Podanie o wymianę grzejnika WZÓR do wypełnienia

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorJak napisać podanie o wymianę grzejnika? niezależnie od tego, czy mieszkaniem zarządza wspólnota, czy spółdzielnia mieszkaniowa, osoba chcąca wymienić w nim grzejniki musi uzyskać ich pisemną zgodę, ponieważ to właśnie oni są zarządcami tej instalacji.

Wstęp

podanie-o-wymiane-grzejnika-wzor-pdf-docSkładając wniosek o wymianę grzejnika, należy dołączyć do niego projekt modernizacji instalacji oraz opis modelu grzejnika z uwzględnieniem jego mocy, która powinna pokrywać się z mocą starego urządzenia. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania o wymianę grzejnika, który pobierzesz poniżej:

Podanie o wymianę grzejnika wzór

Wymiana grzejników w bloku

Do wymiany grzejników w bloku nie wolno przystępować samodzielnie, bez odpowiedniej zgody zarządcy budynku.

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorCo ciekawe, nawet mieszkańcy domów jednorodzinnych podłączonych do ogrzewania miejskiego, muszą zgłosić wymianę grzejników do urzędu, wraz z oświadczeniem o prawie do nieruchomości i niezbędnymi szkicami projektu.

Należy pamiętać również, że dodanie nowego i całkowite usunięcie grzejnika z danego pomieszczenia jest wykluczone ze względu na ryzyko zaburzenia przepływu oraz zmiany parametrów grzewczych, co zakłóca bilans cieplny budynku.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Może okazać się bowiem, że po usunięciu grzejnika mieszkanie będzie pobierało więcej energii cieplnej z sąsiednich lokali, generując po ich stronie większe koszty ogrzewania.

Wymiana grzejnika w mieszkaniu własnościowym

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorNie ma znaczenia, czy osoba zainteresowana wymianą grzejnika jest właścicielem mieszkania, czy tylko je wynajmuje. Podanie o wymianę grzejnika do spółdzielni to obowiązek, którego niedopełnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Wynika to z faktu, że instalacja grzewcza w bloku jest systemem działającym na zasadzie naczyń połączonych. Zmiana jednego z elementów może doprowadzić do szkód po stronie sąsiadów.

Wymiana grzejnika w bloku zawsze podlega zgłoszeniu, na skutek którego inwestor może uzyskać zgodę na wymianę urządzenia, a także warunki przeprowadzenia takiej czynności.

Zasada jest bowiem taka, że zapotrzebowanie na ciepło w żadnym z mieszkań nie może ulec zmianie ani odbiegać od tego, jakie panuje w innych lokalach.

Poza tym wymiana kaloryfera w bloku musi zostać przeprowadzona przez wyznaczonego konserwatora lub pod jego nadzorem. Przed przystąpieniem do działania inwestor musi dopilnować również wykonania niezbędnych ekspertyz, obliczeń hydraulicznych i cieplnych.

Jeśli nie zastosuje się do tych zasad, może otrzymać karę finansową. Dokładne zasady przeprowadzania tego typu modernizacji zawsze opisane są w regulaminie spółdzielni czy wspólnoty.

Wymiana grzejników żeliwnych w bloku bez pozwolenia

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorWłaściciel mieszkania w bloku nie jest właścicielem instalacji grzewczej w danym lokalu. Za jej prawidłowe funkcjonowanie odpowiada bowiem zarządca i właściciel budynku, czyli odpowiednio spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

W ich statutach znajdują się zapisy, według których w przypadku samowolnej wymiany grzejnika, mają oni obowiązek powiadomienia o tym fakcie nadzoru budowlanego.

Jeśli prośba o wymianę grzejnika zostanie odrzucona, a właściciel lokalu i tak dokona wymiany lub gdy przeprowadzi taką modernizację samodzielnie, bez uzyskania odpowiedniej zgody, wspólnota lub spółdzielnia mogą ukarać go sankcjami prawnymi i karami finansowymi.

Co więcej, mają prawo nakazać właścicielowi lokalu przywrócenie stanu pierwotnego, zgodnego z projektem budowlanym. Zostanie on także zmuszony do pokrycia kosztów ekspertyz technicznych, a nawet pokrycia kosztów poniesionych przez innych mieszkańców budynku.

Wniosek o likwidację grzejnika w kuchni

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorGrzejnik w kuchni często okazuje się elementem niepotrzebnym, a nawet utrudniającym aranżację wnętrza. Należy jednak pamiętać, że usunięcie go samowolnie jest niezgodne z prawem.

Ponieważ likwidacja grzejnika może zakłócić bilans termiczny budynku i zwiększyć zużycie ciepła w innych lokalach. Wiele zależy jednak od uwarunkowań konkretnej sytuacji.

Jeśli grzejnik położony jest w takim miejscu, że jego usunięcie nie spowoduje zaburzenia bilansu termicznego, być może uda się uzyskać zgodę na taką modernizację. Konieczne będzie jednak złożenie pisemnego podania i konsultacja z zarządem wspólnoty.

Jak napisać podanie do spółdzielni mieszkaniowej?

wymiana-grzejnika-w-bloku-podanie-wzorPodanie do spółdzielni o wymianę grzejnika musi zawierać kilka podstawowych danych, takich jak:

  • data i miejsce sporządzenia pisma,
  • dane wnioskodawcy, czyli właściciela mieszkania wraz z adresem lokalu,
  • dane adresata podania, czyli spółdzielni (lub wspólnoty),
  • treść wniosku, w której przedstawiony zostanie plan modernizacji z dokładnym wskazaniem grzejników, które mają podlegać wymianie oraz wskazaniem urządzeń wybranych na ich miejsce.

Przed opracowaniem projektu modernizacji instalacji warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi przede wszystkim mocy grzejnika. Spółdzielnia mieszkaniowa zawsze określa parametry nowego grzejnika w swoim regulaminie. Znajdują się w nim także zapisy dotyczące podziału kosztów takiej wymiany.

Należy pamiętać również o tym, że po uzyskaniu zezwolenia na wymianę grzejnika, właściciel lokalu musi ustalić z dyżurnym hydraulikiem spółdzielni termin spuszczenia wody z pionu w dniu remontu. Taką operację przeprowadza się niezależnie od tego, czy panuje akurat sezon grzewczy. Kosztem procedury obarczony jest oczywiście inwestor.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

4 komentarzy w “Podanie o wymianę grzejnika WZÓR do wypełnienia”
  1. Witam, a czy konieczny jest wniosek o wyrażenie zgody na likwidację grzejnika? w mieszkaniu jest baardzo ciepło, mamy zakręcone grzejniki, czy jeśli chcielibyśmy usunąć jeden z grzejników, potrzebujemy zgody spółdzielni?

  2. Zanim dostaniecie zgodę, to spółdzielnia mieszkaniowa określi parametry nowego grzejnika, żebyście wiedzieli jaki kupić… przynajmniej u nas tak było, ale wiem, że nie każda spółdzielnia tak postępuje. W większości przypadków trzeba mieć jedynie zgodę spółdzielni, nic więcej ich nie interesuje :)

  3. Zasady wymiany grzejników i ponoszenia kosztów tej operacji zawarte są w warunkach technicznych dla każdej wymiany grzejników.

  4. Gdzie konkretnie trzeba złożyć podanie do spółdzielni mieszkaniowej o wymianę kaloryferów?

Comments are closed.