Czy dwóch komorników może egzekwować moje długi? [ODPOWIEDŹ]

Witam, czy można mieć dwóch komorników? komornik od dwóch lat zajmuje mi 950 zł z pensji od razu u pracodawcy, na konto mam przelew 1350 zł, które zostało zablokowane przez drugiego komornika z innego województwa.

W tej chwili na koncie mam zero środków, za tydzień wpłynie 1380 zł, czy komornik zablokuje te środki?


Dwóch komorników

Egzekucja długów przez dwóch komorników prowadzona na tym samym przedmiocie czy świadczeniu nie jest możliwa, tak egzekucja długów prowadzona przez dwóch komorników, gdzie każdy z nich zajął coś innego, niestety możliwa jest.

Wspomnę tylko jeszcze, że jeśli następuje zbieg egzekucji komorniczej (czyli zajęcie tej samej rzeczy przez dwóch komorników), to pierwszeństwo ma zawsze komornik, który jako pierwszy wszczął egzekucję komorniczą na danym składniku majątku dłużnika.

Źródło:

Art. 773 [1]. Zbieg egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw:

§ 1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu.

§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

Niestety dłużnik, mając kilka różnych długów, może posiadać wydanych przeciwko sobie kilka wyroków sądowych, a każdy z nich może być skierowany do innego komornika. Dlatego prawo dopuszcza sytuację, gdzie jeden komornik może zająć wynagrodzenie, inny konto bankowe, a jeszcze kolejny komornik może prowadzić egzekucję z nieruchomości.

Warto tutaj przytoczyć również art. 803 KPC.:

Art. 803. Tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego.

Mam dwóch komorników – co robić?

O nadmiernej egzekucji <— pisałam już tutaj i warto, abyś Michale ten artykuł sobie przeczytał. Generalnie w nadmiernej i uciążliwej egzekucji komorniczej chodzi o to, że dwóch komorników może egzekwować dług, z dwóch różnych składników majątku dłużnika, pod warunkiem, że nie stanowi to dla dłużnika dużego problemu.

Jeśli masz dwóch komorników, to może być przecież tak, że w momencie, gdy jeden z nich ściągnie z Twojej pensji wszystko, co ma do ściągnięcia, to wtedy ten drugi komornik może kontynuować zajęcie pensji i zrezygnować z zajmowania innych składników Twojego majątku, nie narażając Cię na ekstremalnie ciężką sytuację finansową.

Jeśli więc doszło do sytuacji, kiedy egzekucja komornicza stała się dla Ciebie zbyt uciążliwa, to powołując się na art. 767 KPC., masz prawo złożyć skargę na komornika, który dołączył jako drugi.

Art. 767. Skarga na czynności komornika:

§ 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

Skargę składa się teraz do komornika, a nie do sądu, wzór skargi na komornika <— możesz pobrać stąd. Jest to dział WZORY PISM. Skargę należy pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić i wysłać listem poleconym na adres drugiego komornika.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Powołaj się uciążliwość egzekucji przez zajmowanie innego składnika Twojego majątku, czyli konta bankowego, ponieważ Twoje prawa do pełnej kwoty z wynagrodzenia zostały już naruszone przez pierwszego komornika, który zajmuje Ci wynagrodzenie!

Zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

Piszesz też, że ten drugi komornik zająć Ci konto bankowe, oczywiście komornik nie ma prawa zajmować całej kwoty zgromadzonej na rachunku bankowym dłużnika, chyba że długi mają charakter alimentacyjny, wtedy komornik może zająć całą kwotę, która znajduje się na Twoim koncie bankowym.

Razem ze skargą na komornika, powinieneś złożyć też wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego, wzór takiego wniosku także znajduje się w dziale WZORY PISM.

Jeśli już doszłoby do egzekucji z rachunku bankowego w normalnych okolicznościach, to komornik powinien każdego miesiąca zostawić dłużnikowi do dyspozycji 75% minimalnej krajowej brutto, czy kwotę 1575 zł. A więc pod warunkiem, że długi mają inny charakter niż alimentacyjny, to komornik nie ma prawa zajmować dłużnikowi całej kwoty na koncie bankowym!

Podsumowując

Udaj się do banku po dokładne dane drugiego komornika, który zablokował Twoje konto bankowe, możesz do niego zadzwonić lub od razu wysłać skargę na niego, że egzekucja, którą toczy przeciwko Tobie, jest dla Ciebie bardzo uciążliwa, bo masz już zajęcie na wynagrodzeniu. Ponadto, musisz złożyć wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , ,

O autorze

7 komentarzy w “Czy dwóch komorników może egzekwować moje długi? [ODPOWIEDŹ]”
 1. Witam, jestem u kresu sił, staram się jak mogę, nie rozumiem jednego: mam dwóch komorników, na moją prośbę komornik z Elbląga zszedł z konta zabierał 50% pensji, teraz emerytura, zabrał odprawę i inne.

  Komornik z Lublina z którym rozmawiałam i spłaciłam zadłużenie główne dwa razy po 1500 zostały odsetki i jego opłaty 1300 zł, spłacam sama po 200 zł tak się zobowiązałam, komornik zajął mi konto i zaliczył to jako należność główną, rozmawiałam z komornikiem i powiedział, że zwolnienie konta na wniosek wierzyciela, a wierzyciel po moich błaganiach nie zgodził się.

  Dla mnie to tragedia… jak można jeśli spłaciłam w dwóch miesiącach 3200 i wykazywałam silną wolę… nie poradzę sobie po zabraniu 25% emerytury przez komornika.

 2. Witam, mój problem polega na tym, że mam dzięki byłemu partnerowi multum chwilówek, 2 kredyty, już 2 sprawy są u dwóch różnych komornikach. Z windykacją nie umiem się dogadać, bo chcą całości spłaty więc chyba będę czekała, aż też sprawa trafi do komornika, moje wynagrodzenie to najniższa krajowa.

  Czy idzie jakoś przekierować sprawę żeby wszystkie sprawy objął jeden komornik? żeby po ludzku jakoś się z nimi dogadać a i jeszcze jedno. Wszystko co mam to współwłasność samochodu wartego z 1000 zł i 1/7 część domu, chodź chyba notarialnie ten dom nie jest oficjalnie przepisany, czy komornik może to zająć? Dziękuję.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli póki co masz dwóch komorników, a pewnie będzie ich więcej skoro piszesz, że masz tyle niespłaconych długów, to żaden z komorników nie będzie mógł Ci nic zająć bo wynagrodzenie w wysokości minimalnej krajowej chronione jest przez prawo przed zajęciem komorniczym. Czy idzie jakoś przekierować sprawę żeby wszystkie sprawy objął jeden komornik? nie sadzę, bo to wierzyciel ma prawo dowolnie wybrać komornika który będzie egzekwował dla niego dług od Ciebie, nie można więc na wniosek dłużnika połączyć kilku spraw w jedną. Musisz zrobić tak, by sukcesywnie dobrowolnie spłacać dług po długu.

   Jeśli chodzi o samochód którego jesteś współwłaścicielem, to komornik teoretycznie mógłby wystawić na licytację komorniczą częściowy udział w tym samochodzie a więc 1/2-gą. Ale to się raczej nie wydarzy, bo ciężko znaleźć klienta na taki częściowy udział w samochodzie. Tym bardziej, że wartość samochodu jest znikoma, to samo tyczy się nieruchomości której jesteś współwłaścicielką, nikt nie kupi 1/7 wartości nieruchomości.

 3. Witam, chodzi o zajęcie komornika nieruchomości której nie posiadam. Posiadam 2 komorników, pierwszy komornik zajmuje moje wynagrodzenie w pracy i konto bankowe. Nie posiadam żadnego majątku, oszczędności czy nieruchomości.

  Od drugiego komornika dostałam pierwsze pismo o egzekucji w miejscu mojego zamieszkania. W oświadczeniu pisałam, iż nie posiadam majątku ani nieruchomości.

  Przez telefon również mówiłam komornikowi, że nie posiadam żadnych rzeczy jak komputer czy inne sprzęty. Po raz kolejny kazano mi wysłać oświadczenie tak też zrobiłam.

  Więc komornicy są poinformowani, iż nie posiadam majątku itd. I że mam już komornika który zajmuje wynagrodzenie w pracy i konto bankowe. Również informowałam, że deklaruje spłatę w kwocie 100 zł, lecz po obliczeniu wszystkich wydatków nie jestem w stanie płacić nic i że jak tylko spłacę pierwszego komornika, to od razu zostanie spłacony dług który jest u drugiego komornika.

  I dostałam kolejne pismo o egzekucji w miejscu zamieszkania, ponieważ nie współpracuje z komornikiem, bo zadeklarowałam spłatę zadłużenia w kwocie 100 zł miesięcznie.

  Ale informowałam 2 miesiące temu, gdy dostałam pierwszą egzekucję w miejscu zamieszkania iż nie jestem w stanie płacić deklarowanej kwoty i nie posiadam mieszkania.

  Mają mój adres zameldowania, ale tam nie mieszkam. Ponieważ pomieszkuje u koleżanki to też mówiłam przez telefon. Więc co mogę zrobić skoro nie posiadam majątku? I czy to nieuniknione iż egzekucja odbędzie się w miejscu zameldowania gdy tam nie mieszkam?

 4. Witam, mam dwóch komorników i dwie egzekucje komornicze. Z pierwszym Komorniki jestem „dogadana”, że spłacam zadłużenie w ustalonych ratach. W międzyczasie drugi komornik zajął moją pensję i pracodawca wysyła mi najniższa krajową na konto, a wszystko, co ponad wysyła do komornika. Zostaje mi 1630 zł i z tej kwoty muszę jeszcze wpłacić 400 zł na tego pierwszego komornika. Dodatkowo mam zajęcie windykacyjne, jako trzeci dług, tam też są raty w kwocie 120 zł. Wychodzi na to, że na życie zostaje mi ledwo ponad 1000 zł. Czy może to tak wyglądać?

 5. Mam 2 komorników na rachunku bankowym i jest teraz saldo ujemne, jeden komornik zabrał 705 zł, a drugi 680, pytanie teraz, czy jak dostanę wypłatę, to od razu ściągną 1400 zł? Zarabiam 2000 zł netto i pracuję na pełen etat, co z kwotą wolną?

 6. Witam, mam już komornika, u którego mam trzy sprawy potrącane, mam potrącenie z pensji i konto zablokowane z konta mogę wypłacić tylko 1570 zł/msc. Dziś dostałam pismo od następnego komornika, czy ten drugi komornik może mi zająć resztę pensji? co wpływa na konto? Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję za pomoc w mojej sprawie.

Comments are closed.