Jak napisać życiorys do ośrodka adopcyjnego?

Jak napisać życiorys do ośrodka adopcyjnego? W ramach rekrutacji adopcyjnej kandydaci na rodziców muszą odpowiednio zaprezentować się osobom decydującym o tym, czy cała procedura zakończy się sukcesem. Jednym z wymaganych dokumentów jest więc życiorys do ośrodka adopcyjnego, w którym przyszli rodzice opisują swoje życie od etapu dzieciństwa aż po teraźniejszość.

Wstęp

zyciorys-do-osrodka-adopcyjnego-wzor-pdf-doc-wordJak przygotować taki dokument i co ująć w życiorysie do OA, aby spełnił on oczekiwania pracownika rozpatrującego wniosek? aby ułatwić Ci sporządzenie przekonującego życiorysu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz poniżej:

Życiorys do ośrodka adopcyjnego wzór

zyciorys-do-osrodka-adopcyjnego-wzor-pdf-doc-word

Życiorys do ośrodka adopcyjnego wzór

*wzór życiorysu opracowany z pomocą pracowników ośrodka adopcyjnego.

Jaką formę powinien przyjmować życiorys do OA?

Osoby starające się adoptować dziecko z Ośrodka Adopcyjnego, składają w ramach rekrutacji nie tylko wypełniony wniosek o przysposobienie dziecka, ale również własny życiorys.

Do pewnego stopnia taki dokument – jak i samą procedurę rekrutacji – można porównać do starania się o pracę i przygotowywania swojego życiorysu zawodowego. Różnicą jest jednak cel – z zawodu rodzica nie można się przebranżowić.

Życiorys do OA musi przyjmować formę pisemną, czyli życiorys do ośrodka adopcyjnego kandydaci składają na odręcznie przygotowanym dokumencie.

Dokument ma pozwolić pracownikom placówki poznać kandydatów nie jako przyszłych pracowników, lecz przyszłych rodziców, dlatego w przeciwieństwie do życiorysu, jaki dołącza się do CV, życiorys do adopcji ma mieć charakter bardziej osobisty, odnosić się do wydarzeń z życia prywatnego. Warto taki dokument przygotować odręcznie.

Dlaczego? Otóż ręcznie sporządzony życiorys ma najbardziej osobisty charakter, wskazuje na zaangażowanie i udowadnia, jak bardzo kandydatom zależy na rodzicielstwie.

Należy wspomnieć także, że życiorys do adopcji małżonkowie mogą przygotować wspólnie. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ czasami trudniej może być opisać w takiej formie prywatne doświadczenia każdego z małżonków z okresu dzieciństwa.

Jak pisać życiorys do ośrodka adopcyjnego?

Każdy życiorys do OA jest inny, bo przecież każdy kandydat na rodzica ma inną historię. Wzór życiorysu do ośrodka adopcyjnego pomaga jednak uporządkować informacje, które chcielibyśmy przekazać pracownikom OA.

Schemat pozwala ująć wszystkie istotne etapy życia, a także podpowiada, pod jakim kątem warto przeanalizować swój życiorys.

Niektóre osoby uważają, że pisanie życiorysu pod wzór jest niewłaściwe, jednak koniec końców każdy dokument tego typu ma zupełnie inną treść, a schemat lub przykładowy życiorys pomagają pozbierać myśli, ułożyć je w odpowiednim porządku i zadecydować, które fakty z życia rzeczywiście będą istotne w takiej rekrutacji.

Ogólnie rzecz ujmując, przykładowy życiorys do OA ma przedstawiać korzenie kandydata, jego osobowość, a także więzi, łączące go z drugą połówką, oraz chronologiczny opis dotychczasowego życia. Co więcej, dokument ten ma także zadanie opisywać najważniejsze zdarzenia w waszym życiu. Warto uwzględnić to podczas przygotowywania takiego dokumentu.

 

Najkorzystniej jest zacząć od opisu swojego wczesnego dzieciństwa, czyli rodzinnych doświadczeń, kończąc na momencie, w którym jako dorosła osoba kandydat zdecydował się starać o adopcję.

Życiorys do OA najlepiej jest podzielić na następujące segmenty:

  1. Dzieciństwo – opis relacji w rodzinie, doświadczeń z dzieciństwa, wartości wyniesionych z domu, ich wpływu na życie dorosłe i podejmowane decyzje.
  2. Małżeństwo – historia związku od momentu poznania drugiej połówki, poprzez ślub, aż po wspólną decyzję o adopcji, wskazanie pozytywnych cech drugiego kandydata na rodzica.
  3. Edukacja i praca – opis zdobytego wykształcenia, posiadanej pracy, warunków życiowych, stabilności, planów na przyszłość.

O czym warto pamiętać pisząc życiorys do OA?

Niemal każdy przykładowy życiorys do OA poza wymienionymi wyżej elementami odnosi się również do takich zagadnień, jak sukcesy zawodowe czy pasje. Czy warto pisać o nich w życiorysie? Tak naprawdę dokument ten powinien zawierać te informacje na temat kandydata, które jego zdaniem miały wpływ na kształtowanie jego osobowości.

Należy pamiętać jednak, że rekrutacja adopcyjna to nie rywalizacja – nie chodzi o to, aby zaimponować pracownikom ośrodka swoim wykształceniem lub wysokością wynagrodzenia, ale o to, aby zaprezentować się jako osoba odpowiednia na wyjątkowe stanowisko – stanowisko rodzica.

Życiorys do OA można napisać również z kilku perspektyw, czyli ze wspólnej perspektywy małżonków, opisując wspólny etap życia oraz z perspektywy każdego z nich osobno, opisując etap dzieciństwa, edukację, karierę zawodową.

Często jednak lepszym rozwiązaniem okazują się dwa zupełnie osobne życiorysy, a nie jeden dokument podzielony na kilka części o różnej narracji. Każdy kandydat na rodzica sam najlepiej wie bowiem, jak wyrazić swoje uczucia i emocje. Z kolei właśnie to jest najważniejsze w życiorysie tego typu – warstwa uczuciowa, a nie suche fakty.

Życiorysu do ośrodka adopcyjnego nigdy nie piszemy więc od myślników, lecz pełnymi zdaniami. Warto sprawdzić również, czy dany OA nie narzuca na kandydatów obowiązku odręcznego sporządzenia dokumentu. Nawet jeśli można przygotować go w wersji elektronicznej i wydrukować, to należy pamiętać o odręcznym podpisie.

 

Jakie dokumenty są wymagane w przebiegu w rekrutacji adopcyjnej?

Należy wiedzieć, że życiorysy obojga małżonków do OA to nie jedyny dokument wymagany w procesie rekrutacyjnym. Przyszli rodzice muszą złożyć trzy kluczowe dokumenty:

Poza tym ośrodki adopcyjne mogą wymagać również:

  • listu motywacyjnego – uzasadnienia, dlaczego kandydaci chcą adoptować dziecko,
  • opinii o rodzicach adopcyjnych, np. z zakładu pracy, przyjaciół lub rodziny,
  • zaświadczenia od ginekologa o leczeniu w kierunku niepłodności,
  • zaświadczenia lekarskiego o ogólnym stanie zdrowia,
  • PIT-u za poprzedni okres rozliczeniowy,
  • skróconego odpisu aktu małżeństwa,
  • zaświadczenia z pracy o zarobkach,
  • zaświadczenia o niekaralności.
  • zaświadczenia z poradni przeciwalkoholowej oraz psychiatrycznej (że nigdy nie było się ich pacjentem).

Zdarza się również, że konkretny ośrodek adopcyjny wymaga od przyszłych rodziców wyników badań, na przykład prześwietlenia płuc czy badania krwi w kierunku różnych chorób zakaźnych. Dokładną listę potrzebnych dokumentów kandydaci znajdują zazwyczaj na stronie internetowej danego ośrodka.

Podsumowanie

Bardzo często przyszli rodzice adopcyjni pytają jakie formalności należy dopełnić, aby stać się rodzicem. W przypadku kwestii formalnych, aby spełnić wymagania konkretnego ośrodka adopcyjnego, należy przygotować całą potrzebną dokumentację, a także należycie sporządzony życiorys przyszłych rodziców adopcyjnych (tutaj pomocny okaże się przygotowany przez nas wzór życiorysu, który pobierzesz u góry).

Własnoręcznie sporządzony życiorys zawodowy pozwala na pozytywne zaprezentowanie własnej osoby pracownikom ośrodka adopcyjnego, a czas realizacji planów adopcyjnych będzie tym krótszy – im lepiej rodzice adopcyjni przygotują wymagane dokumenty.

Dla ośrodka najważniejsze są dokumenty opisujące samych rodziców adopcyjnych, ich życie, nastawienie i inne kluczowe aspekty mogące mieć wpływ na dalsze wychowania dziecka jak i przysposobienia dziecka.

 

Podobne:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze