Wzór pisma do spółdzielni w sprawie grzyba

Jak napisać pismo do spółdzielni w sprawie grzyba? grzyb w mieszkaniu może pojawić się z różnych powodów. Czasami jego źródłem jest wilgoć wewnątrz mieszkania, a czasami woda docierająca z zewnątrz lub nawet od spodu – od fundamentów. Warto pamiętać, że spółdzielnia odpowiada za powstanie grzyba w mieszkaniu tylko wtedy, kiedy pleśń pojawia się ze względu na wady konstrukcyjne budynku, ale nie wtedy, kiedy stoi za nią niewłaściwa eksploatacja lokalu przez jego właściciela.

Wstęp

wzor-pisma-do-spoldzielni-w-sprawie-grzyba-pdf-docJak sporządzić pismo do spółdzielni w sprawie grzyba? aby pismo wywołało oczekiwane skutki, powinno spełniać wszystkie formalne wymagania. Dlatego dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego pisma przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz poniżej:

Wzór pisma do spółdzielni w sprawie grzyba

wzor-pisma-do-spoldzielni-w-sprawie-grzyba-pdf-doc

Wzór pisma do spółdzielni w sprawie grzyba

Skąd bierze się grzyb na ścianie?

Grzyb na ścianie pojawia się wtedy, kiedy wilgotność powietrza w mieszkaniu przekracza 80% przy około 20 – 22 stopniach Celsjusza. Pleśni i grzyby nie są wymagające, dlatego mogą rozwijać się na wszystkich powierzchniach – na tynkach, drewnie, tkaninach.

Pojawienie się grzyba sygnalizuje stęchły zapach oraz zielone lub czarne wykwity. Zarodniki pleśni i grzybów unoszące się w powietrzu mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia i samopoczucie, wywołując:

  • choroby układu oddechowego,
  • alergie,
  • nieżyty nosa, 
  • bóle mięśni i stawów,
  • przewlekłe zmęczenie.

Z tego względu warto wiedzieć, co prowadzi do rozwoju pleśni, a także jak z nią walczyć. Grzyb na ścianie powstaje z wilgoci, a ta może dostawać się do mieszkania:

  • z zewnątrz: z deszczówki zalewającej mury, z przecieków w okolicach komina, z nieszczelnych obróbek blacharskich (widoczne są wtedy zacieki i mokre plamy), co więcej woda może nacierać też od gruntu, jeśli w budynku brak jest poziomej izolacji fundamentów i podłóg.
  • ze środka – w wyniku uszkodzenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej lub grzewczej, a także z powodu niewłaściwej wentylacji w mieszkaniu, w którym gotuje się i pierze.

Mechanizm powstawania grzyba wygląda następująco: kiedy wnętrza są niedogrzane, ściany niedostatecznie ocieplone, a wentylacja nie działa, to para wodna z powietrza skrapla się na najchłodniejszych fragmentach ścian i stropów i powstają tam zacieki. 

 

Kiedy wystąpić z pismem do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie grzyba?

Zasada jest prosta: kiedy w grę wchodzi grzyb w mieszkaniu podanie do spółdzielni o interwencję można sporządzić w przypadku, gdy pleśń pojawiła się nie z winy lokatorów, lecz z powodu wad konstrukcyjnych budynku lub awarii w zakresie pionowych linii wodnych czy kanalizacyjnych. 

Jeżeli zagrzybienie nie wynika z wad konstrukcyjnych budynku, na przykład ze złej izolacji dachu czy fundamentów, to nie właściciel usuwa jego przyczynę, lecz najemca we własnym zakresie.

Podział obowiązków między właścicielem a najemcą określa art.6a i art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów, zgodnie z którym utrzymanie porządku w lokalu (również w aspekcie czystości ścian, czyli bieżące usuwanie oznak grzyba, stosowanie środków antygrzybicznych na ścianie i tak dalej) należy do najemcy, a nie do właściciela nieruchomości. 

Pismo do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie grzyba będzie bezzasadne, jeśli lokator używa lokalu w niewłaściwy sposób, czyli nie dba o prawidłową wentylację pomieszczeń:

  • nie wietrząc mieszkania,
  • blokując kratki wentylacyjne,
  • ustawiając suszarkę z praniem w zamkniętym pomieszczeniu,
  • nie korzystając z okapu podczas gotowania,
  • ustawiając meble zbyt blisko ścian,
  • itd.

Zarządca budynku nie będzie interweniował w przypadku grzyba, który rozwinął się z takich powodów. Lokator nie może liczyć też na odszkodowanie za grzyb w mieszkaniu – spółdzielnia powoła bowiem biegłego, który wykaże, z czego wynika problem nadmiaru wilgoci.

Jeśli pleśń pojawiła się w lokalu na piętrze lub gdy problem nie pojawia się w innych lokalach, zwłaszcza w tych położonych od północy, zarządca ma prawo uznać, iż jest bardzo mało prawdopodobne, że przyczyną grzyba na ścianach jest wada konstrukcyjna budynku.

 

Odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej

Jeśli jednak najemca lub właściciel mieszkania ma pewność, że prawidłowo użytkuje lokal – właściwie wentyluje pomieszczenia, często wietrzy mieszkanie – a mimo to, grzyb powraca i wymaga regularnego czyszczenia oraz odgrzybiania powierzchni ścian czy podłóg, to może sporządzić pismo do spółdzielni mieszkaniowej, a nawet domagać się odszkodowania za poniesione już koszty.

Najłatwiej jest wypełnić w tym celu wzór pisma do spółdzielni w sprawie grzyba. Korzystnie będzie też nie działać na własną rękę, lecz w porozumieniu z innymi lokatorami, którzy mają podobny problem.

Właściciel mieszkania może zlecić wykonanie ekspertyzy (biegłemu z dziedziny budownictwa), a następnie wystąpić do gminy o wykonanie określonych prac zgodnie z uzyskaną opinią.

Powinien wtedy wyznaczyć gminie określony termin na wykonanie tychże czynności, a w razie bezskuteczności usunąć wadę na swój koszt i wystąpić z pozwem wobec gminy o zwrot poniesionych nakładów.

Jeżeli wady nie da się usunąć w danym lokalu i wymagane są prace w całym budynku, na przykład wykonanie nowej izolacji dachu czy ocieplenie ścian, ale zarządca nie reaguje na pisma w tej sprawie, należy skierować się z problemem prosto do właściciela nieruchomości, czyli do gminy.

W przypadku, kiedy również gmina nie interweniuje, można zwrócić się do nadzoru budowlanego, który wyda nakaz przeprowadzenia określonych prac w budynku w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia jego mieszkańców.

 

Podobne wzory pism:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze