Jak napisać wniosek do spółdzielni o likwidacji wilgoci? wilgoć w mieszkaniu to nie tylko problem natury estetycznej. Zawilgocenie ścian prowadzi bowiem do rozwoju pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Z grzybem na ścianach można walczyć od wnętrza mieszkania, ale jeśli przyczyna wilgoci nie zostanie usunięcia, problem będzie powracał.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
W przypadku, kiedy za powstawanie zacieków i plam na ścianach, podłodze czy suficie odpowiadają wady konstrukcyjne budynku, warto wystąpić z pismem do zarządcy, sporządzając wniosek do spółdzielni o likwidacji wilgoci. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:
Wniosek do spółdzielni o likwidacji wilgoci wzór
Wniosek do spółdzielni o likwidacji wilgoci wzór
Skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu?
Wilgoć w mieszkaniu może pochodzić zarówno od środka, czyli z wnętrza lokalu, jak i od zewnątrz – wnikać przez dach, ściany czy podłogę. W zależności od jej źródła ustala się podmiot odpowiedzialny za jej usunięcie.
O groźnej wilgoci, prowadzącej do rozwoju pleśni i grzybów, można mówić wtedy, kiedy wilgotność powietrza wynosi około 80% przy temperaturze standardowej około 20 – 22 stopni Celsjusza. Im wyższa wilgotność i temperatura, tym szybciej rozwijają się pleśnie i grzyby na ścianach, podłodze czy suficie.
Z zewnątrz wilgoć do pomieszczeń może dostawać się:
- przez dach, który przecieka, nie jest odpowiednio odizolowany,
- przez ściany, które są zalewane wodą deszczową lub topniejącym śniegiem,
- przez podłogi, od fundamentów, które są źle odizolowane od podłoża.
Od wewnątrz natomiast wilgoć może pojawić się na skutek uszkodzenia czy nieprawidłowo wykonanego remontu linii wodno-kanalizacyjnych. Przy czym jeśli usterka dotyczy pionów, to podobnie jak w przypadku wad konstrukcyjnych budynku – problemem powinien zająć się zarządca budynku.
Kiedy właściciel lub najemca ma pewność, że to właśnie z tego powodu w pomieszczeniach panuje wilgoć, może złożyć pismo do spółdzielni o likwidacji wilgoci.
Kiedy wniosek do spółdzielni o usunięcie wilgoci okaże się bezzasadny?
Z pismem nie powinien występować lokator, który sam ponosi winę za zawilgocenie mieszkania. Wskazywać na to może fakt, że problem dotyczy tylko jednego lokalu, zwłaszcza jeśli nie jest to mieszkanie położone od północy budynku lub na parterze (tam ryzyko zawilgocenia jest większe).
Właściciel lub najemca mieszkania mogą doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń, a nawet do powstania w lokalu grzyba czy pleśni, jeśli:
- nie wietrzą mieszkania,
- blokują kratki wentylacyjne,
- suszą pranie w zamkniętych pomieszczeniach,
- wymienili okna na zbyt szczelne i nie uchylają ich/nie rozszczelniają, aby zapewnić odpowiednią wentylację,
- gotują bez korzystania z okapu,
- ustawiają meble zbyt blisko ścian,
- przyklejają na ściany tapety z nieoddychających materiałów, i tak dalej.
Kiedy usunięciem wilgoci zajmuje się spółdzielnia, a kiedy lokator?
Pismo do spółdzielni o usunięcie wilgoci nie zawsze jest zasadne. Podział obowiązków między właścicielem nieruchomości a najemcą został bowiem ściśle określony w przepisach ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z jej treścią, utrzymanie porządku w lokalu, czyli między innymi:
- dbanie o czystości ścian (bieżące usuwanie oznak grzyba, stosowanie środków antygrzybicznych),
- naprawa tynków na ścianach,
- malowanie,
- osuszanie,
to obowiązki najemcy, a nie zarządcy budynku. Jeśli więc okaże się, że zawilgocenie wnętrz to wynik niewłaściwego korzystania z lokalu – nie dbania o właściwą wentylację, wietrzenie pomieszczeń – to winą za powstanie grzyba czy pleśni zostanie obarczony najemca lub właściciel mieszkania, a nie spółdzielnia.
To również on na własny koszt będzie zmuszony oczyścić ściany czy podłogi, zastosować środki przeciwgrzybiczne, osuszyć powierzchnie i odnowić je.
Pismo do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie grzyba będzie skutkować interwencją zarządcy tylko wtedy, kiedy zawilgocenie wynika wyraźnie z błędów konstrukcyjnych budynku czy awarii pionów wodno-kanalizacyjnych.
Wzór pisma do spółdzielni w sprawie grzyba warto zastosować więc wtedy, kiedy problem nadmiaru wilgoci nie dotyczy tylko jednego mieszkania, lecz całego parteru lub większości mieszkań położonych po tej samej stronie budynku. Wtedy takie pismo powinni sporządzić wszyscy zainteresowani mieszkańcy.
Co zrobić, gdy spółdzielnia nie reaguje na pismo w sprawie wilgoci?
Zarządca budynku może próbować uniknąć odpowiedzialności i ponoszenia kosztów niezbędnego remontu poprzez powoływanie fachowców, którzy ocenią, że wilgoć w mieszkaniu jest wynikiem nieprawidłowego korzystania z lokalu.
Jeśli spółdzielnia odmawia rozwiązania problemu, należy zwrócić się z odpowiednim pismem bezpośrednio do właściciela nieruchomości, czyli do gminy.
W przypadku, gdy gmina również nie podejmie się wykonania koniecznych prac, na przykład naprawy izolacji dachu czy ocieplenia ścian, można zwrócić się z prośbą o interwencję do nadzoru budowlanego. Inspektor budowlany po zleceniu ekspertyzy i wykryciu przyczyny zawilgocenia mieszkań powinien nakazać przeprowadzenie określonych prac w budynku.
Podstawą do interwencji nie będzie jednak zwykła wilgoć, lecz na przykład grzyb lub pleśń, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.
Podobne wzory pism:
- Pismo do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie remontu WZÓR
- Zgłoszenie zalania mieszkania do spółdzielni WZÓR
- Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o usunięcie usterki WZÓR
- Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o odszkodowanie WZÓR
- Wniosek o wymianę okien w mieszkaniu komunalnym WZÓR
- Pismo do spółdzielni mieszkaniowej o remont balkonu WZÓR
- Pismo do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie zalania WZÓR
- Jak napisać pismo do Spółdzielni o odszkodowanie