Mam kredyt w Credit Agricole – rata 1250 i kredyt w Santander Banku – rata 3.300 zł. Czy mam szansę na jakąś konsolidację tych kredytów? Do tej pory jakoś sobie radziłam, ale zaczęły się problemy finansowe, mam do tyłu po jednej racie, czy byłaby możliwość wydłużenia okresu kredytowania z mniejszymi ratami? oczywiście bez dodatkowej gotówki, proszę o radę jak naleźć dobry kredyt konsolidacyjny!

Konsolidacja tych dwóch oddzielnych kredytów to całkiem trafiony pomysł jeśli miewasz trudności w spłacaniu rat. Musisz oczywiście liczyć się z tym, że bank wnikliwie przeanalizuje Twoją zdolność kredytową i historię w BIK. Wspominasz, że jesteś jedną ratę do tyłu ze spłatą obydwóch kredytów, jeśli chcesz skonsolidować te kredyty, to jak najszybciej spłać obie raty, żeby BIK nie zanotował opóźnień, bo banki zaczną kręcić nosem i mogą nie zgodzić się na konsolidację.

Jeśli już się z tym uporasz, to bardzo wnikliwie przejrzyj oferty banków, bo wiele z nich, zastrzega maksymalną kwotę konsolidacji kredytów oraz maksymalny czas na jaki można taki kredyt rozłożyć! Więc także i te czynniki przy wyborze kredytu weź pod uwagę!

Dla przykładu, mogę podać, że np. mBank udziela właśnie kredyty konsolidacyjne do 180 tys zł, a Alior Bank aż do 200 tys zł! Żeby znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny, poszukaj w internecie rankingi kredytów konsolidacyjnych, tam z pewnością otrzymasz aktualną ofertę banków, np. coś w rodzaju:

ranking-kredytów-konsolidacyjnych

Co mi da konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów jest w stanie uchronić Cię przed wpadnięciem w pętle zadłużenia, ponadto, łącząc oba kredyty w jedną ratę, można obniżyć kwotę raty nawet o 30%!

Wszystko zależy od tego na jakich warunkach zaciągnęłaś jeden i drugi kredyt, czy były to dobre warunki, oraz od tego, jak dobrą ofertę konsolidacji kredytów znajdziesz na aktualnym rynku finansowym.

Co analizować szukając kredytu konsolidacyjnego?

 • Oprocentowanie kredytu – jest to decydujący czynnik świadczący o tym, czy ten kredyt konsolidacyjny będzie drogi czy nie, czy będzie opłacalny, czy nie bardzo… Bank indywidualnie określi oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego, bazując na Twojej zdolności kredytowej i historii w BIK. Oprocentowanie kredytu zawsze składa się z dwóch czynników:
  • Wibor 3m
  • Marża banku (zwykle od 2 do 5 %)
 • Prowizja za udzielenie kredytu – niektóre banki pobierają prowizję, a niektóre nie. Jeśli bank pobiera prowizję od udzielenia kredytu, to jest to zwykle od kilku do kilkunastu % wartości kredytu konsolidacyjnego.
 • Cel na który można przeznaczyć kredyt konsolidacyjny. W Twoim przypadku konsolidacji poddane będą dwa kredyty bankowe, więc nie będzie z tym problemu, ale ludzie próbują skonsolidować różne długi… Bank niechętnie skonsoliduje:
  • kredyty preferencyjne (z dopłatą, np. pomocy socjalnej czy ze środków UE),
  • zobowiązania w SKOK-ach,
  • pożyczki od instytucji pozabankowych (parabanków),
  • kredyty studenckie,
 • Rodzaje kredytów konsolidacyjnych:
  • hipoteczne kredyty konsolidacyjne – zabezpieczeniem takiego kredytu staje się wtedy nieruchomość kredytobiorcy. Dużym plusem jest to, że taki kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym banki udzielają na długie lata i z niższym oprocentowaniem, wszystko dzięki zabezpieczeniu jakim będzie dana nieruchomość.
  • kredyty konsolidacyjne bez hipoteki – decydując się na taki kredyt, bank nie wymaga zabezpieczenia w formie nieruchomości. Niestety kwoty które banki przeznaczają na kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń są o wiele mniejsze i na krótszy okres!
 • Robota papierkowa – czasami ogrom pracy który będziesz musiała włożyć w przygotowanie wszystkich dokumentów, które wymaga bank, nie pozwoli Ci na wzięcie takiego kredytu, bo np. czas depcze po piętach i po prostu będzie to trwało zbyt długo… Już dziś możesz przyszykować najczęściej wymagane dokumenty przy staraniu się o kredyt konsolidacyjny, są to:
  • Oświadczenie o stanie cywilnym
  • Umowy kredytowe konsolidowanych zobowiązań
  • Wyciągi z kart kredytowych (jeśli posiadasz)
  • Wyciąg z rachunku osobistego
  • Zaświadczenie potwierdzające formę zatrudnienia oraz wysokość dochodów

Mam nadzieję, że pomogłam Ci nieco w rozeznaniu. Kredyty które posiadasz na pewno da się skonsolidować w jedną ratę, wszystko musisz zrobić, to spłacić szybko obie raty kredytów żeby być na zero z bankami. Następnie wybierz najlepszą ofertę na kredyt konsolidacyjny, przygotuj najczęściej wymagane dokumenty i zaaplikuj o ten kredyt.

Trzymam kciuki, żebyś znalazła jak najlepszy kredyt który pozwoli Ci obniżyć comiesięczną ratę!

  Pomoc w spłaceniu długów - jak rozplanować spłacanie rat pożyczek?
  Gdzie i jak sprawdzić czy mam długi? [PORADNIK] miesiąca!
  Jak wyjsc z długów chwilówek? ZŻERA mnie strach...
  Pieniądze szczęścia nie dają - czyżby?
  Konsekwencje niespłacenia chwilówki [ODPOWIEDŹ i komentarz]
Udostępnień 1