ogrzewania.

Wymiana grzejnika w mieszkaniu własnościowym

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorNie ma znaczenia, czy osoba zainteresowana wymianą grzejnika jest właścicielem mieszkania, czy tylko je wynajmuje. Podanie o wymianę grzejnika do spółdzielni to obowiązek, którego niedopełnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Wynika to z faktu, że instalacja grzewcza w bloku jest systemem działającym na zasadzie naczyń połączonych. Zmiana jednego z elementów może doprowadzić do szkód po stronie sąsiadów.

Wymiana grzejnika w bloku zawsze podlega zgłoszeniu, na skutek którego inwestor może uzyskać zgodę na wymianę urządzenia, a także warunki przeprowadzenia takiej czynności.

Zasada jest bowiem taka, że zapotrzebowanie na ciepło w żadnym z mieszkań nie może ulec zmianie ani odbiegać od tego, jakie panuje w innych lokalach.

 

Poza tym wymiana kaloryfera w bloku musi zostać przeprowadzona przez wyznaczonego konserwatora lub pod jego nadzorem. Przed przystąpieniem do działania inwestor musi dopilnować również wykonania niezbędnych ekspertyz, obliczeń hydraulicznych i cieplnych.

Jeśli nie zastosuje się do tych zasad, może otrzymać karę finansową. Dokładne zasady przeprowadzania tego typu modernizacji zawsze opisane są w regulaminie spółdzielni czy wspólnoty.

Wymiana grzejników żeliwnych w bloku bez pozwolenia

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorWłaściciel mieszkania w bloku nie jest właścicielem instalacji grzewczej w danym lokalu. Za jej prawidłowe funkcjonowanie odpowiada bowiem zarządca i właściciel budynku, czyli odpowiednio spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

W ich statutach znajdują się zapisy, według których w przypadku samowolnej wymiany grzejnika, mają oni obowiązek powiadomienia o tym fakcie nadzoru budowlanego.

Jeśli prośba o wymianę grzejnika zostanie odrzucona, a właściciel lokalu i tak dokona wymiany lub gdy przeprowadzi taką modernizację samodzielnie, bez uzyskania odpowiedniej zgody, wspólnota lub spółdzielnia mogą ukarać go sankcjami prawnymi i karami finansowymi.

Co więcej, mają prawo nakazać właścicielowi lokalu przywrócenie stanu pierwotnego, zgodnego z projektem budowlanym. Zostanie on także zmuszony do pokrycia kosztów ekspertyz technicznych, a nawet pokrycia kosztów poniesionych przez innych mieszkańców budynku.

 

Wniosek o likwidację grzejnika w kuchni

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorGrzejnik w kuchni często okazuje się elementem niepotrzebnym, a nawet utrudniającym aranżację wnętrza. Należy jednak pamiętać, że usunięcie go samowolnie jest niezgodne z prawem.

Ponieważ likwidacja grzejnika może zakłócić bilans termiczny budynku i zwiększyć zużycie ciepła w innych lokalach. Wiele zależy jednak od uwarunkowań konkretnej sytuacji.

Jeśli grzejnik położony jest w takim miejscu, że jego usunięcie nie spowoduje zaburzenia bilansu termicznego, być może uda się uzyskać zgodę na taką modernizację. Konieczne będzie jednak złożenie pisemnego podania i konsultacja z zarządem wspólnoty.

Jak napisać podanie do spółdzielni mieszkaniowej?

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorPodanie do spółdzielni o wymianę grzejnika musi zawierać kilka podstawowych danych, takich jak:

  • data i miejsce sporządzenia pisma,
  • dane wnioskodawcy, czyli właściciela mieszkania wraz z adresem lokalu,
  • dane adresata podania, czyli spółdzielni (lub wspólnoty),
  • treść wniosku, w której przedstawiony zostanie plan modernizacji z dokładnym wskazaniem grzejników, które mają podlegać wymianie oraz wskazaniem urządzeń wybranych na ich miejsce.

Przed opracowaniem projektu modernizacji instalacji warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi przede wszystkim mocy grzejnika. Spółdzielnia mieszkaniowa zawsze określa parametry nowego grzejnika w swoim regulaminie. Znajdują się w nim także zapisy dotyczące podziału kosztów takiej wymiany.

 

Należy pamiętać również o tym, że po uzyskaniu zezwolenia na wymianę grzejnika, właściciel lokalu musi ustalić z dyżurnym hydraulikiem spółdzielni termin spuszczenia wody z pionu w dniu remontu. Taką operację przeprowadza się niezależnie od tego, czy panuje akurat sezon grzewczy. Kosztem procedury obarczony jest oczywiście inwestor.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

4 komentarzy w “Podanie o wymianę grzejnika WZÓR do wypełnienia”
  1. Witam, a czy konieczny jest wniosek o wyrażenie zgody na likwidację grzejnika? w mieszkaniu jest baardzo ciepło, mamy zakręcone grzejniki, czy jeśli chcielibyśmy usunąć jeden z grzejników, potrzebujemy zgody spółdzielni?

  2. Zanim dostaniecie zgodę, to spółdzielnia mieszkaniowa określi parametry nowego grzejnika, żebyście wiedzieli jaki kupić… przynajmniej u nas tak było, ale wiem, że nie każda spółdzielnia tak postępuje. W większości przypadków trzeba mieć jedynie zgodę spółdzielni, nic więcej ich nie interesuje :)

  3. Zasady wymiany grzejników i ponoszenia kosztów tej operacji zawarte są w warunkach technicznych dla każdej wymiany grzejników.

  4. Gdzie konkretnie trzeba złożyć podanie do spółdzielni mieszkaniowej o wymianę kaloryferów?

Comments are closed.